Ewolucja LCD w toku

Osoby opuszczające sklepy komputerowe coraz częściej niosą niewielkie pudełko z płaskim panelem LCD, zamiast taszczyć ogromne pudło z monitorem kineskopowym. Ułatwiliśmy ci przebadanie ogromnej oferty rynkowej i sprawdziliśmy, jak sprawuje się w praktyce 20 nowych, 15-calowych monitorów ciekłokrystalicznych.

Osoby opuszczające sklepy komputerowe coraz częściej niosą niewielkie pudełko z płaskim panelem LCD, zamiast taszczyć ogromne pudło z monitorem kineskopowym. Ułatwiliśmy ci przebadanie ogromnej oferty rynkowej i sprawdziliśmy, jak sprawuje się w praktyce 20 nowych, 15-calowych monitorów ciekłokrystalicznych.

Ewolucja technologiczna monitorów LCD postępuje bardzo szybko, chociaż po dużym skoku jakościowym w ostatnim roku obecne zmiany nie są już rewolucyjne. Poprawiają się jednak cechy bardzo istotne. Producenci stawiają przede wszystkim na zwiększenie naturalności w reprodukcji barw. W najdroższych modelach stosuje się matryce MVA, w innych - układy odpowiadające za zwiększenie gradacji barw wyświetlanych przez ciekłokrystaliczne matryce, radzące sobie z 16,7 mln kolorów. Dodatki te nieczęsto są jednak stosowane w 15-calowych monitorach, przeznaczonych generalnie do domów i biur. Standardem zwiększenia naturalności barw stało się sRGB. Ponieważ jest to standard obowiązujący również w Internecie, warto sprawdzić, jak panel wyświetla obraz w tym trybie.

Niektórzy producenci przykładają szczególną wagę do parametrów, na które najczęściej nie zwraca się dużej uwagi przy zakupie, np. równomierność rozświetlania całej powierzchni ekranu. Matryca LCD podświetlana jest od tyłu przez świetlówki. Typowa konfiguracja to dwie takie lampy, umieszczone przy górnej i dolnej krawędzi matrycy. Zdarzają się jednak konstrukcje, takie jak F-315 firmy AG Neovo, wyposażone w podwójną liczbę lamp. W ten sposób uzyskuje się lepsze, bardziej równomierne rozświetlanie panelu.

Może już w przyszłym roku na rynek trafią pierwsze panele LCD wykonane w całkowicie nowej technologii podświetlania matrycy - Lumileds Luxeon. Jeszcze przed targami CeBIT 2003 Philips pokazał na konferencji w Pradze prototypowe, lecz w pełni sprawne monitory LCD wykonane w tej technologii. Zamiast typowych świetlówek użyto w nich dziesiątków punktów świetlnych, umieszczonych bezpośrednio z tyłu matrycy. Dzięki temu nie tylko można uzyskać bardzo równomiernie rozświetlany ekran. Kolory są lepiej nasycone, żywsze, a jasność matrycy utrzymuje się na tym samym poziomie przez cały czas użytkowania. Jest to możliwe dzięki systemowi, który co kilka sekund sprawdza i koryguje poziom jasności każdej z żarówek. Można też dowolnie ustawić poziom balansu bieli i dostosować temperaturę barw, nie zmniejszając jakości odwzorowania czerni i szarości.

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Lampy Lumiled mają pracować przez 100 tys. godzin. Dla porównania, żywotność świetlówek stosowanych obecnie w panelach ocenia się na blisko 50 tys. godzin. Philips planuje wprowadzenie na rynek pierwszych paneli LCD w tej technologii mniej więcej za rok. Na początku będą one drogie, a dodatkowo Lumiled trafi jedynie do lepszych modeli, ale w ciągu dwóch, trzech lat rozwiązanie to powinno się upowszechnić. Już wkrótce zobaczymy jednak w panelach funkcje znane do tej pory jedynie z modeli kineskopowych. Będzie to z pewnością opcja zwiększania jasności obrazu, przydatna podczas oglądania zdjęć czy filmów. W płaskich panelach LCD, z racji odmiennej budowy, nie uzyskasz tego efektu wyłącznie sprzętowo, jak w monitorach CRT, lecz manipulując parametrami prezentacji obrazu.

Szerzej o pierwszych modelach LCD z funkcją zwiększania jasności panelu napiszemy wkrótce.

