JBL Northridge E

Przetestowaliśmy, jak sprawuje się w kinie domowym wielokanałowy zestaw kolumn JBL z linii Northridge E.

Przetestowaliśmy, jak sprawuje się w kinie domowym wielokanałowy zestaw kolumn JBL z linii Northridge E.

JBL to znany amerykański producent oferujący bardzo szeroką gamę kolumn. Już w pierwszych latach swojej działalności (powstała w 1946 r.) firma stawiała na produkty przeznaczone do nagłaśniania studiów nagrań, a później także sal kinowych. Dominacja JBL w kinie trwa do dziś, bowiem kolumny tej firmy ma ponad 70% kin na całym świecie. Tak duże doświadczenie powinno procentować w umiejętności tworzenia także domowych produktów, a dobrych kolumn do kina domowego w szczególności. Przetestowaliśmy jeden z najważniejszych dla JBL produktów - serię kolumn Northridge E, która z racji stosunkowo niskiej ceny znajduje się w polu zainteresowań szerokiego grona odbiorców. W linii Northridge E znajdziemy wiele różnych kolumn: od dużych podłogowych, poprzez kilka modeli monitorów, kolumn centralnych, po subwoofery o różnych gabarytach i możliwościach akustycznych. Do testu wyselekcjonowaliśmy system, który dobrze nagłośni średnie i duże pomieszczenia. Na przedzie stanęły podłogowe kolumny E60, centralnie zagrał E25C, na tył przeznaczyliśmy specjalne, płytkie konstrukcje E10, zaś za bas odpowiadał najpotężniejszy subwoofer w serii E250P. Wszystkie kolumny miały okleiny w kolorze wiśni i czarne maskownice, tak więc system prezentował się bardzo tradycyjnie. W klasycznych obudowach zawarto sporo nowoczesnych rozwiązań. Część z nich przeniesiono z produktów przeznaczonych na rynek profesjonalny. Jednym z nich są wzmacniane membrany PolyPlas, które mają zmniejszać wewnętrzne rezonanse.

Mocne kolumny w klasycznej stylistyce, z dobrym, interesującym brzmieniem.

Mocne kolumny w klasycznej stylistyce, z dobrym, interesującym brzmieniem.

Z kolei falowód EOS równomiernie rozprasza najwyższe częstotliwości, dzięki czemu scena dźwiękowa ma być szersza i bardziej precyzyjna. Jeśli już jesteśmy przy rozwiązaniach konstrukcyjnych, warto wspomnieć, że wszystkie głośniki mają ekranowanie magnetyczne, można więc bez obaw o zniekształcenia obrazu ustawiać je obok telewizora.

Podłogowe E60 są kolumnami na wskroś klasycznymi. Ich trójdrożna konstrukcja składa się jednak z ciekawej konfiguracji przetworników.

Bas przetwarza przetwornik z 20-cm membraną, nietypowy jest już głośnik średniotonowy, który posiada stosunkowo małą 10-cm membranę.

19-mm kopułka wysokotonowa jest zbudowana z laminowanego tytanu. Podwójne gniazda głośnikowe dobrej jakości pozwalają na podłączenie okablowania z końcówkami bananowymi, a także widełkami. Podobne przetworniki, z tym że w mniejszym wydaniu, posiada dość skromnych gabarytów kolumna centralna. Do dużych pomieszczeń radzimy wybrać model E35C, który jest trójdrożny i ma większe możliwości w zakresie nagłaśniania dużych pomieszczeń. Interesująco prezentują się tylne kolumny surround E10, które przystosowano do zawieszenia na ścianie: na tylnej ściance mają specjalne uchwyty ścienne. Kolumny mają obudowy w kształcie trapezu z tunelami bas refleks umieszczonymi na bocznych, ściętych pod kątem ściankach. Za bas odpowiada z kolei potężny subwoofer E 250P, na ulokowanie którego potrzeba będzie dużej przestrzeni. 25-cm przetwornik z pofałdowaną membraną (rozwiązanie przejęte ze sprzętu profesjonalnego) jest zasilany 250-watowym wzmacniaczem. Skrzynia stoi na wysokich nóżkach, bowiem wylot bas refleksu umieszczono na jej spodzie. Subwoofer pracuje w szczególny sposób, nie bombarduje słuchacza lawiną basu, lecz bardzo precyzyjnie punktuje niskie tony. Dźwięk Northridge'ów można nazwać uniwersalnym. Charakter brzmienia sprawdza się praktycznie w dowolnym rodzaju repertuaru. Kolumny główne, pomimo dużych gabarytów przetwornika basowego, nie dysponują dominującym niskim pasmem. Preferowane są wysokie tony, średnie są nieco cofnięte, a najniższe średnie i bas są minimalnie uwypuklone. Nie jest to idealnie naturalne brzmienie, jednak ten sposób grania odpowiada wielu słuchaczom. Dźwięk jest efektowny, szczególnie wyraźnie słychać to przy odtwarzaniu ścieżek filmowych. Scena dźwiękowa jest spójna, tylne kolumny surround, pomimo niewielkich gabarytów, dobrze sobie radzą z wypełnieniem tylnego pola dźwiękowego.

Informacje

Typ zestaw kolumn 5.1

Cena 8295 zł

Dystrybutor P.H. Ryszard Bałys, http://www.rb.com.pl

Funkcje subwoofer z regulacją głośności, regulacja fazy, wejścia niskopoziomowe, wejścia/wyjścia wysokopoziomowe

Złącza metalowe, w subwooferze nakrętki plastikowe

Główni rywale

B&W DM601S3 + LCR60S3+ ASW600 6820 zł

Najwyższa jakość wykonania. Wspaniałe wysokie tony, reszta pasma równie dobra. Subwoofer generuje mocny i czytelny bas.

KEF Q5, Q1, Q9c 7570 zł

Dobre, uniwersalne kolumny o przyjemnym wyważonym brzmieniu. Dobra stylistyka sprawia, że pasują do wystroju każdego pomieszczenia.


Zobacz również