Duży może więcej

Za najtańszą dziewiętnastkę, którą testowaliśmy, trzeba zapłacić 1099 zł. Najdroższy model kosztuje prawie trzykrotnie więcej, jednak gros urządzeń wyceniono na 1800-2000 zł. Które z nich są tyle warte?

Za najtańszą dziewiętnastkę, którą testowaliśmy, trzeba zapłacić 1099 zł. Najdroższy model kosztuje prawie trzykrotnie więcej, jednak gros urządzeń wyceniono na 1800-2000 zł. Które z nich są tyle warte?

Ceny wyraźnie spadają. Dokładnie rok temu zaprezentowaliśmy duży test porównawczy 19-calowych paneli LCD. Wtedy średnia cena wynosiła 3000 zł, "supertania" Belinea kosztowała ponad 2000 zł, a zwycięzca testu EIZO FlexScan L797 ponad... 6000 zł. Teraz nie trzeba już być krezusem, aby pozwolić sobie na luksus pracy z 19-calowym monitorem ciekłokrystalicznym, jednak różnice cen pozostały ogromne. Jak dowiodły nasze testy, zazwyczaj wyższa cena jest rekompensowana lepszym obrazem i wyposażeniem.

Nowe panele, nowe możliwości

Wydajność

Wydajność

Nadal w tanich i umiarkowanie drogich panelach LCD montowane są matryce TN. Są to jednak panele TN drugiej generacji - od starszych różnią się lepszą reprodukcją barw przy zachowaniu wszystkich zalet technologii, takich jak szybkość reakcji, szerokie kąty widzenia oraz duży kontrast. Rodzaj panelu to jednak dla większości osób sprawa drugorzędna. Jeszcze niedawno, gdy panele MVA/PVA gwarantowały (i wciąż gwarantują) najlepsze odwzorowanie barw, lecz zniechęcały długim czasem reakcji matrycy, można było się poważnie zastanawiać nad wybraniem rodzaju wyświetlacza. Obecnie czas reakcji paneli PVA wynosi 6 ms (cały czas operujemy najpopularniejszym sposobem mierzenia tego parametru podawanym przez producentów: szary - biały - szary), tak więc ich wada w postaci potencjalnego smużenia została wyeliminowana. Monitory z panelami MVA/PVA wciąż są jednak droższe od wyposażonych w matryce TN czy S-IPS. Poza tym S-IPS oferują jeszcze krótszy czas reakcji, obecnie około 2 ms, dlatego są najlepszą propozycją dla zapalonych graczy.

Smużeniu mówimy nie

Opłacalność

Opłacalność

Mimo że nowe matryce mają znacznie skrócony czas reakcji, to zdarzają się modele o niedoskonałej płynności obrazu. W naszych testach mieliśmy do czynienia zarówno z panelami pozbawionymi smużenia, jak i z urządzeniami, które pod tym względem wypadały wręcz słabo. Co ciekawe, wcale nie były to modele tanie, dlatego kupując wyświetlacz, sprawdź, jak radzi sobie z wyświetlaniem materiału filmowego czy dynamicznych gier.

Ewolucja sterowania

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Poza matrycami najbardziej zmieniła się stylistyka monitorów oraz ich ergonomia. Coraz więcej modeli ma modne kolory - biały i perłowy. Upodabniają się w ten sposób do monitorów czy komputerów Apple, przypominając bardziej urządzenia elektroniki użytkowej niż element zestawu komputerowego. Zmiany w dziedzinie ergonomii podobają się nam jeszcze bardziej. Większość testowanych monitorów pozwalała na ustawienie parametrów wyświetlacza za pomocą specjalnych aplikacji uruchamianych w systemie operacyjnym. To bardzo wygodne rozwiązanie dla użytkowników Windows (od wersji Me). Niestety, zwolennicy Linuksa czy Mac OS odejdą z kwitkiem. Producenci na razie o nich nie dbają. Pół biedy, jeśli wyświetlacz można także ustawiać, korzystając z tradycyjnych przycisków na obudowie. Niestety, są modele, np. Samsunga, które nie mają tradycyjnych przycisków konfiguracyjnych, lecz całkowicie zależą od oprogramowania instalowanego w systemie.

