Gigabyte GA-EP-45-DS3R

Nie każda dobra płyta musi wyglądać jak popis inwencji jej twórców w zakresie maksymalnego udziwnienia konstrukcji. Wręcz przeciwnie, czasem lepiej podążyć przetartymi szlakami, koncentrując się na osiągnięciu maksymalnej użyteczności zamiast szukać pola do efekciarskich lecz mało praktycznych zagrywek.

Nie każda dobra płyta musi wyglądać jak popis inwencji jej twórców w zakresie maksymalnego udziwnienia konstrukcji. Wręcz przeciwnie, czasem lepiej podążyć przetartymi szlakami, koncentrując się na osiągnięciu maksymalnej użyteczności zamiast szukać pola do efekciarskich lecz mało praktycznych zagrywek.

Gigabyte GA-EP-45-DS3R

Informacje http://www.gigabyte.com.tw Cena 400zł

Gigabyte konstruując model EP-45-DS3R, na szczęście odpuścił sobie z szukaniem taniego poklasku. W efekcie otrzymujemy naprawdę niezłą płytę. Jej sercem jest chipset Intela - P45 z mostkiem południowym ICH10R. Dzięki temu płyta nie ma problemu z obsługą wszystkich procesorów dla podstawki LGA775, w tym także tych najbardziej wymagających - czterordzeniowych.

Gigabyte GA-EP-45-DS3R

Gigabyte GA-EP-45-DS3R

Nie każda dobra płyta musi wyglądać jak popis inwencji jej twórców w zakresie maksymalnego udziwnienia konstrukcji. Wręcz przeciwnie, czasem lepiej podążyć przetartymi szlakami, koncentrując się na osiągnięciu maksymalnej użyteczności zamiast szukać pola do efekciarskich lecz mało praktycznych zagrywek. Gigabyte konstruując model EP-45-DS3R, na szczęście odpuścił sobie z szukaniem taniego poklasku. W efekcie otrzymujemy naprawdę niezłą płytę. Jej sercem jest chipset Intela - P45 z mostkiem południowym ICH10R. Dzięki temu płyta nie ma problemu z obsługą wszystkich procesorów dla podstawki LGA775, w tym także tych najbardziej wymagających - czterordzeniowych. Pomaga w tym także solidne, sześciofazowe zasilanie procesora. Płytę przystosowano do pracy z pamięciami DDR2. Co ciekawe, mimo iż nie jest to właściwie konstrukcja overclockerska, pozwala na pracę takich pamięci nawet z szybkością powyżej 1366 MHz, oczywiście o ile tylko moduły byłby do tego zdolne. Rozłożenie elementów płyty jest bardzo poprawne - gniazda pamięci umieszczono tak żeby podłączone kable nie przeszkadzały, a gniazda SATA, IDE oraz złącza dla dodatkowych gniazd USB, I IEEE1394 umieszczono przy dolnej krawędzi płyty dzięki czemu kable do nich podłącza się łatwo, a umieszczenie na płycie nawet dwóch dużych kart graficznych nie zasłania żadnego z nich. Jeśli już piszemy o kartach - płyta może obsłużyć dwie karty graficzne pracujące w trybie CrossFire. Bardzo rozbudowany jest także panel tylny na którym znajdziemy aż osiem gniazd USB, dwa IEEE1394, dwa RJ-45, PS2 myszy i klawiatury oraz sześć mini-jack karty dźwiękowej,optyczne i elektryczne SPDIF. Układ chłodzenie chipsetu to prosty aluminiowy radiator na obu mostkach. Brak tutaj nawet rurek cieplnych, ale całość podczas pracy działa sprawnie.

BIOS płyty sprawia dobre wrażenie - ustawień jest wiele i to o dość dużych zakresach regulacji. Nie ma więc problemu z podkręcaniem procesora.

W testach płyta wypadła bardzo dobrze, zajmując wysokie miejsce w ranking wydajności. Pojawił sie tylko jeden zgrzyt - system oszczędzania energii, w niektórych testach nie pozwalał procesorowi na pracę na pełnych obrotach. Dopiero jego wyłącznie rozwiązało problem.

Gigabyte GA- EP-45-DS3R to bardzo solidna płyta z ogromną liczbą gniazd. Nadaje się doskonale do budowy dobrego komputera z dowolnym procesorem Intela.

Parametry:

Obsługiwane procesory: Intel Core2 Quad, Core2 Duo, Pentium Dual-Core, Pentium D, Pentium 4

Chipset: Intel P45/ICH10R

Gniazdo procesora: LGA775

Obsługiwane pamięci: DDR2

Zalety:

  • Wysoka jakość wykonania
  • Bardzo duża liczba gniazd
  • Przystępna cena
  • Dobre rozłożenie elementów płyty

Wady:

  • Radiatory mocno nagrzewają się podczas pracy
  • Czasem kapryśny system oszczędzania energii


Zobacz również