FRITZ!Box Fon WLAN 7050

Jeszcze do niedawna obsługa telefonii i Internetu wymagała oddzielnych urządzeń. Telefon podłączało się po prostu do gniazdka w ścianie, natomiast router zapewniał sygnał internetowy dla komputerów znajdujących się w sieci. Rosnąca popularność rozwiązań VoIP przyczyniłą się do pojawienia się urządzeń łączących role centralki telefonicznej i routera dostępowego.

Jeszcze do niedawna obsługa telefonii i Internetu wymagała oddzielnych urządzeń. Telefon podłączało się po prostu do gniazdka w ścianie, natomiast router zapewniał sygnał internetowy dla komputerów znajdujących się w sieci. Rosnąca popularność rozwiązań VoIP przyczyniłą się do pojawienia się urządzeń łączących role centralki telefonicznej i routera dostępowego.

FRITZ!Box Fon WLAN 7050 to najbardziej zaawansowany router w linii produktów FRITZ!Box Fon. Urządzenie posiada wbudowany modem ADSL, który współpracuje m.in. z Neostradą, punkt dostępowy WiFi dla komputerów przenośnych oraz centralkę VoIP. Do portów urządzenia można podłączyć telefony w celu wykonywania połączeń w sieci lokalnej, a także przez Internet. Obsługiwane są nie tylko telefony analogowe, ale także sprzęt ISDN.

Zintegrowany punkt dostępu sieci bezprzewodowej pracuje w standardzie 802.11g++, który umożliwia przesyłanie danych z prędkością 125 Mb/s. Dostępne są trzy złącza do podłączania telefonów analogowych i jeden port ISDN, do którego można podłączyć centralkę ISDN. Każda zalogowana słuchawka może otrzymać własny numer telefonu, gdyż testowane urządzenie może obsługiwać wielu operatorów VoIP jednocześnie. Dzięki zastosowaniu szyny S0 do urządzenia można podłączyć maksymalnie osiem urządzeń ISDN. W razie potrzeby można zestawiać telekonferencje między użytkownikami sieci analogowej, ISDN i VoIP. Oczywiście komunikacja telefoniczna nie wymaga włączonego komputera.

Jak podaje producent, w zależności od wybranego kodera-dekodera, możliwe jest jednoczesne prowadzenie od dwóch do czterech rozmów VoIP. Oczywiście wymaga to łącza o odpowiedniej przepustowości. Wysoka jakość dźwięku jest możliwa dzięki wbudowanej funkcji traffic shaping, która powoduje przypisanie większego priorytetu dla ruchu głosowego.

Dużą zaletą jest funkcja PUSH, dzięki której administrator może okresowo otrzymywać pocztą elektroniczną komplet informacji na temat połączeń zestawionych przez urządzenie oraz jego stanu.

Obudowa urządzenia ma bardzo atrakcyjny wygląd, grafitowo-czerwony wygląd. Pojedyncza antena zapewnia wysoki poziom sygnału podczas transmisji danych przez sieć bezprzewodową. Wszystkie złącza zostały umieszczone z tyłu komputera.

Sieć bezprzewodowa

FRITZ!Box Fon WLAN 7050 umożliwia utworzenie bezprzewodowej sieci komputerowej pracującej w standardach 802.11g (54 Mb/s) i 802.11b (11 Mb/s). Co ciekawe, wprowadzono także obsługę mniej popularnej technologii 802.11g++, która zapewnia teoretyczną prędkość transmisji do 125 Mb/s.

Dostęp do Internetu odbywa się w dwóch trybach. W pierwszym z nich urządzenie pracuje jako modem ADSL. W takim przypadku możliwe jest podłączenie dwóch komputerów przez złącze Ethernet, jednego przez port USB oraz dowolnej liczby komputerów korzystających z połączenia bezprzewodowego. W razie potrzeby można także wyłączyć funkcję modemu, a posiadany modem podłączyć do odpowiedniego portu. Niestety, oznacza to utratę jednego złącza Ethernet. W konsekwencji wymaga to użycia dodatkowego przełącznika sieciowego, oczywiście jeśli korzystamy z kilku komputerów jednocześnie. Bezpieczeństwo zapewnia m.in. wbudowany firewall o wysokiej jakości oraz możliwość zdefiniowania listy dozwolonych adresów MAC.

Konfiguracja urządzenia odbywa się poprzez dowolną przeglądarkę internetową, co stanowi dobrą wiadomość dla użytkowników Macintoshy. Dostępne są dwa tryby konfiguracji. W pierwszym z nich dostępne są tylko podstawowe ustawienia, dzięki którym można szybko rozpocząć korzystanie z urządzenia. Tryb zaawansowany, który zapewnia dostęp do wszystkich ustawień, jest domyślnie wyłączony.

Kupić, nie kupić

FRITZ!Box Fon WLAN 7050 to bardzo atrakcyjne urządzenie dla małych firm i osób indywidualnych, które chcą skorzystać z zalet telefonii VoIP zapewniającej obniżenie kosztów połączeń telefonicznych. Kolejną zaletą jest możliwość pracy jako routera internetowego dla sieci komputerów przewodowych i bezprzewodowych. Warto podkreślić prostą konfigurację i łatwość użycia.

FRITZ!Box Fon WLAN 7050

Za: Atrakcyjny wygląd, bardzo rozbudowane funkcje, możliwość podłączenia sprzętu analogowego i ISDN, obsługa sieci bezprzewodowej.

Przeciw: Brak

Dystrybutor: HSF Poland

Kontakt: www.hsf.pl

Cena: 850 zł


Zobacz również