Enter the Matrix

Bracia Wachowscy odkryli przed tobą świat Matriksa. Zaufałeś im, ale uważaj! Teraz bowiem plotą własną pajęczynę i nim się obejrzysz, wpadniesz w zastawioną przez nich misterną sieć multimedialnej rozrywki.

Bracia Wachowscy odkryli przed tobą świat Matriksa. Zaufałeś im, ale uważaj! Teraz bowiem plotą własną pajęczynę i nim się obejrzysz, wpadniesz w zastawioną przez nich misterną sieć multimedialnej rozrywki.

15 maja na ekrany zachodnich kin wchodzi film Matrix Reloaded. Tego samego dnia do sprzedaży trafi gra komputerowa Enter the Matrix. Zbieżność terminów to nie przypadek, ale celowe działanie mające podkreślić związek pomiędzy obiema multimedialnymi produkcjami. Gra nie jest zwykłą adaptacją filmu, tylko zupełnie odrębną opowieścią toczącą się równolegle do wydarzeń przedstawionych w kinowym Matriksie. Historie wzajemnie się zazębiają, tworząc spójny obraz całego uniwersum.

Gwiazdy drugiego planu

Bohaterowie tylko czasem będą używać broni strzeleckiej, bowiem w świecie matrycy wielu wrogów kule się nie imają. Najskuteczniej pokonasz przeciwników w walce wręcz.

Bohaterowie tylko czasem będą używać broni strzeleckiej, bowiem w świecie matrycy wielu wrogów kule się nie imają. Najskuteczniej pokonasz przeciwników w walce wręcz.

Obie produkcje łączą również bohaterowie. Co ciekawe: ci, którzy błyszczą w filmie: Neo, Trinity, Morfeusz, na komputerowym ekranie pojawią się jedynie epizodycznie. Zobaczysz ich wyłącznie w filmowych przerywnikach. Dla odmiany postacie, w które wcielasz się w grze, w wersji filmowej grają role drugoplanowe.

Nad scenariuszem gry czuwali ojcowie filmowego Matriksa - Andy i Larry Wachowscy. O fabułę możemy być zatem spokojni. Jednak czy sama rozgrywka będzie równie interesująca? To, co widzieliśmy w wersji demonstracyjnej, nieco zawodzi.

Enter the Matrix będzie zręcznościową grą akcji. Wcielisz się w szaloną Niobe lub zabójczego Ghosta. Oboje wchodzą w skład załogi rebeliantów podobnej do tej, którą poznaliśmy w pierwszej części filmu. Niobe jest kapitanem, Ghost - pierwszym oficerem.

Pijany wirus

Podstawę rozgrywki będą stanowić wyprawy do świata Matriksa. Spoglądając zza pleców wybranego bohatera, będziesz przeczesywał kolejne pomieszczenia i toczył setki widowiskowych walk. Nad animacjami i pojedynkami czuwał Yuen Wo-ping - choreograf Matriksa i reżyser wielu filmów karate, w tym słynnego Pijanego Mistrza.

W filmowego Ghosta wcielił się Anthony Wong - weteran filmów karate.

W filmowego Ghosta wcielił się Anthony Wong - weteran filmów karate.

Aby opanować sztukę wymachiwania kończynami, wystarczy chwila. Proste sterowanie ma zaowocować intuicyjną obsługą. Do dyspozycji będziesz mieć następujące manewry: skok, blok, cios i kopniak. Mimo tak ubogiego zestawu klawiszy, wrogowie zostaną zaskoczeni różnorodnością otrzymanych uderzeń. Wszystko dlatego że w zależności od sytuacji i wciśniętej kombinacji klawiszy, bohater zachowa się inaczej. Raz podskoczy, wybijając się na ścianie, innym razem odbierze rywalowi nóż i wbije mu go w serce. Najefektowniejsze sceny, w tym tryb bullet-time, obejrzysz, aktywując umiejętność koncentracji. Do jej użycia należy zgromadzić energię (pasek w rogu ekranu). Na początku gry twój bohater będzie w stanie wykorzystywać jedynie jedną trzecią swego energetycznego potencjału. Dopiero kolejne zwycięstwa dodadzą mu wiary w siebie i rozszerzą zestaw superuderzeń.

