Instalacja Knoppiksa na twardym dysku

Knoppix nie jest tylko systemem demo uruchamianym z CD-ROM-u. Możesz go również zainstalować na twardym dysku, tak jak każdy inny system operacyjny.

Knoppix nie jest tylko systemem demo uruchamianym z CD-ROM-u. Możesz go również zainstalować na twardym dysku, tak jak każdy inny system operacyjny.

Instalacja Knoppixa wymaga jednak pewnej minimalnej wiedzy o partycjonowaniu dysku, a zwłaszcza instalacji Linuksa. Masz do wyboru dwie metody: wykorzystanie specjalnego skryptu zawartego w Knoppiksie, automatyzującego całą operację, albo instalację ręczną, która wymaga dużej znajomości Linuksa, ale pozwala lepiej dostosować system do własnych potrzeb.

Instalacja automatyczna

Tworzenie partycji za pomocą programu cfdisk.

Tworzenie partycji za pomocą programu cfdisk.

Po uruchomieniu Knoppiksa i wystartowaniu KDE naciśnij kombinację klawiszy [Ctrl Alt F1], żeby uruchomić konsolę znakową z uprawnieniami administratora. Po przełączeniu do trybu znakowego w celu uruchomienia instalatora wykonaj polecenie knx-hdinstall. Zostanie uruchomione proste menu tekstowe, które poprowadzi cię przez cały proces. Przede wszystkim utworzysz partycję linuksową (co najmniej 2,5 GB) za pomocą prostego w obsłudze programu cfdisk, następnie partycję swap i obie sformatujesz.

Teraz czas na skopiowanie danych z płyty na twardy dysk, co potrwa 10-15 minut. Po zakończeniu kopiowania instalator przejdzie do fazy konfiguracji systemu.

Najpierw zostaniesz zapytany, czy w czasie startu systemu mają być uruchamiane następujące programy:

  • serwer pocztowy smail (w wypadku systemów domowych odpowiedz przecząco)

  • serwer SSH (szyfrowane połączenie terminalowe)

  • serwer SAMBA (serwer plików i drukarek do sieci Windows)

  • serwer wydruku CUPS

  • kdm - KDE Desktop Manager (przełącza system w tryb graficzny i automatycznie uruchamia KDE).
Kolejny etap to konfiguracja sieci lokalnej - najlepiej, gdy jest w niej dostępny serwer DHCP, wówczas nie trzeba niczego konfigurować. Potem musisz zdefiniować nazwę hosta swojego Linuksa i określić hasło dla użytkownika root i knoppix. Wreszcie pozostaje konfiguracja bootloadera. Po restarcie komputera i przestawieniu BIOS-u na uruchamianie z twardego dysku powinien wystartować Knoppix. Jeśli dysponujesz stałym łączem, masz teraz możliwość zaktualizowania wszystkich pakietów z oprogramowaniem. W tym celu naciśnij kombinację klawiszy [Ctrl Alt F2] i zaloguj się jako użytkownik root, podając hasło, które zdefiniowałeś w czasie pracy instalatora, wykonując polecenie apt-get update. Instalator pakietów będzie łączył się z serwerami FTP zawierającymi najnowsze wersje programów do GNU/Linux Debian (na którym jest oparty Knoppix).

Instalacja ręczna

Powiadomienie o kopiowaniu systemu na twardy dysk.

Powiadomienie o kopiowaniu systemu na twardy dysk.

Pamiętaj, że ten tryb jest przeznaczony tylko dla zaawansowanych użytkowników Linuksa. Najpierw musisz utworzyć samodzielnie jedną partycję o pojemności około 2,5 GB - powinna być w formacie ext2. Możesz ją założyć z poziomu samego Knoppiksa. Następnie zamontuj utworzoną partycję np. jako /mnt/knoppix i skopiuj na nią zawartość płyty CD poleceniem

cp -a /KNOPPIX/* /mnt/knoppix/

Zmień następnie pliki /mnt/knoppix/etc/fstab oraz /mnt/knoppix/etc/lilo.conf. Pierwszy definiuje nazwę urządzenia, które zawiera system (katalog /), a drugi to plik bootloader. W celu przeniesienia konfiguracji LILO na twardy dysk uruchom polecenie lilo. Utwórz jeszcze katalog domowy knoppix poleceniem /mnt/knoppix/home/knoppix i zdefiniuj użytkownika knoppix jako jego właściciela poleceniem chown knoppix.knoppix /mnt/knoppix/home/knoppix. Po restarcie komputera i przestawieniu BIOS-u na uruchamianie z twardego dysku Knoppix powinien wystartować.


Zobacz również