Gazowe obrazy

Wyświetlacze plazmowe wielu osobom kojarzą się z płaskimi, atrakcyjnymi monitorami. Niewiele osób jednak wie, na jakiej zasadzie te urządzenia działają i czym między sobą się różnią. Postanowiliśmy przyjrzeć się i technologii, i dwóm ciekawym modelom firmy NEC.

Wyświetlacze plazmowe wielu osobom kojarzą się z płaskimi, atrakcyjnymi monitorami. Niewiele osób jednak wie, na jakiej zasadzie te urządzenia działają i czym między sobą się różnią. Postanowiliśmy przyjrzeć się i technologii, i dwóm ciekawym modelom firmy NEC.

Do tej pory nie zajmowaliśmy się na łamach PCWK monitorami plazmowymi. Powodem była ich nikła popularność, spowodowana astronomicznymi cenami produktów z tego segmentu. Czasy się jednak zmieniają, produkty wykonane w kosmicznych do niedawna technologiach tanieją, a klientów na nie znajduje się coraz więcej. Plazmy są jednak nadal niezwykle drogie. Co prawda niektóre w ciągu ostatniego roku potaniały już co najmniej o połowę, jednak wciąż jest to produkt przeznaczony dla zamożnego klienta. Badania analityków wskazują jednak, że boom na plazmy dopiero nastąpi. Ich ceny bardzo spadną w miarę zwiększania skali produkcji. Może nie trafią od razu do każdego domu, ale warto śledzić rozwój tej ciekawej technologii. Monitory plazmowe ma w swym katalogu każdy szanujący się producent audio-wideo. Mają je także producenci urządzeń typowo komputerowych. Nie każdy jednak wie, że poszczególne modele bardzo się różnią. Stąd też zaskakujące dla większości klientów, gigantyczne różnice cen modeli o tych samych przekątnych ekranu.

Jak to wszystko działa?

Ekran o przekątnej 42 cale, a jedynie kilka centymetrów głębokości. Do tego brak wentylatorów, które mogłyby zakłócać spokój podczas seansów filmowych.

Ekran o przekątnej 42 cale, a jedynie kilka centymetrów głębokości. Do tego brak wentylatorów, które mogłyby zakłócać spokój podczas seansów filmowych.

Podstawową cechą ekranów plazmowych jest konstrukcja składająca się z dwóch szklanych tafli. Na jedną z nich naniesiona jest czarna matryca elektrod przewodząca prąd, a drugą pokrywa luminofor. Luminofor to powłoka złożona z czerwonych, zielonych i niebieskich plamek, czyli podstawowych barw, z których powstają inne kolory. Między szklanymi taflami znajduje się najczęściej mieszanina neonu i ksenonu. Gdy elektrony jonizują gaz, powstaje promieniowanie ultrafioletowe, które pobudza do świecenia luminofor. Technologia nie jest zatem tak skomplikowana, jak się na pierwszy rzut oka wydawało.

Zalety

Monitory plazmowe mają wiele zalet. Oczywiście widoczne na pierwszy rzut oka są ich niezwykle atrakcyjne gabaryty. Przy powierzchni wyświetlania rzędu 40-60 cali głębokość monitorów to zaledwie kilka - kilkanaście cm, a ważą od około 30 kg. Ogromną zaletą jest też szeroki kąt widzenia, wynoszący 160 stopni w obu płaszczyznach. Pozwala to na komfortowe oglądanie filmów czy obrazów komputerowych wielu osobom naraz bez względu na to, z jakiego miejsca patrzą na ekran. Obraz z plazmy jest także bardzo czysty, bo w porównaniu do tradycyjnych telewizorów kineskopowych monitory gazowe są bardzo mało podatne na wszelkiego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne.

Są też minusy

Plazmy mają też swoje minusy. Najczęściej przywoływaną wadą jest mała trwałość monitorów tego typu. Oczywiście producenci dwoją się i troją, aby przekonać wszystkich o długowieczności ich urządzeń, jednak z biegiem czasu luminofor ulega degradacji, a wyświetlany obraz nie jest już tak jasny, jak na początku.

Średnio trwałość tych urządzeń ocenia się na blisko 10 tys. godzin.

Druga wada to konieczność przestrzegania reguł użytkowania. Warunkiem zachowania pełni sprawności monitora "gazowego" jest niedopuszczenie do długotrwałego wyświetlania nieruchomego obrazu, bo w przeciwnym wypadku wyświetlona scena pozostanie na ekranie na wieki. Na szczęście nowoczesne plazmy trudno zniszczyć, bo wszystkie wyposażane są w specjalne systemy typu wygaszacz ekranu, niedopuszczające do opisanej sytuacji.

