Final Fantasy VIII

Japońskie gry RPG nieoczekiwanie zyskały ogromną popularność wśród graczy. Zwrócono uwagę na wydawców takich jak Square, a skoro mowa o Square nie sposób pominąć Final Fantasy...

Japońskie gry RPG nieoczekiwanie zyskały ogromną popularność wśród graczy. Zwrócono uwagę na wydawców takich jak Square, a skoro mowa o Square nie sposób pominąć Final Fantasy...

W Final Fantasy VIII gracz wciela się w Squalla Leonharta, młodego wychowanka wojskowej uczelni. Najpierw przechodzisz wojskowy trening, by dostać się do elitarnej grupy bojowej - SeeD. Następnie już jako Squall stajesz wraz z kolegami w obliczu tajemniczej wojny pomiędzy SeeD a narodem Galbadii. Wojny, która okazuje się być bardzo, ale to bardzo nietypową.

Klasyczne ujęcie z ponad głowy postaci po raz kolejny zostało wykorzystane aby zilustrować zarówno wydarzenia dziejące się na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Ciekawym pomysłem jest możliwość korzystania z pojazdów takich jak samochody, statki, czy też gigantyczne ptaki.

Walka składa się nie tylko z elementów zręcznościowych, występuje tu bowiem podział na tury. Oprócz standardowych form ataku można rzucać czary oraz wykorzystywać posiadane przedmioty. Nasz bohater posiada umiejętność przywołania jednej z kilku sił strażniczych (Guardian Force). To one są źródłem wszystkich twoich zaklęć i umiejętności specjalnych. Wraz z rozwojem twojego bohatera, one również będą rosły w siłę (zdobywają punkty doświadczenia jak zwykli członkowie drużyny), a ty będziesz wybierał z listy zdobywane przez nie umiejętności. Wśród nich pojawiają się takie sztuczki jak zamiana niektórych przedmiotów w zaklęcia, zwiększanie siły ataku postaci, lub skondensowanie kilku słabszych czarów w ich potężniejsze wersje.

Bohaterowie ciągle rozwijają się zdobywając coraz to potężniejsze umiejętności. Twórcy programu wzbogacili FF8 o dwie oryginalne gry: Chocobo World i grę w karty. W tą pierwszą do tej pory można było zagrać wyłącznie na japońskich PSXach - Pocket Station.

Od strony graficznej, FF8 wygląda wspaniale. Pełno tu pięknie wyrenderowanej scenerii, przerażających potworów i niezwykle efektownie wyglądających czarów. Jedyną rzeczą co do której mogę się przyczepić są tekstury - momentami troszkę za bardzo wyłażą piksele, co może być winą zbytniego pośpiechu przy konwertowaniu gry. Przy próbach ustawienia karty Direct3D, tak by wszystko wyglądało nieco lepiej, FF8 zawiesza się, zatrzymuje, lub w ogóle nie daje się uruchomić! Po ustawieniu optymalnych ustawień, problemy z grafiką niestety pozostały. Dużo lepiej prezentuje się dźwięk. Zarówno muzyka jak i efekty specjalne nadają grze niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju klimat.

Podsumowując. Pomimo kilku drobnych wad, Final Fantasy VIII stanowi nie lada atrakcje dla miłośników gatunku. Wspaniale wyglądająca grafika, cudownie brzmiący dźwięk oraz niesamowity klimat to zdecydowane plusy gry. Polecam!


Zobacz również