KEF KHT2005.2

Małe nie znaczy słabe - to najkrótsza charakterystyka świetnego zestawu głośnikowego produkowanego przez KEF

Małe nie znaczy słabe - to najkrótsza charakterystyka świetnego zestawu głośnikowego produkowanego przez KEF.

KEF znane jest m.in. ze stosowania w swych produktach koncentrycznych przetworników integrujących w jednym głośniku sekcje: średnio- i wysokotonową. Technologia ta jest nazywana przez firmę UniQ (jej założenia prezentowaliśmy przy okazji opisu testu zestawu kina domowego z kolumnami z serii Q). Stworzenie udanego przetwornika tego typu nie jest zadaniem łatwym. Sztuka ta powiodła się niewielu producentom. KEF może się poszczycić jednym z najlepszych rozwiązań. UniQ jest stosowane konsekwentnie nie tylko w najdroższych produktach, lecz także w modelach klasy średniej - o czym świadczy przykład KHT2005.2, a także w zestawach sub-sat składających się z kompletu niewielkich kolumn satelitarnych współpracujących z subwooferem. KHT2005.2 są przeznaczone do instalacji w pomieszczeniach małej i średniej wielkości, tzn. w pokojach nie większych niż 15-20 m<sup>2</sup>. Kolumienki sprawiają doskonałe wrażenie. Producent postawił na bardzo wysoką jakość wykonania. Na rynku nie znajdziemy wielu podobnego typu produktów, które mogą konkurować jakością brzmienia z jajkowatymi w kształcie kolumnami KEF-a. Obudowy niewielkich, owalnych kolumn satelitarnych są wykonane z metalu.

Imponująco prezentują się gniazda głośnikowe. Można do nich podłączyć kable z każdym rodzajem końcówek, a "gołe" przewody mogą mieć duży przekrój, co ma niebagatelne znaczenie dla wygody podłączenia systemu. Przetwornikami są oczywiście koncentryczne UniQ. W tym wydaniu membrany przetworników zarówno wysoko-, jak i średniotonowego są wykonane z aluminium. Niewielki tunel bas-refleksu znajduje się na przedniej ściance, co pozwala na swobodny montaż kolumn nawet przy bezpośrednim przytwierdzaniu ich do ściany. Ruchome podstawy mają otwory przygotowane do instalacji tego typu. "Jajka" można także ustawić na znajdujących się na wyposażeniu niewielkich podstawkach lub dokupić opcjonalne dopasowane stylistycznie stanowiska.

Subwoofer jest średniej wielkości sześcianem z przetwornikiem 25-centymetrowym mającym papierową membranę przystosowaną do pracy z dużym wychyleniem. Wbudowany wzmacniacz dysponuje mocą 250 W. Górna ścianka subwoofera jest pokryta czarnym pleksi, które doskonale komponuje się ze srebrnym wykończeniem pozostałych elementów zestawu. Subwoofer ma pełen zestaw regulacji, rzecz niespotykana w typowych systemach sub-sat. Ustawić możemy częstotliwość odcięcia, fazę, a do wyboru mamy dwa tryby pracy kolumny basowej - music i cinema. W pierwszym bas jest krótszy i szybszy, lecz występuje w mniejszej ilości. Warto ustawić taką opcję przy słuchaniu nagrań koncertowych, chociaż i miłośnicy delikatniejszych reprodukcji dźwięków wybuchów i innych efektów serwowanych w realizacjach kinowych będą nim usatysfakcjonowani. Ci, którzy lubią bas obszerniejszy, miękki, o charakterze kinowym, pozostawią przełącznik w trybie cinema. Kolumna basowa doskonale wywiązuje się ze swego zadania.

Znakomicie spasowano przedział pracy subwoofera z kolumnami satelitarnymi. Często spotykana w systemach dzielonych tzw. dziura basowa tutaj jest praktycznie niezauważalna. Niewielkie satelity operują dobrze nasyconą średnicą, subwoofer zaś nie tylko sprawdza się w roli dynamicznego uzupełniacza wyższego basu, lecz także potrafi zejść w niskie rejony pasma. Przekaz całości charakteryzuje się lekkością brzmienia i doskonałym nasyceniem szczegółami. Zastosowanie aluminiowych przetworników nie spowodowało jednak wyostrzenia góry. Zachowuje ona dużą kulturę brzmienia, średnie tony są doskonale wyeksponowane, a bas nadąża za szybkością linii melodycznej.

System jest przygotowany także do odtwarzania ścieżek DVD-Audio i SACD oferujących szersze pokrycie pasma akustycznego. W takim materiale muzycznym można uzyskać maksimum brzmienia brytyjskiego zestawu. Kolumny warto podłączyć do dobrej jakościowo elektroniki. Pomimo niepozornych gabarytów, możliwości tego kompletu nie ustępują, a często zdecydowanie przewyższają to, co mają nam do zaoferowania pełnowymiarowe systemy 5.1. Dla posiadaczy amplitunerów z dodatkowym kanałem centralnym tylnym dobrą wiadomością będzie to, że "jajka" można także kupować na sztuki.

Informacje

Typ zestaw kolumn 5.1

Cena 5120 zł

Dystrybutor Audio Center, (012) 425 64 43

Funkcje Regulacja fazy i częstotliwości odcięcia w subwooferze

Złącza Dobre jakościowo metalowe złącza

Dlaczego

Najlepiej brzmiący zestaw sub-sat, jaki testowaliśmy w naszej redakcji. Pełne, obszerne brzmienie pozbawione słabych stron.


Zobacz również