Co w laboratorium

W stosunku do modelu komputerowego, wersja domowego monitora plazmowego nie musi mieć aż tak wąskich ramek ekranu. Szersze pozwalają ukryć kable przymocowane do bocznych paneli gniazd.

W stosunku do modelu komputerowego, wersja domowego monitora plazmowego nie musi mieć aż tak wąskich ramek ekranu. Szersze pozwalają ukryć kable przymocowane do bocznych paneli gniazd.

Do naszego laboratorium dotarły dwa ekrany plazmowe firmy NEC. Oba mają tę samą przekątną ekranu - 42 cale, lecz ich przeznaczenie różni się dość istotnie. Model 42MP3 jest przeznaczony dla użytkowników domowych, którzy wykorzystają go w kinie domowym i do oglądania telewizji.

Z kolei 42PD3 to wersja biznesowa, komputerowa, która doskonale sprawdzi się jako narzędzie prezentacyjne. Oczywiście oba modele spełniają podstawowe funkcje i bez względu na cechy charakterystyczne mogą służyć do wyświetlania obrazu z komputera czy odtwarzacza DVD. O różnicach świadczą jednak szczególne, odmienne cechy wyposażenia.

Firmowe poprawiacze obrazu

NEC zastosował w swoich wyświetlaczach firmowe technologie, które mają poprawiać jakość wyświetlanego obrazu, przede wszystkim Capsulated Color Filter (CCF). Jego działanie polega na wykorzystaniu wbudowanych filtrów kolorów, przeznaczonych do każdego piksela. Podczas filtrowania zostaje zredukowana ilość koloru pomarańczowego, emitowanego przez jarzący się gaz. Dzięki temu poprawia się równowaga barw. Drugą technologią, którą chwali się NEC, jest Accu Crimsion, specjalna powłoka nałożona na filtr CCF. Ma ona również pomóc uzyskać naturalne barwy, szczególnie czerwoną, która sprawia plazmom najwięcej problemów i może wpadać w oranże. Jeszcze innym sposobem polepszenia właściwości wyświetlacza jest wprowadzenie pionowych ażurowych barier, pozwalających na zmniejszenie wzajemnych interferencji pomiędzy wyładowaniami w komórkach, a co za tym idzie - na efektywniejsze rozświetlanie luminoforu.

Najpierw do kina

Wygoda obsługi jak w normalnym telewizorze. Pilot zdalnego sterowania pozwala na regulację wszystkich funkcji.

Wygoda obsługi jak w normalnym telewizorze. Pilot zdalnego sterowania pozwala na regulację wszystkich funkcji.

Model 42MP3 już na pierwszy rzut oka różni się od surowo wyglądającego modelu 42PD3. Wersję domową ubrano w srebrną, gustowną obudowę, która będzie pasowała do nowoczesnych wnętrz. Dobrze rozwiązano kwestię chłodzenia monitora. Ponieważ monitory plazmowe nie są specjalnie energooszczędne (obraz rozświetlają przecież wyładowania elektryczne), kwestia odprowadzenia wytwarzanego w tym procesie ciepła jest bardzo istotna. Opisywany model ma system cichego odprowadzania ciepła, bez użycia wentylatorów. MP3 ma też złącza głośnikowe do podłączenia niewielkich kolumn. Nie sądzimy, aby opcja ta była wykorzystywana przez miłośników kina domowego, jednak w sytuacjach awaryjnych można ze wspomnianych złączy skorzystać. NEC ma wiele możliwości jeśli chodzi o liczbę gniazd wideo. Zlokalizowano je po lewej stronie ekranu, ale nie są w ogóle widoczne, jeśli siedzisz na wprost monitora. Ekran ma, oczywiście, proporcje 16:9, czyli takie, w jakich nagrywana jest zdecydowana większość produkcji kinowych, a co za tym idzie, filmów na krążkach DVD. Odtwarzacz płyt gęstego zapisu najlepiej podłączyć do gniazd komponentowych. W NEC-u są one w dwóch wariantach: profesjonalnym BNC i częściej spotykanym, zrealizowanym na wtykach chinch. Jeśli twój odtwarzacz DVD nie ma złączy komponentowych, skorzystaj ze złączy S-Video.


Zobacz również