Graficzne sześćsetki

Karty NVIDII i ATI z liczbą 600 w nazwie to temat elektryzujący wielu. Nie są tanie, lecz od bardzo drogich kart z górnej półki również dzieli je cenowa przepaść. Oferowane za mniej więcej 900 zł wydają się jedną z bardziej interesujących propozycji dla graczy szukających karty, która nie sprawi im zawodu przynajmniej w ciągu najbliższego roku.

Karty NVIDII i ATI z liczbą 600 w nazwie to temat elektryzujący wielu. Nie są tanie, lecz od bardzo drogich kart z górnej półki również dzieli je cenowa przepaść. Oferowane za mniej więcej 900 zł wydają się jedną z bardziej interesujących propozycji dla graczy szukających karty, która nie sprawi im zawodu przynajmniej w ciągu najbliższego roku.

Jaki model wybrać? FX 5600 to procesor NVIDII, która sugerując producentom kart graficznych wybór częstotliwości taktowania rdzenia i pamięci, ułatwia klientom wybór konkretnego produktu. Pozornie więc nie trzeba się głowić nad szczegółami technicznymi, analizować tabel z wynikami testów - w końcu identycznie taktowane karty będą się różniły między sobą nieznacznie. Wystarczy wybrać model z odpowiednim wyposażeniem i problem z głowy.

Opłacalność

Opłacalność

Nic z tego. Tak można postąpić w wypadku wielu typów kart (chociażby FX 5200), ale nie sześćsetek. Przejrzyj tabelę ze specyfikacjami technicznymi i od razu zauważysz panujący tam galimatias. Rozbieżność częstotliwości taktowania jest niepokojąca. Najwolniej taktowane pamięci w karcie Sparkle pracują z 400 MHz. W modelu MSI jest to 410 MHz (podajemy dokładne wyniki wyświetlane przez program PowerStrip), a w innych 550 czy 600. Przypominamy, że cały czas jest mowa o modelach nazwanych identycznie - FX 5600. Różnica taktowania rzędu 1/3 to już nie przelewki. Przed zakupem warto więc zajrzeć do naszej tabeli, bo na pudełkach i w dokumentacji karty informacji tych najczęściej nie ma.

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Wśród prezentowanych kart spod znaku NVIDII znalazł się jeden odmieniec - Leadtek 5600 Ultra, taktowany z nieco wyższą częstotliwością. W tym wypadku także są problemy, bo według producenta procesora, Ultra powinna pracować z częstotliwością wyższą o 50 (procesora) i 100 MHz (pamięci). Model ten można nazwać "pół-Ultrą" lub czymś w rodzaju modeli Golden Sample Gainwarda. Jest to Ultra według starej specyfikacji NVIDII. Po wprowadzeniu przez ATI do sprzedaży Radeona 9600 PRO, z wyższym taktowaniem NVIDIA zmieniła specyfikację na 400/800 MHz i dlatego na rynku są stare i nowe Ultry. Należy więc także na ten z pozoru błahy szczegół zwrócić uwagę.

Znów nabici w butelkę przez ATI

W wypadku 9600 PRO Radeona takiego żonglowania częstotliwością już nie ma. Można to z pewnością uznać za zaletę, choć z drugiej strony karty stają się bardzo podobne, producenci nie starają się wyróżnić swoich urządzeń wśród innych. Radeon 9600 PRO ma także jedną, za to denerwującą wadę. Kolejny już raz (poprzednio przy okazji modeli 9100 i 9200) ATI postanowiło wprowadzić klientów w błąd. Skrajnym przypadkiem są modele 9200 SE, o połowę wolniejsze od 9200, ale to już temat na oddzielny artykuł. Na razie radzimy omijać modele 9200 SE szerokim łukiem. Wracając do 9600 PRO, wystarczy powiedzieć, że jest wolniejszy od starszego Radeona 9500 PRO. Przyczyna jest banalnie prosta - obcięcie z ośmiu do czterech potoków renderingu. To wystarczyło, żeby mimo wyższego taktowania skutecznie przyhamować wydajność procesora.

Paramerty techniczne i wyniki testów

Paramerty techniczne i wyniki testów

Na ręcznym, ale jednak szybciejATI Radeon 9600 PRO to układ z wyraźnie zaciągniętym przez producenta hamulcem wydajności, a mimo to jest szybszy niż modele FX 5600 i FX 5600 Ultra (w starszej specyfikacji). Nie mieliśmy jeszcze okazji testować nowej Ultry, jednak można się spodziewać, że będzie nieco szybsza lub przynajmniej dorówna Radeonowi 9600 PRO.

Procesor ATI w nomenklaturze firmowej nosi nazwę RV350. Litera V oznacza, że jest to tańsza wersja wydajnego układu R350, stosowanego w najlepszych modelach Radeon 9800 PRO. W porównaniu do procesora R300 (Radeon 9500 PRO) poczyniono też kilka drobnych poprawek. Nowości to zmieniony kontroler pamięci i technologia Soothvision 2.1 (zamiast 2.0). Udoskonalono także technologię HyperZ III+ (odpowiada za eliminację z obliczeń grafiki, której w danym momencie użytkownik nie widzi na monitorze). Innowacją w stosunku do starszych modeli jest rezygnacja z dodatkowego gniazda zasilania karty. Teraz nie trzeba jej podłączać do zasilacza komputera, wystarczy prąd pobierany z szyny AGP.


Zobacz również