Dwa mocne ciosy

Producenci programów graficznych na całym świecie otrzymali właśnie dwa silne, precyzyjne ciosy. Paint Shop Pro 9 i Paint Shop Pro Studio nie oznaczają, co prawda, nokautu konkurencji, ale na pewno dają firmie Jasc wyraźną przewagę punktową.

Producenci programów graficznych na całym świecie otrzymali właśnie dwa silne, precyzyjne ciosy. Paint Shop Pro 9 i Paint Shop Pro Studio nie oznaczają, co prawda, nokautu konkurencji, ale na pewno dają firmie Jasc wyraźną przewagę punktową.

Paint Shop Pro firmy Jasc to jeden z najlepszych programów do grafiki rastrowej, mogący konkurować nawet z takimi tuzami, jak Adobe Photoshop. Co prawda, Paint Shop Pro zawsze był traktowany jako program do domowego lub hobbystycznego użytku. Twórcy aplikacji najwyraźniej postanowili zmienić tę opinię, przy okazji premiery nowej wersji. Firma Jasc proponuje obecnie dwie aplikacje: Paint Shop Pro 9 dla zaawansowanych użytkowników oraz Paint Shop Pro Studio dla początkujących. Czy to odpowiedź na działania firmy Adobe, która sprzedaje "duży" Adobe Photoshop dla profesjonalistów i "mały" Adobe Photoshop Elements do zastosowań domowych? Być może. Nowe programy firmy Jasc to jednak uderzenie przede wszystkim w takich producentów, jak Ulead czy Serif, których różnorodne programy graficzne mogły - do niedawna - konkurować z Paint Shop Pro.

Wszystko do cyfrówek

Paint Shop Pro 9 zawiera doskonałe narzędzia malarskie, ale jego główna siła to opcje fotoretuszerskie.

Paint Shop Pro 9 zawiera doskonałe narzędzia malarskie, ale jego główna siła to opcje fotoretuszerskie.

Najwięcej nowości w Paint Shop Pro 9 związanych jest z edycją zdjęć z aparatów cyfrowych: automatyczne poprawianie kolorów, usuwanie ziarna charakterystycznego dla tanich cyfrówek, narzędzia do retuszu rozjaśnień i głębokich cieni, które docenią zarówno profesjonaliści, jak i początkujący. Wśród opcji służących do poprawiania balansu kolorów należy wyróżnić Chromatic Abberation Correction. Za jej pomocą szybko poprawisz zaburzenia koloru typowe dla zdjęć wykonywanych aparatem cyfrowym - czerwonawą poświatę pojawiającą się na obszarach o wysokim kontraście. Usuwanie ziarna i szumów również jest niezwykle przydatne, ale pamiętajmy, że podobne narzędzia dostępne są praktycznie w każdym programie do grafiki rastrowej - tyle, że pod inną nazwą (podobne działanie ma np. filtr Selektywne rozmycie Gaussa w darmowym GIMP 2.0). Paint Shop Pro 9 zawiera oczywiście pełny zestaw klasycznych narzędzi fotoretuszerskich z klonowaniem, edycją poziomów i krzywych, pracą na warstwach itd.

Fotoretusz zdjęć z aparatów cyfrowych to tylko część możliwości omawianej aplikacji. Program został wyposażony w rewelacyjne narzędzia malarskie do tworzenia grafiki rastrowej. Farba olejna, pastele czy węgiel zachowują się niemal tak samo, jak ich rzeczywiste odpowiedniki. Nałożone na obraz kolory można rozmazywać, mieszać na obrazie lub dodatkowej palecie. Również narzędzia do tworzenia grafiki wektorowej, wprowadzone w Paint Shop Pro 7, teraz zyskały wiele nowych możliwości. Pola tekstowe stały się bardziej uniwersalnym narzędziem, podobnie jak w konkurencyjnych produktach wprowadzono możliwość układania tekstu na dowolnej krzywej. Ciekawym rozwiązaniem jest też wyodrębnienie warstw obrazu związanych z różnym rodzajem grafiki.

Twórcy PSP 9 postanowili również zmodernizować interfejs aplikacji. Jedną z ważniejszych zmian jest rozbudowana historia operacji, umożliwiająca wycofanie efektów dowolnego z działań użytkownika, ale także tworzenie makropoleceń (nazwanych tu Quickscript), które przyspieszają wykonywanie sekwencji operacji na grafice.

Dla całej rodziny

Paint Shop Pro Studio, w odróżnieniu od PSP 9, przeznaczony jest dla mniej zaawansowanych użytkowników, oczekujących zautomatyzowanej, szybkiej pomocy w retuszu, edycji i publikacji zdjęć. Narzędzia fotoretuszerskie w tym programie przeznaczone są głównie do szybkiego, bezstresowego poprawienia fotek z wakacji i uroczystości rodzinnych. Automatyczne poprawianie jasności, kontrastu i balansu kolorów, wyrównywanie linii horyzontu, usuwanie efektu czerwonych oczu, a nawet narzędzia do poprawiania cery i... wybielania zębów (sic!) - wszystkie te opcje zostały tak przygotowane, aby korzystanie z nich było proste dla wszystkich domowników.

Ciekawie prezentują się też opcje związane z przywracaniem blasku starym fotografiom. Możesz szybko usunąć zabrudzenia, rysy i inne wady zdjęć, poprawić wyblakłe kolory, a nawet... usunąć zniekształcenia charakterystyczne dla zbyt mocnej kompresji JPG. Drukowanie zdjęć, tworzenie kalendarzy, pocztówek, łączenie fotografii w zdjęcie panoramiczne... wszystkie to znajdziesz w Paint Shop Pro Studio. Jak przystało na program graficzny z 2004 roku, są tutaj również narzędzia do nagrywania kolekcji zdjęć na płytach CD.

Nowe programy sprzedawane pod szyldem Paint Shop Pro z całą pewnością wyznaczają przynajmniej kilka nowych standardów w aplikacjach do grafiki rastrowej. Aplikacje są w tej chwili dostępne w wersjach angielskich, ale po polsku powinny pojawić się już na początku 2005 roku.

Informacje Connect Distribution

http://www.connectdistribution.pl

Cena Paint Shop Pro 9: 129 USD, Paint Shop Pro Studio: 79 USD


Zobacz również