Feeria wynalazków

Produkty, których używasz, stają się inteligentniejsze, szybsze, mniejsze, tańsze i bardziej kolorowe. Oto przewodnik po tym, co nas czeka w dziedzinie pecetów, oprogramowania, mobilnych gadżetów i elektroniki użytkowej.

Produkty, których używasz, stają się inteligentniejsze, szybsze, mniejsze, tańsze i bardziej kolorowe. Oto przewodnik po tym, co nas czeka w dziedzinie pecetów, oprogramowania, mobilnych gadżetów i elektroniki użytkowej.

Rozbudowa komputera przyszłości stanie się dziecinnie prosta. Będziesz musiał zamocować tylko jeden moduł, zawierający wiele komponentów, od 64-bitowego procesora po podwójny układ graficzny. Będziesz się wpatrywał w duży, płaski monitor LCD, wyświetlający więcej kolorów niż dzisiejsze najlepsze modele, a pod ręką będzie leżał telefon komórkowy z twardym dyskiem o pojemności 10 GB.

W końcu coraz nowocześniejsza technologia zamieni każdy samochód, ścianę i urządzenie w inteligentnego pomocnika. Fundamenty w pełni usieciowionej przyszłości kładzione są właśnie teraz. Przeczytaj kilka tych stron, żeby przekonać się, co cię czeka w ciągu najbliższych dwóch lat.

Komputer przyszłości

Sony BDZ-S77, sprzedawany w Japonii, odczytuje i zapisuje dyski Blu-ray.

Sony BDZ-S77, sprzedawany w Japonii, odczytuje i zapisuje dyski Blu-ray.

Neil Young napisał, że rdza nigdy nie śpi. Podobnie producenci procesorów. Intel i AMD pracują pełną parą, żeby wprowadzić procesory dwurdzeniowe, które przyspieszą pracę większości nowych pecetów w 2006 roku. Premiera zapowiadana jest na pierwszą połowę 2005 roku. Połączenie dwóch procesorów w jeden układ zamienia zwykły komputer biurkowy czy notebook w wieloprocesorową, wysoko wydajną maszynę.

Nathan Brookwood, główny analityk z firmy Insight64, zajmującej się badaniami rynku, twierdzi, że dwurdzeniowe procesory pozwolą uzyskać imponujący wzrost wydajności w systemach operacyjnych przystosowanych do obsługi układów wieloprocesorowych, np. Windows XP. Najbardziej będzie odczuwalny w grach, edycji grafiki i wideo oraz innych zadaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej.

Nie należy być zbytnio rozczarowanym, jeśli pierwsze dwurdzeniowe procesory będą pracować z częstotliwością o jedną trzecią mniejszą niż ich jednordzeniowe odpowiedniki, twierdzi Brookwood. Niższa częstotliwość pracy zredukuje emisję ciepła, koszty i obciążenie procesora.

Brookwood szacuje, że w 2006 roku aż dwie trzecie wszystkich komputerów będzie wyposażonych w procesory 64-bitowe, ale tylko 10-15 procent z nich będzie obsługiwać 64-bitowe aplikacje. Biorąc pod uwagę wzrost innych parametrów komputerów, np. pamięci RAM do 4 GB w komputerach najwyższej klasy, należy się spodziewać również pamięciożernych, hiperrealistycznych gier i oprogramowania do zaawansowanej edycji grafiki i wideo, które w pełni wykorzystają zalety 64-bitowych systemów.

Komputer jak klocki Lego?

Rozważając przyszłość grafiki, wystarczy się skupić na PCI Express (PCIe). To interfejs graficzny, który zastąpi AGP i PCI oraz zapewni mniej więcej dwukrotną wydajność AGP. Karty z interfejsem PCIe wyposażone w procesory graficzne NVIDIA GeForce 6800 Ultra albo ATI Radeon X80 zwiększyły oczekiwania wobec trójwymiarowej, realistycznej grafiki. Jeszcze bardziej wyrafinowaną oferują karty korzystające z technologii Scalable Link Interface, umożliwiającej wspólną, szybszą pracę dwóch kart graficznych.

Model Sharp LC-15L1U-S wyposażony w baterię i moduł do komunikacji bezprzewodowej.

Model Sharp LC-15L1U-S wyposażony w baterię i moduł do komunikacji bezprzewodowej.

Śledząc prace rozwojowe, warto spojrzeć na "rozkład jazdy" interfejsu PCIe. Tak zwana wersja Gen 2 specyfikacji już jest przygotowywana i powinna podwoić wydajność pojedynczego kanału, osiągając 500 MB/s, a Brookwood spodziewa się też wkrótce wersji 1 GB/s. To już imponująca prędkość.

PCIe może znacznie zmienić kształt komputerów przyszłości. Umożliwi między innymi szybkie podłączanie urządzeń peryferyjnych do komputera za pomocą kabla (siedem metrów długości, a nawet więcej), zamiast ich montowania na płycie głównej. Wyobraź sobie komputer PC składający się z wymiennych modułów: małe pudełko na kartę graficzną, inne pudełko na twardy dysk, a trzecie pudełko na kartę sieci bezprzewodowej.

