Giganci poczty

W ostatnich miesiącach trwa nieustająca wojna pomiędzy dostawcami bezpłatnych kont pocztowych. Pojemności skrzynek zwiększyły się, pojawiły się też nowe funkcje. Postanowiliśmy przyjrzeć się ofercie sześciu rodzimych portali oferujących takie konta.

W ostatnich miesiącach trwa nieustająca wojna pomiędzy dostawcami bezpłatnych kont pocztowych. Pojemności skrzynek zwiększyły się, pojawiły się też nowe funkcje. Postanowiliśmy przyjrzeć się ofercie sześciu rodzimych portali oferujących takie konta.

Konta poczty elektronicznej znacznie wzbogaciły swoją funkcjonalność - chronią przed spamem, wirusami, przenoszą coraz większe pliki, a ponadto umożliwiają obsługę z urządzeń mobilnych. Bez problemu można się zaopatrzyć się we własne konto pocztowe, w dodatku utrzymywane za darmo. Na które z nich się zdecydować?

Wybierając konto pocztowe, należy się, oczywiście, kierować indywidualnymi potrzebami. Może się przecież zdarzyć, iż nawet w połowie nie wykorzystasz oferowanych funkcji. Poniżej przedstawiamy kilka atrybutów konta pocztowego, na które warto zwrócić uwagę, dokonując ostatecznego wyboru.

Ochrona antywirusowa

Ponieważ w Sieci krążą wirusy oraz robaki internetowe, to kolejny ważny element zabezpieczenia komputera, zwłaszcza gdy baza wirusów oraz robaków jest w nim na bieżąco aktualizowana. Ochrona antywirusowa na koncie pocztowym nie zastąpi, oczywiście, tradycyjnego oprogramowania antywirusowego, zainstalowanego w systemie operacyjnym.

Ochrona przed spamem

Niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych funkcji - wręcz obowiązkowa w przypadku konta pocztowego. Oferowana może być na wiele różnych sposobów: jako system automatyczny, który wychwytuje podejrzane przesyłki i nie dopuszcza ich do adresata, a także system ręcznego określania nadawców, od których nie życzysz sobie otrzymywać niezamawianej korespondencji ("czarna lista"). W niektórych przypadkach możliwe jest także określanie stopnia agresywności filtru antyspamowego. Warto zwracać uwagę na to, czy dany serwis oferuje oddzielny katalog na spam. Bywa, że mechanizm nie dopuszcza do adresata niektórych ważnych dla niego wiadomości. Ratunkiem jest wtedy przeszukanie takiego katalogu.

Maksymalny rozmiar wysyłanej i odbieranej wiadomości

Parametry te mają bardzo duży wpływ na funkcjonalność konta pocztowego. Dla niektórych użytkowników ważna jest nie tylko możliwość wysyłania dużych załączników, ale również ich bezproblemowego odbioru. Jak pokazują nasze testy, te parametry nie zawsze są sobie równe. Dodatkowe zamieszanie może powodować zróżnicowanie limitów pomiędzy poszczególnymi serwisami, które oferują bezpłatne konta pocztowe.

Autoresponder

Funkcja przydatna podczas dłuższej nieobecności użytkownika konta (np. jest na urlopie lub dłużej poza zasięgiem Sieci). Może ustawić automatyczną odpowiedź na każdą, przychodzącą do skrzynki wiadomość. Autoresponder poinformuje nadawcę, że właściciel konta jest w danej chwili niedostępny.

Obsługa innych kont

Opcja pozwalająca na odbieranie poczty z innych kont w ramach jednego serwisu. Wystarczy wpisać niezbędne parametry zewnętrznych kont (adres serwera POP3, login oraz hasło), a bez problemu będzie można z nich pobierać i czytać wiadomości.

Bezpieczne połączenie SSL

Każdy użytkownik poczty, któremu zależy na zachowaniu maksymalnej prywatności i bezpieczeństwa swoich wiadomości, wybierze konto z opcją połączenia SSL (Secure Socket Layer). Jest to protokół bezpiecznej komunikacji pomiędzy klientem a serwerem, opracowany przez firmę Netscape. Korzystając z bezpiecznego połączenia SSL możesz być pewny prywatności, wiarygodności oraz integralności przesyłanych danych. Warto przy okazji wspomnieć, że SSL został zaprojektowany do zabezpieczania transakcji finansowych w Internecie.

Pojemność skrzynki

Wojnę na pojemności kont pocztowych zapoczątkowała w kwietniu wyszukiwarka Google, oferując skrzynki o niespotykanej dotąd wielkości 1 GB. Za nią poszły kolejne serwisy, w tym również polskie - dwie z testowanych przez nas skrzynek powiększyły w ostatnim czasie swoje rozmiary. Warto zwracać uwagę na to, aby pojemność skrzynki pozwalała na przesłanie wiadomości o łącznym rozmiarze minimum kilku megabajtów.

Uwierzytelnianie SMTP

Funkcja, która weryfikuje nadawcę wiadomości (wymagany login oraz hasło), zapobiegając podszywaniu się pod oryginalny adres, co ostatnio praktykują spamerzy. Uwierzytelnianie SMTP jest konieczne na wszystkich testowanych przez nas kontach i ma miejsce tylko w przypadku korzystania z klienta pocztowego.

W 1971 roku Ray Tomlinson - inżynier firmy Bolt Beranek and Newman, wynajętej przez Amerykański Departament Obrony w 1968 roku - napisał pierwszą aplikację pocztową, składającą się z dwóch modułów: SNDMSG do wysyłania wiadomości oraz READMAIL do ich odczytywania. Program obsługiwany z wiersza poleceń oferował podstawową funkcjonalność i wykorzystywał do transportu protokół FTP, nazwany przez Tomlinsona CYPNET. Dopiero w 1981 roku doczekaliśmy się implementacji protokołu SMTP (Simple Mail Transfer Protocol), który po dziś dzień wykorzystywany jest w poczcie elektronicznej do przekazywania wiadomości pomiędzy serwerami pocztowymi. Pierwsze publiczne i ogólnodostępne dla internautów konta pocztowe zaczęły pojawiać się na początku lat 90., między innymi za sprawą takich serwisów, jak America Online. Pierwszy list elektroniczny w Polsce, datowany 17 sierpnia 1991 roku, został wysłany z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego.


Zobacz również