Eskape MyVideo

Karta edycji wideo

Karta edycji wideo

MyVideo służy do przechwytywania, edycji i zapisu analogowego obrazu wideo. Obraz może pochodzić na przykład z kamery wideo lub magnetowidu. Urządzenie będzie przydatne dla amatorów filmowania, którzy nie chcą lub nie mogą zainwestować w cyfrową kamerę DV.

MyVideo to urządzenie zbliżone do opisywanego w tym numerze digita MyTV. Oba urządzenia są umieszczone w podobnych obudowach, choć MyVideo ma znacznie ciemniejszy kolor i bogatszy zestaw wejść i wyjść.

MyVideo jest podłączane do Maca poprzez zasilany port USB 1.1. Również w tym przypadku komputer musi mieć wejście audio-in.

Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, to dźwięk nie będzie dostępny. Z przodu urządzenia znajdują się porty composite i S-Video. Zalecany jest wybór tego drugiego standardu, gdyż zapewnia to znacznie lepszą jakość obrazu. Co ciekawe, do portu wyjściowego MyVideo możesz podłączyć telewizor, dzięki czemu będzie dostępny podgląd wykonywanej pracy.

Tylny panel urządzenia - S-Video i composite na wejściu i takie same gniazda na wyjściu.

Tylny panel urządzenia - S-Video i composite na wejściu i takie same gniazda na wyjściu.

Urządzenie przechwytuje obraz w formacie NTSC (rozdzielczość 320 x 240, 30 klatek na sekundę) lub PAL/SECAM (rozdzielczość 384 x 288, 25 klatek na sekundę). MyVideo jest wyposażone w sprzętowy kompresor MPEG, dzięki czemu procesor komputera nie będzie zbyt mocno obciążony. W zestawie znajdują się programy MyVideo oraz Strata VideoShop. Niestety, obie aplikacje pracują tylko w systemie Mac OS 9. Producent powinien pomyśleć o dodaniu odpowiednich narzędzi dla systemu Mac OS X.

Obsługa MyVideo jest bardzo prosta. Jego program wymaga jedynie zdefiniowania urządzeń zewnętrznych oraz... rozpoczęcia nagrywania. Komputer sam zajmie się resztą czynności. Dla bardziej wymagających osób dostępne są także zaawansowane ustawienia. Użytkownik może zmieniać liczbę klatek przechwytywanego obrazu, co wpływa bezpośrednio na wielkość gotowego pliku. Dostępne są także kontrolki koloru, jasności i nasycenia. Program pozwala również na wybór sposobu próbkowania dźwięku oraz stopnia jego kompresji. Użytkownik może nakładać dźwięk pochodzący z innych źródeł, na przykład z wbudowanego mikrofonu Maca lub płyty CD.

Przedni panel urządzenia - gniazda USB.

Przedni panel urządzenia - gniazda USB.

Do nagrywania filmów QuickTime'a na taśmie magnetowidowej służy program VideoView. Należy pamiętać, aby plik źródłowy był w formacie MPEG obsługiwanym przez MyVideo. To narzędzie jest bardzo proste i pozwala praktycznie tylko na odtworzenie filmu na komputerze lub telewizorze oraz na ręczne nagranie na magnetowidzie.

Pewną ciekawostką jest dołączony program EchoView, który będzie przydatny, jeśli twój Mac nie ma wyjścia wideo. EchoView przesyła obraz wyświetlany na monitorze komputera (tzw. mirroring) bezpośrednio do urządzenia MyVideo, do którego możesz dołączyć na przykład projektor. W ten sposób będziesz mógł prowadzić prezentacje praktycznie z dowolnego komputera.

Podsumowując, MyVideo jest bardzo przydatnym urządzeniem dla każdego amatora wideo, posiadającego analogową kamerę lub magnetowid. Dołączone oprogramowanie umożliwia edycję i montaż materiału filmowego, który możesz następnie umieścić na kasecie wideo lub płycie CD. Przed kupnem urządzenia powinieneś się jednak upewnić, czy w twoim Macu jest dostępne wejście audio-in. Dużą zaletą jest dołączone proste, ale intuicyjne oprogramowanie.


Zobacz również