Epson EMP-TW200H

Wysoka rozdzielczość i bardzo zaawansowane możliwości konfiguracji to podstawowe zalety projektora LCD firmy Epson.

Wysoka rozdzielczość i bardzo zaawansowane możliwości konfiguracji to podstawowe zalety projektora LCD firmy Epson.

Podobnie jak inne kinowe projektory Epsona, także model EMP-TW200 doczekał się wersji z końcówką "H" w nazwie. Litera ta oznacza, że model wyposażono w doskonalsze matryce LCD. Panele pozwalają na uzyskanie współczynnika kontrastu 1200:1, co jak na projektor LCD jest wartością bardzo dobrą. Co prawda testowany równolegle projektor Panasonic PT-AE700 może się pochwalić kontrastem jeszcze wyższym (2000:1), jednak uzyskanie tak dobrego rezultatu spowodowane jest zastosowaniem elektroniki optymalizującej na bieżąco poziom czerni i bieli. Jasność projektora Epsona jest za to bardzo wysoka (jak na projektor kinowy) i wynosi 1500 ANSI lumenów. Oczywiście jest to jasność, jaką uzyskamy przy ustawieniach parametrów wideo niewiele mających wspólnego z charakterystyką barwową pożądaną podczas oglądania filmów. Gdy wybierzemy tryb Theatre (lepsza głębia czerni, naturalnie prezentowane barwy) jasność spada, jednak cały czas obraz jest doskonale wyraźny nawet w średnio zaciemnionym pomieszczeniu. Stylistycznie urządzenie pasuje do nowoczesnych wnętrz. Obudowa ma obłe kształty, jest koloru perłowego, jedynie przód jest srebrny.

Jednym z podstawowych zarzutów stawianych projektorom są trudności instalacyjne. Nie chodzi tu o trudność w zawieszeniu projektora pod sufitem, lecz jego prawidłowe pozycjonowanie względem ekranu. Często zdarza się, że projektor zamontowany zaraz pod sufitem generuje obraz zbyt blisko górnej krawędzi ekranu, co sprawia, że oglądanie przestaje być komfortowe. W takim przypadku rozwiązania są trzy: ustawić projektor pod kątem w dół i skorygować zniekształcenia trapezowe (zawsze pogarsza to jakość obrazu), zastosować wieszak sufitowy z odpowiednio nisko umieszczonym mocowaniem projektora lub też, co wydaje się najlepszym rozwiązaniem - skorygować wysokość świecenia poprzez mechaniczną regulację położenia obiektywu, oczywiście jeśli taką regulację ma. Urządzenie Epsona ma taką możliwość. Pozwala to na większą niż w przypadku Panasonica i Hitachi regulację położenia obiektywu w pionie i przesuwanie obrazu w górę. O wyborze konkretnego rozwiązania zadecydują zapewne specyficzne warunki instalacji. Epsona można ustawić stosunkowo nisko, a obraz podnieść. Hitachi i Panasonic powinny raczej stać wysoko (przy standardowej projekcji przedniej).

Wszelkich ustawień EMP-TW200H dokonujemy za pomocą pilota wyposażonego w podświetlaną klawiaturę.

Pilot - doskonały pilot. Wzorowa ergonomia, świetne materiały i stylistyka. Pełne podświetlanie klawiszy.

Pilot - doskonały pilot. Wzorowa ergonomia, świetne materiały i stylistyka. Pełne podświetlanie klawiszy.

Z przydatnych dodatków należy wymienić gniazdko trigger 12 V pozwalające uruchamiać ekran elektryczny. Jest także port USB umożliwiający podłączenie do projektora komputera, z poziomu którego, dzięki dostępnemu specjalnemu oprogramowaniu, możliwe jest sterowanie wszystkimi parametrami urządzenia. Projektor jest cichy. Podczas pracy nie słychać go prawie wcale. Imponująco prezentują się możliwości kalibracji urządzenia. Ustawienia są zapamiętywane dla każdego z wejść niezależnie. Niecodzienną funkcją jest możliwość precyzyjnego dostrojenia pracy paneli LCD. Wyświetlając odpowiednie obrazy testowe dla każdej z podstawowych barw - czerwonej, zielonej i niebieskiej, użytkownik może tak dostroić ich pracę, aby łączenia pomiędzy pikselami były jak najmniej widoczne. Po prawidłowym skonfigurowaniu paneli obraz jest jednolity, nawet z bliskiej odległości nie widać pojedynczych pikseli. Jeśli chodzi o obraz to czerń ma dobrą głębię, wcale nie gorszą od oferowanej przez teoretycznie lepszy model Panasonica (ma wg specyfikacji wyższy kontrast), a ostrość również nie daje powodów do narzekań. Obraz jest bardzo spójny, nie występują na nim żadne wyraźne łączenia matrycy, tak dokuczliwe w przypadku projektora Panasonica. Barwy są soczyste, mocno nasycone, lecz zarazem prawdziwe.

W czasie testów EMP-TW200H miał problemy z precyzyjnym dostrojeniem obrazu do rozdzielczości 1280 x 720 wyprowadzonej na wyjściu VGA komputera. Dopiero po wielokrotnych regulacjach automatycznego strojenia (niestety, projektor nie ma wejścia cyfrowego, które zapewne rozwiązałoby problem) urządzenie poprawnie wyświetlało obraz.

Informacje

Typ projektor LCD 16:9

Cena 8850 zł

Wymiary 44 x 13,4 x 32 cm

Waga 5,3 kg

Dystrybutor Epson http://www.epson.pl

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie i poziomie, mechaniczne przesuwanie obiektywu, mechaniczny zoom i ostrość, progresywne skanowanie, pełna kalibracja paneli LCD, zapamiętywanie ustawień dla każdego z wejść osobno

Złącza S-Video, kompozytowe, komponent, VGA, RS-232C, D5, USB, trigger 12 V

Trwałość lampy 3000 godz.

Kontrast 1200:1

Głośność 28 dB

Główni rywale

Panasonic PT-AE700 - 10969 zł

Znakomity projektor LCD, z bogatym zestawem regulacji, generujący obraz, który można by uznać za świetny, gdyby nie pionowe pasy widoczne na jasnych obszarach ekranu.

Hitachi PJ-TX100 - 9740 zł

Projektor LCD generujący doskonały obraz. Optyka dająca rewelacyjną ostrość na całym ekranie. Zaawansowane możliwości regulacji.


Zobacz również