Drukowanie laserem

Niekiedy oferta rynkowa drukarek zmienia się tak szybko, że dość kosztowne urządzenie, które jeszcze nie tak dawno było hitem i cudem techniki, teraz ledwo dobija do przeciętnej i można je kupić, wydając niewielkie pieniądze.

Niekiedy oferta rynkowa drukarek zmienia się tak szybko, że dość kosztowne urządzenie, które jeszcze nie tak dawno było hitem i cudem techniki, teraz ledwo dobija do przeciętnej i można je kupić, wydając niewielkie pieniądze.

Na szczęście starsze drukarki nie wpływają na zmniejszenie ogólnej wydajności komputera, tak jak np. stare twarde dyski czy karty graficzne. Jednak jeżeli jest to pierwsza drukarka w Twoim zestawie komputerowym, to warto się zastanowić nad zakupem urządzenia, które zaoferuje rozsądną wydajność, a przede wszystkim będzie miało zapewnione wsparcie w postaci sterowników do najnowszych wersji systemu operacyjnego.

Prędkości drukarek SOHO utrzymujące się na poziomie 12-14 stron na minutę bardzo zbliżyły ten segment rynku do miejsca zajmowanego przez znacznie droższe drukarki biurowe. Nadal jednak dopuszczalne miesięczne obciążenia drukarek SOHO bywają kilkakrotnie niższe niż drukarek biurowych.

Hewlett-Packard LaserJet 1220 - zwyciezca w kategorii drukaerk SOHO

Hewlett-Packard LaserJet 1220 - zwyciezca w kategorii drukaerk SOHO

W poprzednim wydaniu PCWK przeprowadziliśmy test 16 drukarek laserowych (włączając w to drukarki LED) w cenie do 5000 zł. Na potrzeby testu podzieliliśmy je dodatkowo na dwie kategorie: SOHO i małego biura (do 2500 zł) oraz drukarki biurowe (2501-5000 zł). Wśród nich zabrakło jednak kilku drukarek: m.in. Epsona i Ricoha, a także drukarek firmy Hewlett-Packard, która akurat w momencie, gdy wykonywaliśmy testy, zmieniała swoją ofertę sprzętową. Dlatego też zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie uzupełniającego minitestu 9 najnowszych drukarek.

W kategorii drukarek SOHO pierwsze miejsca zajęły drukarki HP LJ 1200 i HP LJ 1220, a w kategorii drukarek biurowych zwyciężyła również drukarka HP o symbolu LJ 2200D. Urządzenia te otrzymały tym samym wyróżnienie "Najlepszy zakup".

Jak testowaliśmy

Test składał się z trzech etapów. W pierwszym osoba testująca wypełniała szczegółową ankietę dotyczącą charakterystyk techniczno-eksploatacyjnych, wyposażenia, parametrów technicznych, możliwości rozbudowy, a także warunków gwarancji i obsługi posprzedażnej (infolinia, pomoc techniczna, serwis), oprogramowania i przygotowania urządzenia pod kątem polskiego użytkownika. Poszczególne cechy charakterystyk są następnie oceniane ilościowo, a przyznane punkty stanowią podstawę do ocen za "Jakość" i "Możliwości". Stanowią one łącznie 50 procent oceny końcowej urządzenia.

Drugim etapem testu było badanie działania drukarki, jej szybkości i wydajności. Wyniki tej części przedstawiliśmy w tabeli jako "Wynik testu", który stanowi 50 procent oceny końcowej. Test szybkości przeprowadzaliśmy, używając dwóch specjalnie przygotowanych w edytorze MS Word 2000 dokumentów: 20 stron tekstu wykorzystującego kilka rodzajów czcionek i krojów oraz ten sam tekst z ilustracjami. Do badania szybkości wydruku graficznego używaliśmy wysokorozdzielczych obrazów, drukowanych grupowo z aplikacji IrfanView 3.30.

Drukarki SOHO i biurowe: możliwości

Drukarki SOHO i biurowe: możliwości

Następnie decybelomierzem badaliśmy poziom hałasu wytwarzanego przez urządzenie, a wyniki tego pomiaru były ujmowane w ocenie "Jakość" urządzenia.

