Hałas pod kontrolą

Cenisz pracę w ciszy, a jednocześnie oczekujesz dobrego chłodzenia procesora, gdy go intensywnie wykorzystujesz?

Cenisz pracę w ciszy, a jednocześnie oczekujesz dobrego chłodzenia procesora, gdy go intensywnie wykorzystujesz?

Zestaw chłodzący wyposażony w potencjometr pozwala cieszyć się cichszą pracą komputera podczas surfowania w Internecie czy pracy z pakietami biurowymi przy małym obciążeniu procesora, niewymagającym intensywnego chłodzenia, i odpowiednio dużą wydajnością podczas długotrwałego obciążenia procesora (wystarczy zwiększyć prędkość obrotową wentylatora). Leniwym polecamy zestawy chłodzące z wbudowanym czujnikiem termicznym, który automatycznie dostosuje prędkość wentylatora do stopnia rozgrzania procesora. Takie dwa rozwiązania masz do wyboru, gdy chcesz dostosować wydajność (głośność) zestawu chłodzącego do obciążenia procesora.

Jak testowaliśmy

Platforma AMD 64 3200+ (Socket 754) i Platforma Intel Pentium 4 3 GHz (Socket 478).

Platforma AMD 64 3200+ (Socket 754) i Platforma Intel Pentium 4 3 GHz (Socket 478).

Przetestowaliśmy dziesięć zestawów chłodzących, przystosowanych do pracy zarówno z procesorami Intela (podstawka 478), jak i AMD 64 (Socket 754). Testy przeprowadziliśmy na obu tych platformach. Do testów na platformie Intela wykorzystaliśmy procesor Pentium 4 3 GHz o teoretycznej mocy cieplnej 81,9 W, do platformy AMD procesor AMD 64 3200+ (2000 MHz) o teoretycznej mocy cieplnej 89,9 W. Wydajność sprawdzaliśmy przy zamkniętej obudowie, wyposażonej w jeden wentylator w tylnej ściance (wyciąga ciepłe powietrze na zewnątrz). Próba trwała 45 minut, a obciążenie procesora wynosiło średnio 95 procent (AMD 64 3200+ - PC Mark 2002; test procesora w pętli) i 100 procent (Intel Pentium 4 3 GHz HT - S&M obciążający w 100 procentach obie jednostki). Każdy zestaw przetestowaliśmy dwukrotnie, ustawiając minimalną i maksymalną prędkość wentylatora. Testy przerywaliśmy, jeżeli temperatura przekroczyła 75 stopni Celsjusza (według producenta, dopuszczalna temperatura obu procesorów to 70 stopni - w wyższej mogą być problemy z jego poprawną pracą).

Głośność pracy zestawu chłodzącego określaliśmy decybelomierzem z odległości 50 cm. Test przeprowadziliśmy przy otwartej obudowie.

Głośność i wydajność pod kontrolą

Wszystkie zestawy chłodzące wyposażono w potencjometr, za pomocą, którego możemy regulować prędkość (a tym samym głośność) pracy wentylatora. Tylko jeden z nich (Thermaltake Polo 735) wyposażono również w czujnik termiczny (do wyboru zamiast ręcznej regulacji). W niektórych przypadkach producent umożliwiał montaż potencjometru zarówno na tylnym śledziu obudowy, jak i w małej, 3,5-calowej zatoce, dołączając do zestawu odpowiednie zaślepki (zestawy Cooler Master, Gigabyte). W trudnej sytuacji są użytkownicy zestawów Pentagramu, w których potencjometr, ze względu na brak odpowiednich zaślepek, trudno umiejscowić na zewnątrz. Zmniejsza to wygodę używania, gdyż wymaga zaglądania do wnętrza obudowy za każdym razem, gdy chcemy zmienić prędkość obrotową wentylatora. Niezbyt wygodne, bo za małe, jest pokrętło potencjometru.

Najszerszy zakres regulacji zapewnia zestaw Thermaltake Polo 735. Należy jednak zaznaczyć, że jest to również jeden z najgłośniejszych zestawów, zarówno przy średnich, jak i maksymalnych obrotach wentylatora (według naszego pomiaru, 62 dB, przy maksymalnej prędkości wentylatora). Natomiast jednym z najcichszych (34 dB) okazał się Noiseblocker Cool Scraper, wyposażony w największy wentylator (120x120x25 mm, maksymalnie 1800 obr./min), który jest również wydajny.

