Grające szafy

Gotowych konfiguracji komputerów jest niemal tyle, ile gwiazd na niebie, niestety, czasami trudno zauważyć tę najjaśniejszą. Przeważnie wynika to z mnogości i różnorodności dostępnych konfiguracji oferowanych przez większych lub mniejszych producentów.

Gotowych konfiguracji komputerów jest niemal tyle, ile gwiazd na niebie, niestety, czasami trudno zauważyć tę najjaśniejszą. Przeważnie wynika to z mnogości i różnorodności dostępnych konfiguracji oferowanych przez większych lub mniejszych producentów.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na zakup wymarzonej maszynki do gier, z pewnością znajdziesz jedną cechę wspólną - wysoką cenę. Niestety, obecnie zestaw (komputer, monitor, klawiatura, mysz, system) zapewniający odpowiedni komfort grania - bez redukowania rozdzielczości czy wyłączania poszczególnych efektów graficznych - w takie hity, jak UT2003 czy Morrowind, to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Aby ustrzec cię przed pułapkami czekającymi na potencjalnego nabywcę, przedstawiamy wyniki testu komputerów w cenie 4-5,5 tysiąca złotych. To maszyny, których jedynym celem jest zadowolenie graczy przemierzających wirtualny świat Morrowinda lub lądujących na obcych planetach w pełnej okazałości efektów graficznych oraz dźwiękowych.

Prezentacja zawodników

PC Mark 2002

PC Mark 2002

W szranki stanęło jedenaście zestawów komputerowych, każdy wyposażony w system, klawiaturę, mysz oraz monitor. Podana cena zawiera wszystkie wymienione elementy plus wszelkie dodatki, jak głośniki lub kontrolery gier. Dotarły do nas konfiguracje zarówno charakteryzujące się dobrym stosunkiem wydajności do ceny (MSD PC Bird Quadra), jak i maszyny, w których główny nacisk położono na wydajne przetwarzanie grafiki 3D (JTT PC Adax sBravo W2400X40, Komputronik Geo- PC Wenus Home P4260V/60).

Mięśnie, serce i pamięć dla maniaka

Jednym z najbardziej obciążonych podzespołów w komputerze zapalonego gracza jest karta graficzna. To ona, stanowiąc niejako kręgosłup komputera, decyduje o jego sile (wydajności).

Obecnie najbardziej wydajny jest układ graficzny ATI Radeon 9700, chociaż powoli wyrasta na jego konkurenta nowy układ NVIDII GeForce FX. Niestety, jeszcze nie mieliśmy okazji porównać obu rozwiązań, ale z pierwszych doniesień można wywnioskować, że walka będzie wyrównana, a buńczucznie zapowiadana przewaga nowego układu NVIDII pozostaje na razie "faktem marketingowym". Oczywiście domysły zostaną ostatecznie zweryfikowane przez rzetelne porównanie tych dwóch układów, które już niedługo zamieścimy na łamach GameStara.

Z kart graficznych opartych na układzie ATI Radeon 9700 korzystały aż cztery zestawy. Dało im to bardzo wysokie wyniki w teście wydajności, niestety, znacznie podwyższyło ich ceny (różnica ceny pomiędzy kartami graficznymi opartymi na układzie ATI Radeon 9700 a NVIDII GeForce4 Ti4800 to wielkość rzędu 800-1000 zł).

Codecreatures Benchmark Pro

Codecreatures Benchmark Pro

W kategorii "tańszych" zestawów komputerowych, w cenie nieprzekraczającej 4,5 tysiąca złotych, niewątpliwy prym wiodą komputery wyposażone w układ NVIDII GeForce4 Ti 4200 (bardzo dobry stosunek wydajności do ceny).

W większości zestawów karty graficzne dysponowały magistralą AGPx8. Sama karta graficzna nie wystarczy jednak, aby w pełni wykorzystać AGP x8. Potrzebna jest odpowiednia płyta główna z chipsetem Intel i7205, VIAKT400, SIS655 obsługująca tę magistralę.

Niestety, żaden z producentów nie odważył się na zastosowanie sławnego już tricku z kartami opartymi na układzie ATI Radeon 9500 PRO.

