II wojna światowa

Strategia globalna dla najlepszych. Tym razem nie będzie przegranej kampanii wrześniowej.

Strategia globalna dla najlepszych. Tym razem nie będzie przegranej kampanii wrześniowej.

W najnowszej produkcji twórców Europa Universalis, sławnej serii historycznych gier strategicznych, masz szansę zmienić historię i stworzyć potężne mocarstwo. Dość już wojen o sukcesję i koligacje! Tym razem stajesz na czele jednego z dowolnych państw świata i rozpoczynasz grę w okresie tuż przed II wojną światową, a jeśli jesteś sprawnym politykiem, udaje ci się zmienić bieg historii. W czasie zabawy wykorzystujesz rozgrywki dyplomatyczne, prowadzisz wojny, a także rozbudowujesz przemysł i gospodarkę. A wszystko po to, aby podbić prowincję sąsiadów i sprawić, by twoje państwo narzucało słabszym swoją wolę.

Bitwy, kampanie, dowódcy

730 prowincji to gigantyczny teatr działań wojennych. Jak odegrasz swoją rolę?

730 prowincji to gigantyczny teatr działań wojennych. Jak odegrasz swoją rolę?

W grze bierzesz udział w jednej z trzech kampanii. W każdej wybierasz dowolne państwo. Niestety, układy dyplomatyczne faworyzują mocarstwa, które chcą narzucić swoją ideologię (demokrację, faszyzm lub komunizm) mniejszym krajom. Z kolei państwa neutralne często pozostają bierne. Dlatego łatwo podbić krok po kroku na przykład całą Argentynę.

II Wojna światowa
Rozgrywka toczy się na mapie podzielonej na 730 prowincji należących do 70 państw! W zależności od potrzeb określasz, jakie informacje mają być na niej wyświetlane. Na przykład przełączasz się pomiędzy mapą polityczną, klimatyczną, zaopatrzeniową i gospodarczą. Na ostatniej z wymienionych oglądasz złoża węgla, żelaza, ropy naftowej i kauczuku - są to surowce o znaczeniu strategicznym. Jeśli brakuje ci któregoś, możesz uzyskać go z innych surowców. Na przykład gumę uzyskujesz z ropy naftowej. Jednak najszybciej uzyskujesz potrzebne dobra, handlując z innymi państwami.

Pieniądze, pieniądze, pieniądze!

Aby zwyciężyć, powinieneś się wykazać jako sprawny polityk i błyskotliwy ekonomista. Decydujesz, czy twój przemysł angażuje się przede wszystkim w wytwórstwo, czy też stawiasz na zaopatrzenie, badania naukowe lub tworzenie nowych sił zbrojnych. Każde państwo może przebadać aż 911 projektów badawczych w 14 dziedzinach naukowych. Dodatkowo w czasie gry dostępnych jest osiem typów wojsk lądowych, sześć lotniczych i sześć marynarki wojennej. Rozgrywka toczy się w czasie rzeczywistym. Wojny są realistyczne - walczące wojska potrzebują zaopatrzenia, a wynalazki mają duży wpływ na działania wojenne. W grze dostępny jest też edytor scenariuszy.

Tym razem wygramy

Nieraz już autorzy gier umożliwiali nam zmianę przebiegu II wojny światowej. Tym razem masz sposobność poprawienia bardzo wielu błędów historii. Narzekałeś, że Polska miała świetne prototypy broni, których nie wdrożono do produkcji? Teraz to zmienisz. Pomstowałeś, że wojska nie zostały odpowiednio przygotowane do obrony, choć wojna była nieunikniona? Nic nie stoi na przeszkodzie, by tym razem Rzeszy nie udało się nas zaskoczyć. Drogi podboju i rozsądnych sojuszy militarnych stoją przed tobą otworem. Wstyd nie skorzystać z takiej okazji.

Łukasz M. Wiśniewski


Zobacz również