JBL SCS 260.6

Simply Cinemato seria niedrogichi kompletnych zestawów kolumn do kina domowego, którą opracowaŁ amerykański JBL.

Simply Cinemato seria niedrogichi kompletnych zestawów kolumn do kina domowego, którą opracowaŁ amerykański JBL.

W Polsce dystrybutor JBL oferuje kolumny SCS w kilku wariantach. Najprostsze zestawy to 200.5, które składają się z niewielkich 5 dwudrożnych kolumienek oraz aktywnego subwoofera i kosztują już poniżej 2000 zł. Wersja, którą testowaliśmy, jest o 700 zł droższa, ale oprócz tego, że standardowo ma dodatkową kolumnę centralną tylną, różni się tym, że wszystkie kolumny satelitarne mają podwójne przetworniki średniotonowe. Subwoofer jest już wspólny dla wszystkich serii. W USA można nabyć jeszcze bardziej rozbudowane systemy SCS, składające się aż z 7 kolumn surround oraz mocniejszego subwoofera zasilanego 150-, a nie 100-watowym wzmacniaczem. Dodatkowy tylny kanał to reakcja producenta na coraz powszechniejszą dostępność amplitunerów wyposażonych w dekodery cyfrowe DD EX i DTS EX, a także coraz liczniejsze końcówki mocy oddelegowane do obsługi sceny efektowej za słuchaczem. SCS 260.6 można także rozszerzyć do konfiguracji 7.1, dokupując osobno dodatkową kolumienkę.

JBL i siostrzana firma Infinity potrafią robić kolumny atrakcyjnie wizualnie i przy tym dobrze brzmiące. Sprawdziliśmy to, testując zestawy Modulus, Oreus, a teraz SCS. Pomimo wyraźnego ukierunkowania na odbiorcę o niższych wymaganiach, kolumny JBL utrzymują dobrą jakość wykonania i brzmienia. Obudowy wykonano ze srebrno-grafitowego tworzywa (oprócz subwoofera), które cechują dobra jakość i duża sztywność. Dwa średniotonowe przetworniki umieszczone symetrycznie względem tytanowej kopułki wysokotonowej mają 3-calowe sztywne membrany. Dodatkowo wszystkie kolumny ekranowano, tak więc bez obaw o zniekształcenia wizji można je postawić nawet bardzo blisko ekranu telewizora. W podstawowym komplecie znalazły się dwa rodzaje elementów montażowych - niewielkie, srebrne podstawki dla wszystkich kolumn satelitarnych i łatwe w montażu uchwyty ścienne. Podstawki mają tę wadę, że nie zapewniają możliwości regulacji nachylenia i położenia kolumny. Trzeba więc postarać się, aby satelitki stanęły na odpowiedniej wysokości. Zaciski głośnikowe, choć bardzo wygodne w obsłudze (aby solidnie zamocować kabel, wystarczy wcisnąć trzpień gniazda, umieścić w nim przewód głośnikowy i wciśnięty trzpień puścić), akceptują jedynie okablowanie o niewielkiej grubości. Standardowo dołączone do kolumn kabelki pasują idealnie do gniazd, mają też odpowiednią długość, by zapewnić wygodny montaż nawet w dużym pomieszczeniu. Subwoofer nie ma wielkich gabarytów, krawędzie jego ścianek bocznych ciekawie zaokrąglono, a przód i górę pokryto atrakcyjną okleiną imitującą okładzinę grafitową. Tylny panel, jak na produkt niskobudżetowy, prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Znajdziemy tu zestaw wejść i wyjść głośnikowych oraz wejścia niskopoziomowe. Nie ma niestety regulacji częstotliwości odcięcia, jest jedynie regulacja głośności. Posunięcie takie można jednak zrozumieć, bowiem komplet jest skierowany do początkujących adeptów kina domowego, którzy mogliby mieć problemy z poprawnym zestrojeniem subwoofera i pozostałych kolumn. A tak w standardzie otrzymują system o dobrze dobranych charakterystykach brzmienia i tylko minimalnie słyszalną "dziurą" na przełomie niskich i średnich częstotliwości. 8-calowy głośnik basowy w subwooferze promieniuje w stronę podłogi, a natężenie, z jakim emanuje niskie częstotliwości, jest godne uznania. Bas nie jest może bardzo zróżnicowany, nie znajdziemy tu ferii niuansów niskotonowych, jednak reprodukcja nie jest zamulona, a basu jest wystarczająco dużo, by nagłośnić nawet duże pomieszczenie. W tym segmencie cenowym subwoofer JBL imponuje swoimi możliwościami. Satelitki brzmią dość chłodno, więc posiadacze amplitunerów z funkcją eliminacji wyostrzeń dźwięku powinni ją uaktywnić.

W testach redakcyjnych zestaw SCS współpracował m.in. z amplitunerem Onkyo TX-SR602E, który taką funkcję - "Cinema Filter" - posiada. Nie oznacza to wcale, że kolumny SCS brzmią ostro. Po prostu zastosowanie wzmacniacza o ciepłym brzmieniu lub wspomnianych już funkcji korekcji brzmienia sprawi, że dźwięk będzie bardziej miękki, kinowy w charakterze. W każdym przypadku zestaw JBL bardzo poprawnie przekazuje ścieżki płynące z kanału centralnego. Są one czytelne, mają odpowiednią masę i soczystość - sprawia wrażenie, że dźwięk płynie z pełnowymiarowej konstrukcji o dużo większych gabarytach, a nie z niewielkiej kolumienki. Także do sposobu kreacji przestrzeni nie można mieć zastrzeżeń. Poprawnie dostrojony system zagra dźwiękiem spójnym, obszernym i bogatym w detale. Szczególnie kolumny boczne i tylna umiejętnie stworzą bogatą w subtelne efekty dźwiękowe, scenę za słuchaczem.

Informacje

Typ zestaw kolumn 5.1

Cena 2799 zł

Dystrybutor P.H. Ryszard Bałys http://www.rb.com.pl

Funkcje subwooferz regulacją głośności, wejścia niskopoziomowe, wejścia/wyjścia wysokopoziomowe

Złącza w subwooferze nakrętki plastikowe, w kolumnach satelitarnych specjalne zaciski akceptujące okablowanie o niewielkim przekroju

Główni rywale

Quadral Surround 1280 aktiv 2699 zł

Staranne wykonanie i zaskakująco duży i dobry jakościowo dźwięk z niewielkich srebrnych kolumienek. Sprawdzają się nie tylko w filmach, ale również w nagraniach koncertowych.

Tannoy FX 5.1 999 zł

Bardzo dobre wykonanie, brzmienie efektownei dobrze wyrównane. Po obniżce ceny o 2799 złsą to chyba najbardziej atrakcyjne kolumnyna rynku.

Dleczego

W tej w tej kategorii kategorii cenowej doskonała propozycja.Solidna budowa, przestrzenne czyste brzmienie i subwoofero sporych możliwościach.


Zobacz również