Zredukowane gniazda

Zmianą, na którą zdecydowali się producenci kilku modeli jest redukcja gniazd przyłączeniowych. Dotychczas w wielu monitorach LCD spotykaliśmy cyfrowe DVI oraz sąsiadujące z nimi analogowe VGA. Teraz coraz częściej występuje tylko jedno gniazdo cyfrowo-analogowe DVI-I. Producenci doszli do wniosku, że tylko niewielka część klientów podłącza do monitora więcej niż jeden komputer.

<hr size=1 noshade>Aplikacje konfiguracyjne

Oprogramowanie dołączane do monitora EIZO FlexScan S1910 pozwala na tworzenie profili uruchamianych tylko w określonych sytuacjach - np. tryb charakterystyki obrazu text uruchomi się po włączeniu Outlooka.

W programie konfiguracyjnym EIZO można ustawiać nie tylko wszelkie parametry podstawowe, lecz także np. współczynnik gamma.

Ciekawostka: monitor EIZO można zaprogramować tak, aby samodzielnie włączał się i wyłączał o określonych godzinach i w określone dni tygodnia.

Forte Manager w monitorze LG pozwala na ingerowanie w parametry pracy procesora F-Engine, poprawiającego jakość obrazu.

Display Tune, aplikacja do sterowania monitorem iiyamy, jest bardzo zbliżona do Forte Managera, dołączanego do monitorów LG.<hr size=1 noshade>

Philips 190P6

Jest doskonale wyposażony, oferuje bardzo dobry obraz i ma najlepszą gwarancję.

Philips wygrał nasz test dzięki temu, że nie ma słabych stron. Nie zwyciężył w kategorii jakości obrazu, ale został najlepiej przygotowany przez producenta do sprzedaży na polskim rynku (dołączono wszystkie niezbędne kable, instrukcje itp.) oraz świetnie wyposażony. Na to wyposażenie składa się koncentrator portów USB 2.0 (aż pięć), wbudowane głośniki oraz bardzo przemyślany system LightFrame DR poprawiający jakość obrazu. LightFrame to firmowe rozwiązanie Philipsa znane już z modeli kineskopowych, sprzętowo-programowe rozwiązanie powalające na zwiększanie jasności części lub całego ekranu. Dzięki niemu możesz np. przeglądać stronę internetową i rozjaśniać tylko elementy graficzne. W ten sposób nie męczysz wzroku, a obrazki są prezentowane efektowniej, bardziej naturalnie.

Sam się rozświetli

Werdykt PCWK

Werdykt PCWK

Monitor Philipsa wyposażono w bardzo dobrze działający czujnik automatycznego dostosowywania jasności ekranu do oświetlenia w pomieszczeniu. Na przykład w dzień monitor automatycznie będzie wyświetlał obraz jaśniejszy, natomiast w nocy, przy słabym oświetleniu obniży jasność tak, aby obraz nie męczył wzroku. Panel zainstalowany w modelach serii P objęty jest gwarancją PerfectPanel. Jest przez producenta zaliczony do pierwszej klasy paneli LCD, czyli nie może mieć ani jednego wadliwego piksela lub choćby subpiksela. Jeśli to się zdarzy, zostaje wymieniony na nowy egzemplarz (gwarancja jest pełna 3-letnia). Matryca tego modelu dysponuje bardzo wysokim kontrastem oraz szerokimi kątami widzenia. Czas reakcji jest wystarczająco szybki, aby smużenie nie dokuczało. Kolory są prezentowane w sposób zbliżony do naturalnego, jednak w tej dziedzinie niektórzy konkurenci byli bliżsi wzorca.

Wyniki testów

Kontrast 9

Ostrość 10

Szerokość kątów widzenia 8

Czas reakcji matrycy 9

Informacje Philips

tel. (022) 5710000

http://www.philips.pl Cena 1949 zł


Zobacz również