Zamiast otwierać obudowę w celu podłączenia nowego urządzenia, wystarczy umieścić moduł PCIe w odpowiedniej stacji bazowej. Pod koniec 2006, kto wie, może będziesz rozbudowywać swój pecet tak, jak się buduje konstrukcje z klocków lego, łatwo dodając nowe elementy.

Burza barw

Telefon komórkowy Samsung SPH-S2300 został wyposażony w aparat cyfrowy z matrycą 3,2 megapiksela.

Telefon komórkowy Samsung SPH-S2300 został wyposażony w aparat cyfrowy z matrycą 3,2 megapiksela.

Od lat jesteśmy kuszeni wizjami elastycznych wyświetlaczy. Niestety, duże, giętkie organiczne diody emitujące światło oraz inne elastyczne wyświetlacze pozostają przedmiotami z laboratoryjnych pokazów - już nie naukową fikcją, ale jeszcze nie technologiczną rzeczywistością. Tacy producenci, jak Philips, Sony, Toshiba, a także kilka nowych firm, pracują nad udoskonaleniem jakości przyszłych modeli płaskich monitorów.

Toshiba i Canon opracowują na przykład coraz cieńsze, jaśniejsze i lepsze panele, oparte na technologii zwanej Surface-conduction Electron-Emitter Display lub SED. Polega ona na wystrzeliwaniu elektronów przez tysiące nanometrowych szczelin na pokryty fosforem ekran, dając lepszy obraz niż tradycyjne monitory CRT i LCD. SED Incorporated, spółka utworzona przez Toshibę i Canona, wypuści pierwsze egzemplarze w 2005 roku, produkcja pełną parą ruszy w 2007.

W żywych kolorach

Nagrywarka Panasonic DMR-E700 BD z technologią Blu-ray jest sprzedawana tylko w Japonii.

Nagrywarka Panasonic DMR-E700 BD z technologią Blu-ray jest sprzedawana tylko w Japonii.

Firma Genoa Color prezentuje nowe podejście do wyświetlania kolorów na ekranie. Jej rozwiązanie, technologia Multi-Primary Color (MPC; http://www.genoacolor.com/overview.html ) wprowadza dodatkowe kolory (np. żółty i cyjan). Wyświetlacz może je mieszać i w ten sposób rozszerzyć swoją paletę m.in. o jaśniejsze wersje kolorów, które technika RGB odwzorowuje dość marnie. Telewizory i monitory z układem MPC, który wykorzystuje "tradycyjne" kolory RGB plus trzy dodatkowe, podstawowe kolory, mogą wyświetlać barwy bardziej realistycznie, zwłaszcza jaskrawe barwy i żółcie, w czym RGB wypada słabo. W drugim kwartale 2005 roku powinny się pojawić na rynku modele wykorzystujące technologię MPC, oczywiście będą to produkty z tzw. górnej półki.

Firma Sony obrała inny kurs. W Japonii wprowadza urządzenia o nazwie Qualia 005, serię 40- i 46-calowych telewizorów LCD, które wykorzystują diody zwane Triluminos, emitujące światło do rozświetlania ekranu. Umożliwiają one wyświetlanie większej liczby kolorów niż fluorescencyjne lampy katodowe stosowane w większości telewizorów LCD. Jon Peddie, główny analityk z Jon Peddie Research, firmy specjalizującej się w badaniach rozwoju grafiki, twierdzi, że efekt "jest zachwycający i wprowadza fotograficzną paletę barw". W skrócie mówiąc, kolory na ekranie wyglądają jak żywe.

Święto fotografii

Dwurdzeniowy, 64-bitowy procesor AMD.

Dwurdzeniowy, 64-bitowy procesor AMD.

Popularność cyfrowej fotografii prowadzi do rewolucyjnych zmian w oprogramowaniu do edycji obrazu. Dzisiaj aparaty mogą oznaczać zdjęcia metadanymi (informacjami o zdjęciu), takimi jak data i czas wykonania, model aparatu i wiele innych. Aparaty przyszłości, wyposażone w moduły GPS, pójdą jeszcze dalej. "Mogę sobie wyobrazić telefon komórkowy z aparatem cyfrowym, który umieszcza pobrane przez GPS współrzędne, a następnie odpowiednie oprogramowanie automatycznie rozpoznaje, że ujęcie zostało wykonane w Paryżu", mówi Tapan Bhat, dyrektor Consumer Digital Imaging and Digital Video Products, jednego z oddziałów firmy Adobe. Przewiduje, że taka technologia może się pojawić w 2007 roku.

Oprogramowanie komputerów stanie się inteligentniejsze: będzie rozpoznawać na zdjęciach różne elementy, np. góry, zwierzęta (psy) czy typowe budowle (baseny), a następnie umieszczać je w opisach zdjęć w celu łatwiejszego zarządzania dużą kolekcją fotografii.


Zobacz również