Grupowa drukarka

Dużą rozrzutnością można byłoby nazwać postawienie drukarki laserowej czy choćby atramentowej przy każdym stanowisku komputerowym znajdującym się w biurze. Wielu firm nie stać na takie rozwiązanie. Pracownicy muszą jednak na czymś drukować, zatem idealnym, a zarazem najwygodniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie drukarki grupowej.

Dużą rozrzutnością można byłoby nazwać postawienie drukarki laserowej czy choćby atramentowej przy każdym stanowisku komputerowym znajdującym się w biurze. Wielu firm nie stać na takie rozwiązanie. Pracownicy muszą jednak na czymś drukować, zatem idealnym, a zarazem najwygodniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie drukarki grupowej.

Drukarki grupowe powinny się charakteryzować zwiększoną trwałością i wydajnością w porównaniu do drukarek jednostanowiskowych. Oferta rynkowa laserowych drukarek dla grup roboczych wciąż się powiększa, czego najlepszym przykładem są najnowsze drukarki laserowe Hewlett-Packard. Linia drukarek HP LJ 4100, która zastąpi linię HP LJ 4050, jest reprezentowana przez cztery urządzenia o symbolach 4100, 4100N, 4100TN oraz 4100DTN różniące się między sobą podstawową konfiguracją. Najmniejsza z nich - 4100 - jest wyposażona w 16 MB pamięci, pozostałe mają po 32 MB oraz różne dodatki w standardzie, które dla wersji podstawowej są opcjonalne. Wersje droższe są ponadto wyposażone w serwer drukarkowy HP JetDirect 610N (4100N/TN/DTN), dodatkowy 500-kartkowy podajnik papieru (4100TN/DTN) oraz przystawkę do druku dwustronnego (4100 DTN). We wszystkich modelach drukarek tej serii można również zainstalować odbiornik podczerwieni oraz podajnik na 75 kopert.

Drukarki HP LJ 4100 oferują imponującą szybkość wydruku dochodzącą do 24 str./min (na wydruk pierwszej strony czeka się ok. 12 s). Poprawieniu wydajności oraz szybkości wydruku służy także technologia HP Transmit Once, zapobiegająca powstawaniu zatorów w sieci, oraz RIP Once. Urządzenia oferują wysoką rozdzielczość druku 1200x1200 dpi w trybie true-res oraz 600 dpi w trybie oszczędnym. Przy tak wysokiej rozdzielczości konieczne było zastosowanie specjalnego drobnoziarnistego toneru, dzięki czemu wydruk jest dokładny. Drukarki wyposażone są w szybkie procesory o częstotliwości zegara 250 MHz oraz 16-32 MB pamięci RAM rozszerzalnej do 256 MB. Każda z drukarek wyposażona jest w port równoległy, a także w dwa gniazda rozszerzeń EIO umożliwiające instalację kart sieciowych (m.in. 10Base-T, 10Base-2, 100Base-TX, Localtalk, TokenRing), interfejs portu podczerwieni oraz print-serwera HP JetDirect 610N.

Drukarki HP LJ 4100 mają wbudowane języki opisu strony, takie jak HP PCL 6 oraz HP PCL 5e, a także emulator języka PostScript Level 3. Urządzenie oferuje także automatyczne przełączanie języka opisu strony zależnie od rodzaju drukowanych danych. W drukarce wbudowano również 80 czcionek (PCL i PostScript).

Urządzenie można konfigurować, korzystając z panelu z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym z obsługą menu w 17 językach, w tym polskim. Ciekawostką jest podświetlany niczym zegarek Indiglo ekran wyświetlacza LCD.

Drukarki mają wbudowany serwer internetowy EWS (Embedded Web Serwer) oraz oprogramowanie HP Jetadmin, dzięki któremu możliwe jest zdalne zarządzanie drukarką (tylko we współpracy z kartą HP JetDirect), konfigurowanie jej lub uzyskiwanie pomocy od producenta za pośrednictwem poczty elektronicznej i przeglądarki internetowej. Dzięki temu zarówno użytkownicy, jak i administrator będą znali stan pracy drukarki oraz materiałów eksploatacyjnych, nie podchodząc do urządzenia. Możliwe jest również uruchamianie na drukarce programów drukujących napisanych w Javie dzięki zastosowaniu technologii EVM (Embedded Virtual Machine).

Instalację drukarki może przeprowadzić nawet osoba mało doświadczona, ale korzystająca z kreatora instalacji. Również interfejs sterownika nie wymaga od użytkownika większej wiedzy na temat obsługi drukarki.

HP LJ 4100, jak przystało na drukarkę grupową, jest dość dużym urządzeniem o wymiarach 390x493x343 mm i wadze ok. 17 kg. Możliwe jest wykorzystanie w niej kaset z tonerem o dwóch pojemnościach wystarczających do wydrukowania 6000 i 10 000 stron (przy pięcioprocentowym zaczernieniu). Może drukować na papierze o gramaturze 60-198 g/m2, a także na foliach i kopertach. W trakcie drukowania poziom hałasu nie dochodzi do 58 dB.

Producent zachwala niskie koszty użytkowania urządzeń objętych roczną gwarancją. Średnie miesięczne obciążenie drukarek wynosi 150 000 stron.


Zobacz również