Sony SDM-X52

Monitory LCD Sony serii X zaliczają się do najładniejszych stylistycznie na rynku. Jak pokazały nasze testy, są jednocześnie jednymi z najlepszych urządzeń w swojej klasie. Model 15-calowy wyposażono w doskonałą matrycę o imponującej jakości obrazu i wysokich parametrach. Zacznijmy jednak od przejrzystego, prostego w obsłudze menu ekranowego. Rozwiązano je bardzo ładnie od strony graficznej. Przyciski do regulacji ustawień ulokowano nietypowo, na bocznej części aluminiowej ramki otaczającej ekran. Oprócz kilku typowych znajdziesz dodatkowy - Eco. Jeśli uruchomisz tę funkcję, obraz stanie się dużo ciemniejszy, ale podczas dłuższej pracy z tekstem tak dobrana charakterystyka może być całkiem rozsądnym wyborem. Ciekawa jest również funkcja Backlight, regulująca jasność świetlówek podświetlających matrycę LCD od tyłu. Monitor wyposażono we wbudowane głośniki stereofoniczne oraz podręczne wyjście słuchawkowe. Kontrast oraz jasność panelu są bardzo wysokie. Wartości podawane przez producenta to nie przechwałki. Duża jasność przyda się podczas oglądania materiału filmowego, zwłaszcza że stosunkowo krótki czas reakcji skutecznie niweluje efekt smużenia, charakterystyczny dla słabszych i starszych paneli LCD. Duża jaskrawość ekranu nie pomaga jednak w pracy z tekstem. Warto wtedy skorzystać ze wspomnianego już trybu Eco. Dopasowanie sposobu prezentacji obrazu do rodzaju wyświetlanego materiału jest możliwe dzięki kilku predefiniowanym profilom - np. tekst, grafika. W komplecie znajdują się dwa złącza graficzne - VGA oraz cyfrowe DVI. Warto zaznaczyć, że Sony dołącza kabel cyfrowy, co nie jest normą. Monitor otrzymał maksymalne oceny za kontrast i ostrość. Nieco słabiej wypadł w teście szerokości kątów widzenia.

Informacje Veracomp, tel. (12) 2525555

http://www.veracomp.com.pl

Cena 2226 zł

EIZO FlexScan L367

Najnowszy 15-calowy monitor LCD EIZO to produkt dopracowany pod każdym względem. Obudowa ma stylistykę typową dla japońskiej firmy - bardzo oszczędną w formie, lecz zarazem elegancką. Ramki wokół ekranu są wąskie, więc panel zajmuje bardzo niewiele miejsca na biurku. W dodatku w miniaturową obudowę zdołano wbudować zasilacz, co jest nie lada wyczynem. W stosunku do poprzedniego modelu w L367 dopracowano ergonomię. Panel można odchylać w tył i w przód, a dodatkowo regulować jego położenie w pionie. Na przedniej ściance umieszczono sporo przycisków - oprócz pełniących typowe funkcje kursorów jest też przełącznik źródła wideo (DVI lub analogowe) oraz kilka trybów prezentacji obrazu. Tryby dobrano tak, żeby poprawiały reprodukcję podczas wyświetlania materiału wideo określonego rodzaju: np. film, tekst, grafika. Menu ekranowe jest bardzo bogate, a w opanowaniu go pomaga system regulacji obrazu z poziomu systemu operacyjnego. W porównaniu do podobnego rozwiązania NaviSet firmy NEC, EIZO wymaga połączenia monitora z komputerem przewodem USB. Regulacja parametrów w Windows jest o niebo wygodniejsza niż uporczywe naciskanie kilku guzików na przodzie monitora. W dodatku opcje są lepiej opisane i dzięki temu łatwiejsze w obsłudze. Z nieczęsto spotykanych funkcji należy wymienić korekcję gamma, do niedawna stosowaną wyłącznie w modelu FlexScan 685EX. Co ciekawe, ustawienia gamma są również w tanim panelu LG L1511S, a to wróży rychłe rozpowszechnienie tej przydatnej funkcji. Kontrast monitora jest praktycznie idealny, podobnie jak ostrość, znakomita bez względu na to, czy korzystasz z połączenia analogowego, czy cyfrowego. Kąty widzenia również nie dają powodów do narzekań, chociaż nie różnią się specjalnie od oferowanych przez najlepszych konkurentów.

Informacje ITP., tel. (22) 8797777

http://www.itp.com.pl

Cena 2363 zł


Zobacz również