Infinity TSS-750

Ciekawy stylistycznie zestaw kolumn z aluminiowymi obudowami, pasujący do nowoczesnych wnętrz, które można także zawiesić na ścianie.

Ciekawy stylistycznie zestaw kolumn z aluminiowymi obudowami, pasujący do nowoczesnych wnętrz, które można także zawiesić na ścianie.

Infinity posiada w ofercie kolumny zarówno dla tradycjonalistów, jak i słuchaczy ceniących nowoczesną formę zespołów głośnikowych. Ta druga linia produktowa zyskuje szybko na popularności. Niestety, tylko niewielka część kinomanów ma możliwość wygospodarowania specjalnego pomieszczenia wyłącznie na potrzeby kina domowego. A ustawienie sześciu czy siedmiu kolumn w pomieszczeniu, będącym zwykle także pokojem dziennym, nie jest sprawą łatwą. I nie chodzi tylko o gabaryty kolumn, ale także o stylistykę, która powinna pasować do charakteru wnętrza. Zestaw TSS-750 pasuje raczej do nowoczesnych przestrzeni mieszkalnych. Jego techniczny charakter podkreślają ciekawe stylistycznie obudowy wykonane z wytłaczanego aluminium. Producent pomyślał także o różnych możliwościach instalacji kolumn. Można je postawić lub powiesić za pomocą załączonych w zestawie wieszaków ściennych. Można również dokupić specjalne podstawki. W skład zestawu wchodzą cztery identyczne kolumny satelitarne, znacznie od nich większy gabarytami głośnik centralny oraz sporych rozmiarów aktywny subwoofer. Membrany kolumn satelitarnych i centralnej (ta jest wyposażona w dwa przetworniki średniotonowe, zamiast jednego stosowanego w satelitach) są wykonane z firmowego materiału Infinity - MMD, kompozytu ceramiczno-aluminiowego o dużej sztywności i niskiej masie własnej. Kolumny satelitarne mają po jednym przetworniku z taką właśnie membraną. Wraz z nią współpracuje kopułka wysokotonowa. Są to więc konstrukcje dwudrożne. Subwoofer posiada 25-centymetrowy głośnik umieszczony na bocznej ściance obudowy. Zasila go wzmacniacz o mocy 150 W. Kolumna basowa wyposażona jest w regulację poziomu głośności, częstotliwości podziału i przełącznik fazy. Wszystkie kolumny, oprócz subwoofera, są ekranowane magnetycznie. Można je więc postawić w okolicy telewizora bez obaw o występowanie zniekształceń obrazu. Słysząc po raz pierwszy jak gra zestaw, brzmienie kolumn można określić jako... jasne. Takie też pozostaje nawet po kilkutygodniowym wygrzewaniu, jednak z czasem staje się gładsze, mniej ostre i po prostu przyjemniejsze w odbiorze. Średnie tony są wyraźnie zarysowane, choć brakuje zróżnicowania znanego z wielu pełnowymiarowych konstrukcji.

No cóż, coś za coś - małe gabaryty mają wpływ na charakter i jakość brzmienia. Dobre wrażenie sprawia głośnik centralny. Ma zdecydowanie większe możliwości dynamiczne niż kolumny satelitarne, dlatego warto precyzyjnie dostroić na poziomie amplitunera jego parametry pracy (poziom wysterowania i opóźnienia). Dialogi są prezentowane czytelnie, a brzmienie, jak na konstrukcję o tak niewielkich gabarytach, zaskakuje pełnią i soczystością. Subwoofer jest najsłabszym elementem zestawu. Bas operuje w wyższych rejestrach najniższego pasma, co jest zrozumiałe, bo kolumna ta ma uzupełniać zakresy, których satelitki z naturalnych przyczyn nie przetwarzają. Słychać jednak niedoskonałość zespolenia zakresu niskich i średnich częstotliwości. Bas gra jednak dynamicznie, chociaż możliwości subwoofera nie należy przeceniać i trzeba pamiętać o ustawieniu go raczej w pomieszczeniu o niewielkim metrażu. W takim środowisku zabrzmią najlepiej zarówno subwoofer, jak i satelity, które są w stanie stworzyć wiarygodne efekty przestrzenne wokół słuchacza. W większych pomieszczeniach kolumna basowa nie będzie w stanie wytworzyć odpowiednich ciśnień akustycznych, które zapewniłyby widzowi pełnię wrażeń podczas oglądania filmów czy słuchania nagrań koncertowych. Ustawiając subwoofer, warto poeksperymentować z jego umiejscowieniem. Producent sugeruje ustawienie go frontem do słuchacza. Wtedy przetwornik basowy promieniuje w bok.

Z naszych doświadczeń wynika, że lepiej obrócić kolumnę membraną w stronę stanowiska odsłuchowego. Takie ustawienie zwiększa natężenie i odczuwalne ciśnienie akustyczne wytwarzane w pomieszczeniu. Wizualnie nic na takim rozplanowaniu kolumn nie tracimy, bowiem metalowa maskownica skrywająca przetwornik niskotonowy prezentuje się równie atrakcyjnie, jak metalizowany front obudowy.

Informacje

Typ zestaw kolumn 5.1

Cena 3499 zł

Opcjonalne podstawki 699 zł

Dystrybutor P.H. Ryszard Bałys http://www.rb.com.pl

Funkcje subwoofer z regulacją głośności, regulacja fazy, wejścia niskopoziomowe, wejścia/wyjścia wysokopoziomowe

Złącza solidne metalowe, w subwooferze nakrętki plastikowe

Dlaczego

Dobre brzmienie satelit, udany głośnik centralny. Wzorowa jakość wykonania. Najsłabszym ogniwem zestawu jest subwoofer.


Zobacz również