Galerie i albumy

Boom fotografii cyfrowej spowodował, że programiści na wyścigi oferują aplikacje do przeglądania zdjęć, tworzenia albumów czy prostego retuszu. Dwie z prezentowanych niżej są bezpłatne.

Boom fotografii cyfrowej spowodował, że programiści na wyścigi oferują aplikacje do przeglądania zdjęć, tworzenia albumów czy prostego retuszu. Dwie z prezentowanych niżej są bezpłatne.

Futuris Imager 5.5 beta 2

Futuris Imager to dość popularna przeglądarka grafiki, obsługująca ponad 45 rodzajów plików graficznych. Za pomocą programu możemy drukować zdjęcia i dokonywać podstawowego fotoretuszu. Wśród nowych narzędzi Futuris Imager pojawiła się prosta funkcja usuwania efektu czerwonych oczu, poprawiono również błędy związane z obsługą formatów PNG, TGA i TIFF. Wersja 5.5, obecnie dostępna jako beta, wprowadza kilka nowości, przede wszystkim obsługę formatów JBIG, FlashPix, PICT, SVG. Chociaż Futuris Imager to program przede wszystkim do przeglądania plików graficznych, opcje związane z fotoretuszem zdjęć prezentują całkiem dobry poziom. Po użyciu opcji Edit/Edit image otrzymujemy dostęp do blisko 20 narzędzi umożliwiających dopasowanie jasności i kontrastu, edycję balansu kolorów, wyostrzenie obrazu. Wśród narzędzi edycyjnych znaleźć można nawet filtry takie jak rozmycie (Blur) czy efekt płaskorzeźby (Emboss). Program przeznaczony jest dla Windows 2000/XP, ale powinien też bez problemów działać w Windows 98/Me. Aplikacja jest bezpłatna.

http://www.fxfp.com/software/imager

FastStone Image Viewer 2.25 beta

FastStone Image Viewer 2.25 to przyszły następca wersji 2.22. Przyszły, bo aplikacja dostępna jest ciągle w wersji beta. FastStone Image Viewer to szybka przeglądarka graficzna, wygodna w obsłudze, a w dodatku ładnie zaprojektowana.

Interfejs programu wyróżnia się wśród darmowych programów tej kategorii. Program obsługuje większość popularnych formatów plików graficznych, zawiera też mocny zestaw narzędzi retuszerskich. Znajdziemy tu nie tylko klasyczne poprawianie jasności i kontrastu, ale też możliwość pracy na zaznaczeniach (prostokątnych, owalnych lub dowolnego kształtu). Aplikacja jest także wyposażona w narzędzia do przetwarzania wsadowego, ułatwiające konwersję dużej liczby plików. FastStone Image Viewer może także służyć jako łapacz ekranu. Możemy przechwycić obraz całego pulpitu lub tylko wybranego obszaru o dowolnym kształcie. Przydatną ciekawostką jest funkcja porównywania dwóch zdjęć wyświetlanych obok siebie w zmaksymalizowanym oknie. Program jest bezpłatny, pod warunkiem że będziemy go wykorzystywać do celów niekomercyjnych.

http://www.faststone.org

Visualizer Photo Resize 3.6

Visualizer Photo Resize 3.6 służy przede wszystkim do wsadowej konwersji plików graficznych, ale nie tylko do zmiany rozmiarów grafik i zdjęć, jak mogłaby sugerować nazwa. Program umożliwia dodawanie do przetworzonych grafik znaków wodnych (tekstowych lub na podstawie pliku graficznego), posiada podstawowe możliwości retuszerskie: poprawianie jasności i kontrastu, balansu kolorów, kilka najprostszych filtrów. Aplikacja zdecydowanie najlepiej sprawdza się jako przeglądarka plików graficznych. Jeśli nie potrzebujemy zaawansowanych narzędzi, a tylko wygodnej konwersji plików ze zmianą rozmiarów, Visualizer Photo Resize 3.6 może okazać się całkiem dobrym wyborem. Efektowny interfejs programu wymaga poświęcenia odrobiny czasu na poznanie funkcji i narzędzi, ale na dłuższą metę okazuje się dość wygodny. Program dostępny jest także w płatnej wersji Pro, oferującej m.in. edycję pól tekstowych, narzędzia do edycji zaznaczeń i znacznie więcej funkcji fotoretuszerskich.