Bardzo dobrze sprawdziły się wszystkie modele wzorowane na pasywnych konstrukcjach. Duże, a w niektórych przypadkach wręcz ogromne radiatory korzystające z technologii Heat Pipe, dodatkowo wyposażone w wentylatory, które przy tak dużych rozmiarach radiatorów nie muszą być zbyt wydajne (czytaj głośne), znalazły się w ścisłej czołówce. Potencjał pokazały również zestawy Zalmana, gorzej wypadł zestaw Pentagramu (obie konstrukcje są wręcz identyczne, kto kogo kopiował, pozostawiamy ocenie czytelników).

Optymalna temperatura

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Niewiele osób wie, jaka jest dopuszczalna temperatura procesora (na dysku CD zamieściliśmy specyfikację elektryczną procesorów Intel Pentium 4 i AMD 64), a przecież często niedostateczne schłodzenie tego komponentu destabilizuje pracę komputera. Długotrwałe przegrzanie może nawet skrócić jego żywotność. Trzeba zatem pamiętać, że ustawiając minimalną prędkość wentylatora, zmniejszamy jego wydajność, bo niewiele zestawów chłodzących potrafi przy minimalnej prędkości wentylatora skutecznie schłodzić procesor pracujący z pełnym i długotrwałym obciążaniem. Podczas testów jedynie kilka zestawów było na tyle wydajnych, że temperatura procesora nie przekroczyła 60 stopni Celsjusza przy minimalnej prędkości wentylatora (szczególnie podczas prób z procesorem AMD 64 3200+; 89 W). Najlepiej pracowały Cooler Master Hyper 6 KHC-V81-U1, Noiseblocker Cool Scraper, które podczas testu na mającym większą moc cieplną AMD 64 3200+ potrafiły schładzać go do 57-59 stopni Celsjusza przy minimalnej prędkości wentylatora.

Na co zwracać uwagę

Duże rozmiary zestawu chłodzącego (Cool Scraper) mogą być poważnym utrudnieniem podczas jego montażu, dlatego decydując się właśnie na ten model, należy sprawdzić, czy na płycie głównej wystarczy miejsca na niego wokół podstawki procesora (główną przeszkodą są zbyt blisko umieszczone wysokie oporniki).

Należy również zapewnić odpowiedni przepływ powietrza w obudowie (co najmniej jeden wentylator wyprowadzający ciepłe powietrze z obudowy na zewnątrz). Utrudnienia mogą się pojawić również podczas montażu zestawów wymagających wyciągnięcia płyty głównej z obudowy komputera.

Cooler Master Hyper 6 KHC-V81-U1

Idealne połączenie miedzi i technologii Heat Pipe za rozsądną cenę.

Zwycięzca testu idealnie spisuje się zarówno podczas pracy na platformie Intela, jak i AMD. Duże rozmiary miedzianego radiatora, wykorzystującego technologię Heat Pipe (trzy rurki), to podstawowe źródło wysokiej wydajności, umożliwiającej utrzymanie względnie niskiej prędkości obrotowej wentylatora (1400-3000 obr./min). Podczas testów temperatura obu procesorów niewiele przekraczała 50 stopni Celsjusza, a przy najwolniejszych obrotach - 57 stopni. Potwierdza to klasę urządzenia - nawet w najcichszym trybie pracy jest na tyle wydajne, że nie dopuszcza do przegrzania długotrwale obciążonego procesora.

Żadnych zastrzeżeń nie można mieć również do głośności pracy wentylatora (80x80x25 - 3000 obr./min), która nie przekroczyła 46 dB, a przy zamkniętej obudowie jest prawie niesłyszalna nawet przy maksymalnych obrotach. Dołączony potencjometr można zamontować zarówno z przodu, jak i z tyłu obudowy (oczywiście ta druga opcja jest znacznie wygodniejsza).

Mocowanie

Montaż zestawu na obu platformach wymaga użycia siły i śrubokrętu. Mimo że jest dosyć duży, nie powinno być problemów w wypadku większości płyt głównych (duży radiator znajduje się ponad wystającymi elementami płyty głównej). Należy pamiętać o zastosowaniu specjalnej podstawki, przykręcanej do płyty głównej. Niestety, podstawka dostarczana z płytą główną, mocowana za pomocą zacisków, może nie wytrzymać ciężaru zestawu, co grozi awarią, jeśli komputer jest wówczas włączony.

Informacje Inter-ES

tel.(71) 3272345

http://www.interes.com.pl

Cena 249 zł


Zobacz również