A przecież wystarczyłoby programowe odblokowanie dodatkowych potoków renderujących, przetaktowanie pamięci, procesora, wgranie specjalnego BIOSU i można uzyskać wydajność zbliżoną do najwydajniejszego układu ATI Radeon 9700.

Nie zabrakło natomiast przetaktowanego procesora. Mowa tu o komputerze BestCom Expandium PC Gamer GT, jednym z niewielu wyposażonych w procesor rzeczywiście taktowany z częstotliwością poniżej 2 GHz (AMD Athlon 1,7). Producent jednakże przyspieszył magistralę procesora z 133 MHz do 166 MHz (rzeczywiste taktowanie około 2 GHz). Ostatecznie uzyskał wyniki zbliżone do procesora AMD Athlon 2,4 XP. Należy dodać, że komputer pracował bez zarzutu i poprawnie przeszedł całą procedurę testową.

3DMark2001 SE

3DMark2001 SE

Żeby komputer podołał najnowszym grom, wydajna karta graficzna musi być wspierana przez szybką jednostkę centralną. Procesor to niewątpliwie serce każdego komputera - nigdy nie odpoczywa, może najwyżej zwolnić pracę.

Na rynku niewątpliwie liczą się tylko dwaj producenci procesorów: gigant Intel i ciągle niedające za wygraną AMD, a walka między nimi wiąże się ze stałym obniżaniem cen.

W naszym teście uwidoczniła się wyraźna dominacja procesorów Intela: aż osiem komputerów korzystało z procesora tej firmy, a tylko trzy wyposażono w konkurencyjne procesory AMD. Oczywiście nie ilość jest ważna, ale jakość (wydajność), a na tym polu panuje równowaga. Komputery wyposażone w jednostkę centralną firmy AMD, choć w znaczącej mniejszości, bez problemu konkurowały z pozostałymi zestawami, a teoretycznie najwolniejszy procesor AMD Athlon XP 1,7 GHz dzięki szybkiej magistrali 166 MHz (po przetaktowaniu) uzyskał jedną z najwyższych not: powyżej 6000 pkt w teście procesora PCMark 2002 Professional. Warto więc czasami poeksperymentować. Najwydajniejszy okazał się procesor Intel Pentium 4 2,6 GHz o rzeczywistej prędkości magistrali 133 MHz, zamontowany w komputerze Komputronik Geo-PC Venus Home P426OV/60.

UT 2003 flyby asbestos

UT 2003 flyby asbestos

Wszystkie komputery dysponowały co najmniej 256 MB pamięci DDR-SDRAM. Obecnie jest to niezbędne minimum i w dalszym ciągu sprawdza się maksyma, że pamięci nigdy nie za wiele. Ważny jest również typ pamięci. W zapomnienie idą układy wykonane w technologii PC1700 (rzeczywiste taktowanie z częstotliwością 100 MHz), także pamięci DDR266 (PC2100- 133 MHz) są zastępowane przez wydajniejsze DDR333 (PC2700- 166 MHz). Rzadziej można spotkać teoretycznie najszybsze układy DDR400 (PC3200- 200 MHz) w które został wyposażony komputer PTR Znany.

Mózg i oczy

Najpopularniejszy system to, oczywiście, Windows XP. Wszystkie zestawy, które mieliśmy okazję przetestować, wyposażono w jego polską wersję językową. Miła informacja dla wszystkich zwolenników stabilnie połatanych poprzednich wersji: w dalszym ciągu można nowe okna zamienić na starsze, i to z zyskiem.

Większość testowanych zestawów dysponowała siedemnastocalowym monitorem. Tylko w jednym wypadku producent dołączył monitor LCD. Spadek cen LCD jest wyraźny: już dzisiaj bez problemu można kupić takie monitory o przekątnej 15 cali w cenie do 1,5 tysiąca złotych i zadowalającej jakości. Niestety, mimo licznych plusów, jak małe rozmiary czy to, że płaski kineskop mniej męczy oczy, mają one kilka wad (zdaniem autora tego testu, który używa LCD 15`). Największą jest brak wyższych rozdzielczości niż preferowana - jeżeli dysponujesz monitorem o przekątnej 15' z preferowaną rozdzielczością 1024x768, to wyższej nie uzyskasz.

