Gadżety do cyfrówek

Sam aparat cyfrowy to nie wszystko, co proponują firmy zajmujące się produkcją urządzeń do cyfrowego zapisu obrazu. Na rynku aż roi się od różnego rodzaju gadżetów, które albo ułatwiają fotografowanie, albo umożliwiają wykonanie zdjęcia, którego nie udałoby się wykonać ''gołym'' aparatem.

Sam aparat cyfrowy to nie wszystko, co proponują firmy zajmujące się produkcją urządzeń do cyfrowego zapisu obrazu. Na rynku aż roi się od różnego rodzaju gadżetów, które albo ułatwiają fotografowanie, albo umożliwiają wykonanie zdjęcia, którego nie udałoby się wykonać ''gołym'' aparatem.

Fujifilm Finepix  E510

Fujifilm Finepix E510

Coraz popularniejszą wakacyjną rozrywką staje się nurkowanie. Urlop nad ciepłym morzem niekoniecznie trzeba spędzać, smażąc się na plaży. Dużo ciekawsza wydaje się perspektywa podziwiania kolorowej morskiej fauny i flory. Gdy się zasmakuje w tych widokach, przychodzi pokusa ich uwiecznienia. Zdecydowanie odradzamy zawijanie cyfrówek w torbę foliową czy samodzielną budowę miniaturowego batyskafu. Najwięksi producenci oferują wodoszczelne obudowy przeznaczone do wybranych modeli. Ponieważ każdy aparat został inaczej skonstruowany, właściwie niemożliwe jest stworzenie obudowy uniwersalnej. Urządzenie to służy nie tylko jako hermetyczna osłona aparatu. Gdyby umieścić cyfrówkę w dużym słoiku, trudno byłoby się nią posługiwać. Aby sterować ustawieniami aparatu, niezbędny jest dostęp do niektórych przycisków i dźwigni rozmieszczonych na korpusie cyfrówki. Służą do tego specjalne, wodoszczelne popychacze (patrz zdjęcie), które "pośredniczą" w obsłudze przycisków sterujących cyfrówki. Niektóre obudowy - na przykład model Olympusa do kompaktu C-5060 WZ - dysponują także złączami do zewnętrznych lamp błyskowych (transmisja za pomocą światłowodu). Już kilka metrów pod wodą warunki oświetleniowe są tak słabe, że jedynie użycie sztucznego światła umożliwi rejestrację zdjęcia dobrej jakości (fotografie podwodne powinny być wykonywane w jak najniższej czułości). Wbudowana lampa błyskowa ma, jak wiadomo, dość ograniczone możliwości - na powierzchni oświetla jedynie to, co znajduje się 2-3 metry od obiektywu. Duża, zewnętrzna lampa błyskowa zapewni oświetlenie wielu podwodnych planów.

Na szczęście, większość obudów amatorskich cyfrówek jest tak skonstruowana, że gdy wypuścisz aparat z ręki, wraz z nim wypływa na powierzchnię. Ponieważ "ciągnąca w górę" cyfrówka nie dla wszystkich jest wygodna w obsłudze, stosuje się obciążacze.

Prawie wymienna optyka

Obudowa MPK-PEA do aparatu Sony DSC-P93 Na górze widać wodoszczelne "popychacze" służące m.in. do wyzwalania migawki.

Obudowa MPK-PEA do aparatu Sony DSC-P93 Na górze widać wodoszczelne "popychacze" służące m.in. do wyzwalania migawki.

Jeśli z zazdrością patrzysz na tych, którzy dysponując cyfrową lustrzanką, mogą zmieniać optykę, dowiedz się, czy do twojej kompaktowej cyfrówki da się zastosować optyczny konwerter. Jest to nasadka na optykę aparatu, która może zmienić ogniskową obiektywu. Są dwa podstawowe rodzaje konwerterów: skracający ogniskową (można obejmować szerszy plan) oraz wydłużający ją (większe zbliżenie fotografowanego motywu).

Producenci w różny sposób rozwiązują kwestię montażu konwertera na cyfrówce lub jej obiektywie. Niektóre montuje się bezpośrednio, na przykład przykręcając do gwintu na obiektywie, inne mocowane są za pośrednictwem specjalnego adaptera (montowany do korpusu nagwintowany pierścień). Zastosowanie adaptera rozszerza zakres zastosowania danej nakładki - będzie pasowała do kilku modeli danego producenta, niezależnie od ogniskowej i wielkości obiektywu (wystarczy, że użyjesz odpowiedniego adaptera).

Zastosowanie konwertera optycznego może wpłynąć na jasność obiektywu cyfrówki. Jeśli bez konwertera największy otwór przysłony wynosi 1:2,8, po konwersji może zmienić się do 1:3,5.

Kieszonkowy statyw

Podwodna lampa błyskowa Fujifilm ES-150.

Podwodna lampa błyskowa Fujifilm ES-150.

Mały plastikowy trójnóg, tylko konstrukcją przypominający fotograficzny statyw, wydaje się na pierwszy rzut oka zabawką. Powinno to być urządzenie, na którym stabilnie można umieścić aparat fotograficzny, a jego ciężar i wielkość bywają wprost proporcjonalne do skuteczności, czasem jednak niezwykle przydatna okazuje się zabawka wielkości trzech długopisów. Jeśli w podróży musimy wykonać zdjęcie w słabym oświetleniu lub wręcz nocną panoramę miasta, "kieszonkowy statyw" będzie nawet niezbędny. Wystarczy, że zainstalujemy na nim aparat, całość postawimy na parkowej ławce lub stole i użyjemy samowyzwalacza.