Cena - bezpłatny, wersja Pro - 25 USD.

http://www.freeimagebrowser.com

Arles Image Web Page Creator 6.1.7

Samodzielne tworzenie internetowych galerii zdjęć nie jest obecnie tak popularne jak jeszcze kilka lat temu. Rozbudowane serwisy blogowe i powszechna dostępność skryptów generujących strony sieciowej galerii na podstawie bazy danych powodują, że tworzenie galerii w postaci statycznych plików WWW potrzebne jest coraz rzadziej. Jeśli jednak chcesz stworzyć dokument HTML z galerią zdjęć, a przy tym nie tracić czasu na ręczne tworzenie miniatur, warto wypróbować Arles Image Web Page Creator 6.1.7. Program automatycznie zbuduje galerię na podstawie wskazanych zdjęć, łącznie z tworzeniem miniatur i wygenerowaniem dokumentu HTML. Arles Image Web Page Creator 6.1.7 może być także z powodzeniem wykorzystywany jako przeglądarka plików graficznych. Co prawda poza obracaniem i przekadrowaniem zdjęcia nie znajdziesz tu żadnych funkcji fotoretuszerskich, ale miniatury plików wyświetlane są szybko, a wszelkie zmiany w folderach i plikach z poziomu np. Eksploratora Windows są natychmiast zauważane przez aplikację, bez konieczności dodatkowego odświeżania widoku w programie (co często ma miejsce w przypadku innych przeglądarek).

Cena 49 USD.

http://www.digitaldutch.com

BR's PhotoArchiver 4.2.5

Ten program to połączenie przeglądarki plików graficznych i fotoalbumu. Głównym przeznaczeniem aplikacji jest ułatwienie utrzymania porządku w zbiorach zdjęć w postaci cyfrowej (a te, jak wiadomo, potrafią rosnąć bardzo szybko). BR's PhotoArchiver 4.2.5 wykorzystuje pomysł wirtualnych albumów, które przechowują informacje o zdjęciach na dysku twardym i krążkach CD/DVD. Co ciekawe, aplikacja automatycznie generuje miniatury skatalogowanych zdjęć, zapisując je na dysku twardym. Dzięki temu możemy przeglądać i przeszukiwać bazę fotografii bez konieczności żonglowania krążkami CD. Jeśli zechcemy obejrzeć pełną wersję zdjęcia, program potrafi podpowiedzieć, jaki krążek należy umieścić w napędzie. Aplikacja obsługuje 19 najpopularniejszych formatów plików graficznych (w tym także RAW), oprócz katalogowania zdjęć umożliwia także nagrywanie krążków CD z pokazem zdjęć (niestety, nie w formacie VCD lub Super VCD) oraz generowanie dokumentów HTML - galerii fotografii i odpowiednim systemem nawigacyjnym z podglądem miniatur.

Cena 39 USD.

http://www.br-software.com

Photo to Film 2.0.0.44

Ta aplikacja to wśród ogromnej liczby programów związanych z fotografią cyfrową pozycja bardzo nietypowa. Photo to Film 2.0.0.44 służy bowiem do zamiany grupy zdjęć na… film wideo. Działanie programu przypomina nieco aplikacje do tworzenia pokazów zdjęć na CD/DVD, ale w tym przypadku efektem końcowym jest film wideo, zakodowany za pomocą dowolnego kodeka dostępnego w systemie użytkownika. Program jest łatwy w użyciu. Wystarczy wybrać zdjęcia, wskazać opcjonalny plik dźwiękowy jako ilustrację muzyczną, można też ustawić czas wyświetlania pojedynczego zdjęcia i docelową rozdzielczość filmu (w testowej wersji programu dostępna jest tylko 640 x 480). Jeśli zaznaczymy opcję Enable dynamic pictures, zdjęcia będą dynamicznie skalowane i przesuwane podczas pokazu. Photo to Film 2.0.0.44 ma dość ograniczone zastosowania, ale może okazać się bardzo pomocny, gdy np. chcemy przygotować pokaz slajdów do dystrybucji w Internecie.

Cena 10 USD.

http://www.kcsoftwares.com


Zobacz również