Jak film, to tylko cyfrowy

Miejsce magnetowidów zajmuje sprzęt DVD. Podobnie dzieje się w świecie amatorskich kamer wideo - sprzedają się już niemal tylko te cyfrowe. To urządzenia zapisujące obraz na taśmie DV lub na płycie DVD. Na którą się zdecydować?

Miejsce magnetowidów zajmuje sprzęt DVD. Podobnie dzieje się w świecie amatorskich kamer wideo - sprzedają się już niemal tylko te cyfrowe. To urządzenia zapisujące obraz na taśmie DV lub na płycie DVD. Na którą się zdecydować?

W przypadku kamer wideo, nie tylko jakość rejestrowanego obrazu ma spore znaczenie dla przeciętnego użytkownika. Kamera to urządzenie, które zabieramy na wakacje, nosimy w plecaku lub torebce. Ważne jest zatem, by nie była zbyt duża. Co za tym idzie liczy się także wielkość nośnika danych, na których zapisujemy godne utrwalenia sceny. Nie bez znaczenia jest również "multimedialność" formatu naszego cyfrowego filmu.

Obecnie kilka różnych nośników danych rywalizuje o to, by stać się dominującym standardem na lukratywnym rynku kamer wideo.

Poczciwa taśma

W większości kamer cyfrowych wykorzystuje się kasety Mini DV. Mimo że same są stosunkowo niewielkie, wymagają skomplikowanego i sporego mechanizmu. Podstawową zaletą rejestracji filmu na taśmie jest zapis materiału bez utraty jakości. Kamera rejestrująca obraz zapisuje wszystkie dane na taśmie, która w porównaniu z nośnikami "alternatywnymi" dysponuje sporą pojemnością oraz możliwością szybkiego przyjęcia dużego strumienia danych.

Multimedialny krążek

Z taśmy magnetycznej zrezygnowali twórcy kamer z wbudowaną nagrywarką 8-centymetrowych płyt DVD. Niestety, nagrywanie na takich nośnikach wiąże się z koniecznością pewnej straty jakości obrazu. Dzieje się tak, gdyż "alternatywny" nośnik DVD ma stosunkowo niewielką - jak na potrzeby filmu - pojemność (1,4 GB), a po drugie dość ograniczona jest możliwość utrwalenia na nośniku dawki megabajtów danych w określonym czasie. Kamera z nagrywarką płyt zmuszona jest do kompresowania rejestrowanego obrazu. Niestety, kompresja powoduje pewne straty jakości, na szczęście różnica nie jest duża. Gdy porównywaliśmy na 21-calowym telewizorze filmy pochodzące z kamer Mini DV i DVD, różnica była prawie niezauważalna. Kamery na krążki oferują za to niesłychaną wygodę - nagranie można od razu odtworzyć w dowolnym stacjonarnym lub komputerowym odtwarzaczu DVD.

Pamięć na karcie

Obraz można zapisać także na kartach pamięci, podobnie jak w cyfrowych aparatach. Tu niestety występuje jeszcze większe ograniczenie pojemności niż w przypadku płytek DVD. Pojawiły się już co prawda nawet kilkugigowe nośniki, ale ze względu na zaporową cenę, trudno jest jednak rozpatrywać ich zakup do celów hobbistyczno - wideoamatorskich. Do tego taki zapis korzysta z formatu kompresji MPEG-4, który niestety już w sporym stopniu pogorszy jakość rejestrowanych scen. Niewątpliwą zaletą zastosowania kart pamięci jest możliwość kolejnej miniaturyzacji sprzętu.

Niezależnie od tego, który ze standardów przetrwa (naszym zdaniem coraz popularniejsze stanie się DVD), kamera wideo ma przede wszystkim sprostać oczekiwaniom użytkownika. Niektórzy potrzebują modeli, które "się czuje" - spore gabaryty i waga kamery sprawiają, że jest ona mniej podatna na wstrząsy, dzięki czemu łatwiej jest nagrać stabilny obraz. Inni wideoamatorzy nie lubią rozstawać się ze swoim gadżetem i noszą go często przy sobie w kieszeni. Dla nich liczą się jak najmniejsze wymiary. Są użytkownicy, którzy preferują duże wyświetlacze LCD, innym odpowiada możliwość użycia kamery jako aparatu fotograficznego lub jak najtańszym rozwiązaniu. Na rynku dostępne jest zatrzęsienie modeli, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. My postanowiliśmy przyjrzeć się kilku najnowszym modelom kamer stanowiącym dobry przykład tej różnorodności.

Sony DCR-PC109E

Miniaturowa kamera Mini DV ze stacją dokującą.

Mimo niewielkich gabarytów, kamera posiada spore możliwości. Mała, plastikowa obudowa mieści w sobie mechanizm obsługujący kasetę Mini DV, gniazdo kart pamięci Memory Stick Duo oraz dziesięciokrotny zoom optyczny Carl Zeiss. Kamerę obsługuje się bardzo wygodnie dzięki zastosowaniu dotykowego, 2,5-calowego wyświetlacza LCD. Ponadto kamera ma aż 3 przyciski do rejestracji utrwalanej sceny: 2 służące do ruchomego obrazu (jeden umieszczono pod kciukiem, drugi znajduje się na obrzeżu odchylonego LCD) i 1 - "dwuskokowy" - do wykonywania cyfrowych fotografii.

plusy: niewielka waga, wygodna w użyciu, wbudowana osłona obiektywu, można obsługiwać w uproszczonym trybie "easy"

minusy: wysoka cena

Dane techniczne

Cena: 3939 zł

Informacje: http://www.sony.pl

Rozdzielczość matrycy: 1,07 MP

Zoom: 10x (46-460 mm)

Wymiary: 97 x 95 x 50 mm

Kaseta/płyta DVD: Mini DV

Karta pamięci: MemoryStick Duo

LCD: 2,5 cala dotykowy

Sony DCR-PC106E

Mini-kamkorder z dotykowym ekranem LCD.

Na pierwszy rzut oka kamera nie różni się zbytnio od opisywanego modelu 109. Dysponuje dotykowym monitorem LCD, "dwuskokowym" przyciskiem foto do wyzwalania migawki oraz mechaniczną, wbudowaną osłoną obiektywu (do jej otwierania i zamykania służy dźwignia umieszczona na froncie kamery). Niestety, zdjęcia cyfrowe można nagrywać tylko na taśmie DV, gdyż kamera nie dysponuje gniazdem karty pamięci. Kamkorder - podobnie jak model 109 - wyposażono w stację dokującą. Ułatwia ona podłączanie kamery do zasilacza sieciowego (pełniącego także rolę ładowarki) oraz peceta poprzez FireWire i USB.

plusy: dotykowy wyświetlacz, możliwość wykonywania zdjęć nocnych (tryb "Nightshot Plus"), uchwyt do lampy doświetlającej (na górze)

minusy: brak gniazda karty pamięci

Dane techniczne

Cena: 3149 zł

Informacje: http://www.sony.pl

Rozdzielczość matrycy: 0,8 MP

Zoom: 10x (43-430 mm)

Wymiary: 97 x 95 x 50 mm

Kaseta/płyta DVD: Mini DV

Karta pamięci: brak

LCD: 2,5 cala dotykowy


Zobacz również