Badanie jakości wydruku było trzecim etapem testu. Posłużyła nam do tego utworzona w programie CorelDRAW formatka zawierająca linie, elipsy, prostokąty narysowane linią o grubości 0,001 mm na białym i czarnym tle. Na formatce znajdował się także tekst napisany czcionką o wielkości od 1 do 6 punktów oraz 256-stopniowy klin szarości.

Testy i ocena wybranych drukarek

Testy i ocena wybranych drukarek

Pewien wpływ na "Wynik testu" ma również wydajność standardowo znajdującego się w drukarce toneru. Przyjmowaliśmy dane producenta podawane dla pięcioprocentowego zaczernienia, z uwagi na olbrzymią ilość papieru, jaką musielibyśmy zużyć w teście każdej z drukarek.

Ostatecznie, oceniając drukarki, braliśmy pod uwagę trzy kategorie: "Możliwości", "Jakość" i "Wynik testu", którym przypisaliśmy procentowe wagi ważności. Suma ich iloczynów stanowi "Ocenę końcową". Kategorie mają przypisane następujące wagi: "Jakość" (25%), "Możliwości" (25%) oraz "Wynik testu" (50%). Z kolei "Opłacalność" jest wyliczana według wzoru: Op=0,5Ok(Śd/Cd+Śt/Ct) gdzie: Op - opłacalność, Ok - ocena końcowa; Śd - średnia cena drukarek w teście, Cd - cena testowanej drukarki, Śt - średnia cena standardowych tonerów, Ct - cena toneru danej drukarki.

Hewlett-Packard LaserJet 1200 i 1220

Najlepszy zakup w kategorii SOHO.

Najlepszy zakup w kategorii SOHO.

W kategorii drukarek SOHO pierwsze i drugie miejsce zajęły modele HP LJ 1200 oraz HP LJ 1220, ale na to, czy powtórzą sukces swoich poprzedniczek - HP LJ 1100 i HP LJ 1100A - drukarek sprzedających się doskonale, mimo obecności na rynku znacznie szybszej i nowocześniejszej konkurencji, trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Drukarki zajęły pierwsze miejsce w naszym teście, bijąc konkurentów w kategoriach: "Jakość", "Możliwości" oraz "Opłacalność". Tajemnica sukcesu tkwi w doskonałych parametrach technicznych obu urządzeń. Z dużą szybkością drukują 14 stron na minutę. Mogą się poszczycić bardzo wysoką rozdzielczością optyczną - 1200 dpi. Zaskoczyła nas również liczba wbudowanych w standardzie emulacji języków opisu strony: PCL 5e, PCL6 i Postscript Level 2.

Urządzenia są wyposażone w 4 MB pamięci, która z powodzeniem wystarcza do zwykłej pracy. Jednak gdyby ktoś chciał skorzystać z emulacji HP PostScript Level 2, drukując np. bardziej złożony dokument, pamięć można rozszerzyć do maksymalnie 16 MB. W HP LJ 1200 i HP LJ 1220 wbudowano dwa porty komunikacyjne: LPT i USB co tylko potwierdza, fakt że łatwe i wygodne w użyciu USB stało się już standardem wśród urządzeń peryferyjnych. Opcjonalnie możliwa jest również praca drukarek w sieci, dzięki możliwości instalacji karty sieciowej. HP proponuje również opcjonalny serwer druku JetDirect. HP LJ 1220 różni się jednak od modelu LJ1200 nieco wyższą ceną oraz wbudowanym kolorowym skanerem, który w HP LJ 1200 jest wyposażeniem opcjonalnym. Skaner umożliwia m.in. kopiowanie dokumentów bez uruchamiania komputera. Ma jednak ograniczenie polegające na możliwości skanowania jedynie pojedynczych kartek, w związku z czym skanowanie np. książki jest niemożliwe.

Oba urządzenia objęte są 12-miesięczną gwarancją producenta. Instrukcja oraz sterowniki zostały w całości spolszczone.


Zobacz również