GH FS1080, CS2000, ASW 12

Duży dźwięk za nieduże pieniądze - tak można podsumować kolumny GrandHigh, firmy debiutującej na rynku polskim.

Duży dźwięk za nieduże pieniądze - tak można podsumować kolumny GrandHigh, firmy debiutującej na rynku polskim.

GrandHigh to firma o korzeniach amerykańskich. Jej profil przypomina nieco to, co proponuje popularna na rynku polskim Koda, a więc projektowanie i produkcję zarówno elektroniki, jak i kolumn głośnikowych pod jednym dachem. GrandHigh wytwarza swe produkty w Chinach, co bynajmniej nie powinno zniechęcać klientów do urządzeń tej firmy. Tak robi już większość światowych producentów, a ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, najprawdopodobniej prędzej czy później będą zmuszeni do zatwierdzenia podobnej strategii działania. W swojej ofercie GrandHigh ma zarówno kolumny tanie, jak i zaawansowane modele dla wymagających. Produkty, nawet te najtańsze, prezentują się dość specyficznie. Wyraźnie są skierowane do klientów, którzy dużą uwagę podczas kupna zwracają na stosunek wielkości kolumny do jej ceny. Nie ma co się oszukiwać, większość odbiorców kupuje sprzęt "oczami", a więc chce wiedzieć za co płaci. Oczywiście, większe nie jest automatycznie lepsze, jednak w przypadku polskiego odbiorcy od lat przyzwyczajonego do potężnych Altusów, atrakcyjny wizualnie produkt może się sprzedać szczególnie dobrze.

Zestaw do kina domowego GrandHigh, który mieliśmy okazję testować, z pewnością może się podobać. Przednie kolumny podłogowe FS1080, choć to na razie najmniejszy i najprostszy model w ofercie polskiego dystrybutora, wyglądają poważnie i potężnie. Nie każdemu wielkie i zajmujące sporo przestrzeni ciemne skrzynie muszą się podobać. Nie da się jednak ukryć, że jakość ich wykonania jest dobra, a stylistyka przykuwa oko. FS1080 są wyposażone w dwa przetworniki średnioniskotonowe pomiędzy którymi symetrycznie ulokowano kopułkę wysokotonową. Na tylnej ściance umieszczono dwa wyloty tuneli bas-refleks, dlatego też warto skrzynki odsunąć co najmniej kilkadziesiąt centymetrów od tylnej ściany i zapewnić im odpowiednią ilość wolnej przestrzeni. Przetworniki średnioniskotonowe mają membrany polipropylenowe, kopułka posiłkuje się membraną z jedwabiu. Gniazda głośnikowe są pojedyncze, można w nich umieścić zarówno gołe kable (nie za grube niestety), jak i końcówki bananowe oraz widełki. Po tak wielkich skrzyniach spodziewaliśmy się solidnej wagi. Tymczasem jak na swoje wymiary okazują się zaskakująco lekkie. Wystarczy popukać w obudowę, aby dojść, co jest tego przyczyną. Po prostu ścianki mają niewielką grubość. Jak widać nie ma cudów, niska cena musi z czegoś wynikać. Dla uspokojenia możemy od razu dodać, że o ile solidniejsze materiały z pewnością nie zaszkodziłyby brzmieniu GrandHigh-ów, o tyle i w wersji standardowej wykonanie obudowy nie daje powodów do narzekań związanych z brzmieniem. Nie zauważyliśmy w brzmieniu kolumn niepokojących cech wynikających z niewielkiej grubości ścianek.

Kolumny satelitarne i centralna to identyczne konstrukcje bas-refleks, wyposażone w jeden eliptyczny przetwornik średniotonowy i kopułkę wysokotonową. Pomimo niewielkich gabarytów i jeszcze mniejszej wagi, kolumny te potrafią zagrać zaskakująco dużym i niezniekształconym dźwiękiem. Ta uwaga dotyczy wszystkich elementów zestawu. Kolumny grają dźwiękiem ofensywnym, bardzo "do słuchacza". Dźwięk wyraźnie wychodzi przed linię obudów, w trybie wielokanałowym jest w stanie otoczyć słuchacza zwartym, gęstym przekazem. Brzmienie jest bardzo poprawne. Nie ma ostrych sopranów, średnie tony są dobrze wyeksponowane, a przetworniki basowe chociaż nie schodzą w najniższe rejestry, sprawnie operują w zakresie niskich średnich i wyższego basu. Zaskakująco dobry jest subwoofer ASW12, który wyposażono w solidny przetwornik 30-centymetrowy i 150-watowy wzmacniacz. Ta duża konstrukcja potrafi zatrząść ścianami nawet sporego pomieszczenia. Co ciekawe, pomimo promieniowania przetwornika w stronę podłoża, bas zachowuje niezłą dynamikę i spore zróżnicowanie. Z pewnością subwoofer to jeden z mocniejszych punktów tego systemu.

W kinie domowym zestaw GrandHigh sprawdza się doskonale. Bez problemów przenosi nas w środek akcji, nagłośni spore pomieszczenia i dokona tego w dobrym stylu. Słabiej kolumny główne wypadają w przypadku odtwarzania materiału stereofonicznego. Dźwięk staje się ostrzejszy, brakuje nieco wypełnienia najniższych rejestrów. W takich przypadkach pomocny staje się subwoofer. Tym, którzy stawiają na dźwięk stereofoniczny z CD, radzimy wybrać się do sklepu i sprawdzić samodzielnie, czy taki sposób prezentacji odpowiada ich oczekiwaniom.

Informacje

Typ zestaw kolumn 5.1

Cena 3290 zł

Dystrybutor E.I.C,

http://www.eic.com.pl

Funkcje regulacja fazy i częstotliwości odcięcia w subwooferze

Złącza dobre jakościowo złącza

Dlaczego

Zestaw oferujący dobrą jakość odtwarzanego dźwięku. Świetny subwoofer, w kinie domowym kolumny potrafią zaskoczyć efektownością i poprawnością brzmienia.


Zobacz również