To, co kręci, czyli napędy i dodatki

Quake3 ver. 1.3

Quake3 ver. 1.3

Oczywiście wydajność to nie wszystko. Komputer powinien być w pełni multimedialną zabawką. Najlepiej, jeżeli wyposażony jest i w napęd DVD-ROM, i w CD-RW lub 2w1, czyli combo, jak w modelu firmy PTR Znany. Bezprzewodowo-bezproblemowo - niestety, nie zawsze można tak określić pracę urządzeń bez kabli. Jednak bezprzewodowe klawiatury, myszy, a ostatnio nawet kamery internetowe stanowią wyposażenie wielu komputerów.

Trzy z testowanych zestawów wyposażono w bezprzewodowe klawiatury Logitecha, który jest prekursorem tej technologii. W obu wypadkach urządzenia komunikują się za pomocą fal radiowych z odbiornikiem podłączonym do portu USB komputera.

Zalety są ogromne, wystarczy spojrzeć na przypominającą węzeł gordyjski plątaninę kabli z tyłu swojego komputera. Niestety, urządzenia te mają również kilka niedogodności. Przede wszystkim wymagają autonomicznego zasilania, przeważnie w postaci akumulatorków AA, które, jak wiadomo, szybko się wyczerpują.

Morał

Niestety, zdolności naszej maszynki deprecjonują się wraz z upływem czasu, a to, co dzisiaj jest "super", za kilka miesięcy będzie standardem lub przeżytkiem. Wystarczy ściągnąć najnowszy test 3DMark2003 i poddać próbie swego elektronicznego przyjaciela (NVIDIA GeForce4 Ti4200, Intel Pentium 4 2,2GHZ, 512 MB pamięci). Kilka chwil i... zgroza.

W niektórych testach komputer dał z siebie wszystko i uzyskał... 10 klatek na sekundę. Pozostawmy to bez komentarza.

Procedura testowa

Wszystkie komputery zostały poddane jednakowej procedurze testowej. Testy przeprowadziliśmy z użyciem systemów zainstalowanych przez producentów i przez nich skonfigurowanych, bez ingerowania w zainstalowane sterowniki czy te ich ustawienia, które mogłyby wpłynąć na wyniki.

Ocena objęła trzy kategorie: możliwości, jakość i wydajność. Na podstawie otrzymanych wyników obliczyliśmy ocenę końcową. Dodatkowo na podstawie oceny końcowej oraz ceny testowanych zestawów wyliczyliśmy ich opłacalność.

Możliwości

W tej kategorii pod uwagę braliśmy przede wszystkim wyposażenie zestawu. Punkty przyznawaliśmy m.in. za pojemność dysku, typ napędu optycznego, USB 2.0, IEEE1394, kontroler dysku twardego.

Jakość

W tej kategorii punkty można było otrzymać m.in. za długość gwarancji, rodzaj obudowy (punktowana była obudowa trzyczęściowa), kable poprowadzone w sposób uporządkowany, łatwość dostępu do poszczególnych elementów komputera, dołączone oprogramowanie antywirusowe, a także polską instrukcję.

Wydajność

Na ocenę wydajności wpływały wyniki testów przeprowadzonych za pomocą czterech programów: PC Mark 2002 (testy procesora, pamięci, twardego dysku) oraz 3DMark 2001 SE, CodeCreatures Benchmark Pro, Unreal Tournament 2003 Demo i Qukae3 Demo w trzech trybach (sprawdzenie wydajności przetwarzania grafiki 3D).

Wydajność każdego zestawu została obliczona jako suma poszczególnych wyników testów przy zastosowaniu następujących wag:

20% wynik PCMark 2002, 20% 3DMark2001 SE, 20% CodeCreatures Benchmark Pro, 0,5% , Unreal Tournament 2003 Demo i 20% Qukae3 Demo.

Ocena końcowa

Wyliczona została na podstawie wzoru:

Ok.= 0,6 * ocena wydajności + 0,2 * ocena możliwości + 0,2 * ocena jakości.


Zobacz również