Internet Explorer 6 Public Preview

Microsoft udostępnił w Internecie testową wersję przeglądarki Internet Explorer 6. Jest to pierwszy taki przypadek w historii koncernu. Czy internauci mają jednak powód do radości?

Microsoft udostępnił w Internecie testową wersję przeglądarki Internet Explorer 6. Jest to pierwszy taki przypadek w historii koncernu. Czy internauci mają jednak powód do radości?

Zmiany w nowym produkcie Microsoftu nie są tak radykalne, jak miało to miejsce w przypadku Netscape Navigatora 6, ale w odróżnieniu od konkurenta wersja testowa Internet Explorera uruchamia się szybko, a otworzenie nawet kilku kopii programu jednocześnie nie wpływa znacząco na wydajność komputera. Należy również podkreślić, że w trakcie pracy przeglądarka zachowywała się bardzo stabilnie - aplikacja nie zawieszała się ani nie doprowadzała do destabilizacji systemu.

Co nowego

Pasek Image Toolbar umożliwia szybki dostęp do opcji związanych z grafiką.

Pasek Image Toolbar umożliwia szybki dostęp do opcji związanych z grafiką.

Na pierwszy rzut oka Internet Explorer 6 niczym się nie różni od wersji 5.5. Wygląd interfejsu użytkownika pozostał praktycznie niezmieniony, oferuje jednak kilka nowych opcji. Na głównym pasku pojawiła się ikona Personal Bar - służy do wywoływania pomocniczego okna, przez które użytkownik ma dostęp do znanej już z poprzednich wersji przeglądarki funkcji Search (Szukaj) oraz prognoz pogody, notowań giełdowych i aktualności z serwisu MSNBC. W oknie pomocniczym można także odtwarzać pliki audio i wideo.

Internet Explorer 6 oferuje kilka nowych opcji dostępnych dotychczas jedynie w programach Outlook Express oraz MSN Messenger. Pasek Contacts umożliwia użytkownikom serwisu MSN Messenger korzystanie z większości jego funkcji z poziomu przeglądarki, np. prowadzenie internetowej pogawędki. Z menu Explorer Bar

(Pasek Eksploratora) można wywołać okno z informacjami zawartymi w książce adresowej Outlook Express. Ciekawa funkcja znajduje się w menu kontekstowym wywoływanym prawym przyciskiem myszy. Po kliknięciu obrazka użytkownik może wybrać opcję E-mail picture, która otworzy okno nowej wiadomości e-mail. W polu Attachments (Załączniki) będzie się już znajdował wybrany przez użytkownika plik graficzny.

Kolejna nowość to pasek Media, będący rozszerzeniem funkcji Radio z poprzednich wersji Internet Explorera. Pozwala on na wyszukiwanie, a następnie odtwarzanie w oknie przeglądarki plików multimedialnych. Umożliwia również słuchanie internetowych stacji radiowych, odtwarzanie płyt CD oraz kontrolę podstawowych parametrów dźwięku, np. głośności.

W pobieraniu plików graficznych z Internetu ma pomóc Image Toolbar, który automatycznie pojawia się po najechaniu kursorem myszy na obrazek. Pasek oferuje cztery opcje: Save picture, E-mail picture, Print Picture oraz My Picture folder. Jednak w wersji testowej pasek Image Toolbar zachowywał się dość kapryśnie i pojawiał się z reguły dopiero po wywołaniu menu kontekstowego, które udostępnia wszystkie wymienione opcje.

Ważnym rozszerzeniem właściwości przeglądarki jest obsługa platformy P3P (Platform for Privacy Preferences) podnoszącej bezpieczeństwo surfowania w Internecie. Teraz IE 6.0 będzie oferował 5 poziomów prywatności, a użytkownik będzie miał możliwość określenia, z jakich witryn internetowych chce otrzymywać pliki cookies i jakie informacje zwrotne serwer może otrzymać w odpowiedzi. Microsoft postanowił również ułatwić internautom zgłaszanie błędów występujących w funkcjonowaniu własnej przeglądarki. Służy do tego mechanizm Fault Collection. W przypadku nieprawidłowego zachowania się programu, np. zawieszenia lub niespodziewanego zamknięcia, Fault Collection wyświetli nowe okno dialogowe informujące o błędach, które nazwano Error Reporting. Umożliwia skopiowanie raportu o błędach, a następnie przesłanie go do Microsoftu, gdzie zostanie przeanalizowany. Error Reporting umożliwia także dotarcie przez Internet do artykułów opisujących rozwiązywanie problemów w funkcjonowaniu programu, zawartych w Knowledge Base oraz do Service Pack, gdzie można pobrać łatki usuwające błędy w przeglądarce.

Wymagania i instalacja

Niestety, nie wszyscy chętni będą mogli wypróbować wersję beta Internet Explorera 6. Do poprawnej pracy przeglądarki niezbędny jest co najmniej system Windows 98. Niewielkie są natomiast wymagania sprzętowe programu - według Microsoftu, wystarczy komputer wyposażony w 16 MB RAM oraz procesor 486/66 MHz (rekomendowany Pentium). Do zainstalowania pełnej wersji przeglądarki niezbędne jest jeszcze 26 MB (Windows 98/98SE), 11,6 MB (Windows Me) lub 75 MB (Windows NT/2000) wolnego miejsca na twardym dysku.

Proces instalacji nowego Explorera polega na pobraniu z Internetu niewielkiego (ok. 0,5 MB) programu instalacyjnego, który po uruchomieniu pobierze z Sieci niezbędne komponenty. Użytkownik może wybrać jeden z dwóch trybów instalacji: Now albo Minimal. W trybie Now program zainstaluje typowe komponenty przeglądarki i klienta pocztowego Outlook Expressu (18 MB w systemie Windows 98). Tryb Minimal umożliwia wybór poszczególnych składników instalacji (min. 9,5 MB, maks. 26 MB w Windows 98).

Internet Explorer 6 oferuje kilka funkcjonalnych rozwiązań, które z pewnością przydadzą się internautom. Jednak trudno dopatrzyć się znaczących zmian, które mogłyby kształtować nowe trendy lub zrewolucjonizować sposób surfowania w Internecie. Premiera pełnej wersji Internet Explorera 6.0 jest zapowiadana na lato 2001 r. Aplikacja wejdzie wtedy w skład nowego systemu operacyjnego Microsoftu - Windows XP.


Zobacz również