Niezastąpiony bank pikseli

Karty pamięci, na których rejestrujemy zdjęcia, wciąż nie są tak tanie, jak dyskietki czy nośniki DVD/CD. Niektórzy producenci cyfrowych gadżetów proponują przenośne banki pamięci. Jest to połączenie czytnika kart pamięci oraz twardego dysku, na którym zapisywane są sczytane dane. W oferowanych modelach znajdziesz dysk o pojemności od 10 do 80 GB.

Pierścień pośredni - "adapter" do optycznego konwertera AR-FXE02 przystosowany jest do aparatu Fujifilm Finepix E500 lub E510.

Pierścień pośredni - "adapter" do optycznego konwertera AR-FXE02 przystosowany jest do aparatu Fujifilm Finepix E500 lub E510.

Jedno z takich urządzeń - FlashTrax - może służyć nie tylko do archiwizowania danych zapisanych na kartach pamięci. Odtwarza również muzykę lub pozwala przeglądać pliki graficzne (zarówno zdjęcia, jak i filmy) na wbudowanym, kolorowym 3,5-calowym ekranie LCD. Zapisane na dysku HDD dane można organizować, usuwać, a nawet zmieniać ich nazwy. Pliki graficzne zapisane w formacie JPEG możesz także powiększać, przesuwać i obracać. Po powrocie z wakacji wszystkie dane przekażesz do komputera za pomocą portu USB 2.0. FlashTrax obsługuje następujące formaty kart pamięci: CF typ I/II, IBM Microdrive oraz poprzez adapter: SmartMedia, Memory Stick, SD/MMC i xD. Urządzenie można również podłączyć bezpośrednio do telewizora (PAL, NTSC). Archiwizator jest zasilany bateriami lub z sieci.

Największą wadą tego urządzenia jest stosunkowo wysoka cena, ponad 2000 złotych, ale cena kart pamięci o łącznej pojemności 40 GB (takim dyskiem dysponuje opisywany model) byłaby nieporównywalnie wyższa.

Alternatywne zasilanie

FlashTrax - przenośny bank zdjęć.

FlashTrax - przenośny bank zdjęć.

Jeśli cyfrówka nie dysponuje "typowymi" bateriami - ogniwami AA - mogą być problemy ze znalezieniem źródła zasilania podczas długiej podróży. Nie zawsze w okolicy jest gniazdo sieciowe, które w ciągu godziny zaopatrzy nietypowy akumulator w niezbędną porcję energii. Niektórzy producenci proponują alternatywne rozwiązania, takie jak kieszonkowy pojemnik z dużymi bateriami lub ładowarka do akumulatorów, czerpiąca energię ze... słońca.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem może być także kupno uniwersalnej ładowarki, dostosowującej się do danego rodzaju akumulatora. Firma ROWI proponuje urządzenie opracowane specjalnie do aparatów i kamer cyfrowych. Model AQ 6649 może być zasilany zarówno z sieci elektrycznej, jak i 12-woltowego akumulatora samochodowego.

Przysłonić LCD

Na tegorocznych targach Photokina kilku producentów pokazało bardzo prosty, ale niezwykle przydatny dodatek do cyfrówki. Jest to osłonka wyświetlacza LCD, służąca do ograniczenia padającego nań ostrego światła. Gdy fotografujemy w słońcu, obraz na LCD może być słabo widoczny i nieprawidłowo ocenimy barwy i kontrast. Osłonkę można do cyfrówki dokleić lub zamocować ją śrubą wkręcaną do gwintu przeznaczonego do mocowania aparatu na statywie.

Woda to nie przelewki

Gdy zdecydujesz się na zakup obudowy do fotografowania pod wodą, pamiętaj o kilku rzeczach, które uchronią twój sprzęt przed zniszczeniem. Po pierwsze, zawsze po zamknięciu aparatu w "batyskafie" sprawdź hermetyczność. Po kilkudziesięciu (może kilkuset) kolejnych cyklach otwierania i zamykania może dojść do drobnego wyszczerbienia lub odkształcenia poliwęglanu, z którego wykonano obudowę. Nie musimy chyba pisać o konsekwencjach dostania się wody do elektroniki aparatu. Aby temu zapobiec, przed każdym nurkowaniem zanurz na kilka minut obudowę z cyfrówką i po wyjęciu dokładnie sprawdź, czy gdzieś nie doszło nawet do drobnego przecieku (na większej głębokości taka drobna nieszczelność może przerodzić się w minifontannę).

Po każdym kontakcie sprzętu ze słoną, "agresywną" wodą przemyj obudowę słodką wodą - nie używaj do czyszczenia szorstkich gąbek lub ścierek. Przezroczysty plastik dość łatwo ulega zarysowaniu, co może okazać się szczególnie dokuczliwe, jeśli uszkodzisz okolice obiektywu lub wyświetlacza.

Ponieważ pod wodą może się nagle zdarzyć coś nieprzewidywalnego, co odwróci twoją uwagę, pamiętaj o przyczepieniu do aparatu paska, który zapobiega utracie sprzętu.


Zobacz również