Kierunek - Matrix

Dla każdego z dwójki wybranych bohaterów rozgrywka będzie wyglądać nieco inaczej. Dla przykładu: oboje trafią do opuszczonego zamku, ale będą przeszukiwać odrębne skrzydła cytadeli i walczyć z innymi rywalami. Rzecz jasna, na wielu etapach para połączy swe siły. Wspólnie popędzą ulicami miasta, a wraz z mechanikiem Sparksem poszybują ponurymi tunelami prawdziwego świata. W sumie gra ma nam zapewnić 30 godzin wciągającej zabawy.

#Schwytani w matrycę#
W roku 2003 Martrix nas pochłonie. Na kinowe ekrany trafią dwa filmy: Matrix Reloaded (15 maja) i Matrix Revolutions (7 listopada). Poznamy z nich dalszy przebieg walki prowadzonej przez rebeliantów. Tank napisał wirusa, który ma uświadomić ludziom, iż żyją w matrycy. Jednak aby uaktywnić program, trzeba dostać się do głównego komputera. Pomocny może okazać się niejaki Keymaker, pilnie strzeżony przez agentów... Kontynuacja kultowej sagi ma zaskoczyć nas nie tylko nową historią, ale również nowatorską techniką wykonania. Bracia Andy i Larry Wachowscy byli zniesmaczeni tym, że wiele oryginalnych pomysłów z Matriksa zostało wykorzystanych przez innych twórców. W kolejnych częściach szykują zatem tak rewolucyjne zmiany, że jak sami mówią: "dalej pójść już się nie da". Co więcej, bracia odgrażają się, że tym razem już nikt nie odważy się skopiować ich szalonych pomysłów! Uzupełnieniem matriksowego ataku A.D. 2003 będzie Animatrix - seria dziewięciu fotorealistycznych filmów tworzonych w całości na komputerach. Do ich wykonania wynajęto nie lada speców - zespół Square Pictures - autorów filmu Final Fantasy: The Spirits Within. Pierwszy odcinek serii zatytułowany The Final Flight of the Osiris jest wprowadzeniem w historię gry Enter the Matrix.

Rozgrywkę ozdobią liczne przerywniki prezentujące porywającą fabułę przygody. Będą to zarówno sceny stworzone według programu gry, jak i prawdziwe filmowe ujęcia nagrane przy okazji kręcenia Matrix Reloaded. W sumie zobaczymy aż godzinę unikalnych ujęć z planu Matriksa! Jak widać, Wachowscy poważnie traktują grę. Do pomocy przy jej tworzeniu oddelegowali zresztą aż 25 aktorów. Ci wysłańcy brali udział w podkładaniu głosów i pracowali jako modele w scenach tworzonych za pomocą techniki motion capture.

Enter the Matrix ukaże się jednocześnie na komputery oraz na trzy nowoczesne konsole: GameCube'a, PS2 i X-boxa. Do polskich kin film Matrix Reloaded trafi tydzień po światowej premierze. Czy tego dnia da się u nas kupić tę grę? Tego nie wie nawet Neo.

Enter the Matrix

Piotr Nowakowski: Będzie pięknie! Odwiedzę ukochany świat, spotkam Morfeusza, Neo i Trinity. Skopię tyłki agentom i dowiem się ...zzzzt.... Ktoś mnie odłączył... Krztusząc się śluzem, przecieram oczy i oceniam rzeczywistość. Widzę prymitywne mordobicie, proste wyścigi i badziewne latanie tunelami. Nie! To nie może być prawda! Ja chcę wrócić do Matriksa!

Gatunek: Akcja

Premiera: 15 maja 2003r.

Producent: Shiny Entertainment

Wrażenia: dobry


Zobacz również