KEF KHT5005

Smukłe, aluminiowe kolumny KEF doskonale komponują się z płaskimi ekranami najnowszych telewizorów.

Smukłe, aluminiowe kolumny KEF doskonale komponują się z płaskimi ekranami najnowszych telewizorów.

Brytyjski KEF koncentruje się tylko na wytwarzaniu kolumn, lecz jednocześnie rozwija kilka istotnie różniących się linii produktowych. Oferta firmy przeznaczona jest zarówno dla tradycjonalistów poszukujących ponadczasowo prezentujących się, doskonałych jakościowo zestawów kolumn, jak i odbiorców zdecydowanych na zakup technicznie wyglądających, aluminiowych zespołów głośnikowych. Te ostatnie dają spore możliwości wyboru sposobu montażu. Można je zawiesić na ścianie obok płaskiego telewizora lub ustawić na dopasowanych stylistycznie podstawkach. Takie są właśnie kolumny serii KHT. Jak sama nazwa wskazuje (HT od Home Theatre, czyli kino domowe), modele te są zalecane do instalacji kina domowego. Na naszych łamach prezentowaliśmy już dobrze przez nas ocenione małe kolumny o charakterystycznym kształcie jajek: KHT2005.2. Tym razem przetestowaliśmy zestaw wyżej plasowany, w kształcie walca - KHT5005. Jest on teoretycznie przeznaczony do nagłośnienia nieco większych pomieszczeń. W praktyce jego możliwości w tej kwestii przedstawiają się podobnie jak w przypadku "jajek". Kształt KHT5005 nie powstał przypadkowo. Widać tu chęć stworzenia ciekawego stylistycznie produktu, który będzie doskonale się komponował umiejscowiony obok płaskich ekranów plazmowych czy LCD. Walce można także dyskretnie zawiesić obok ekranu projekcyjnego. Wszystkie kolumny satelitarne (5) są zbudowane tak samo. Obudowy są wykonane z odlewów aluminiowych, przednią ściankę przykrywa czarna maskownica. Po jej zdjęciu ukazuje się ciekawie zaprojektowany front obudowy. Jest on zdecydowanie wklęsły i widać, że przetworniki pracują w bardzo ograniczonej objętościowo przestrzeni (tylko 1,4 l). Są to konstrukcje zamknięte. Zamontowane przetworniki zostały specjalnie przygotowane pod kątem tej nietypowej konstrukcji. Centralnie umieszczono "wizytówkę" KEF-a - koncentryczny głośnik Uni-Q integrujący przetwornik średniotonowy (membrana 7,5 cm) oraz wysokotonową kopułkę 15 mm. Symetrycznie względem tego elementu zamontowane są jeszcze dwa przetworniki średniotonowe. Kolumny pracują w paśmie 100 Hz - 30 kHz. Niezbędny jest więc subwoofer, który przetworzy niskie częstotliwości. Do tego zadania nadaje się znakomicie dopasowany stylistycznie owalny subwoofer PSW2005. Jest to konstrukcja aktywna (wzmacniacz o mocy 250 W) z przetwornikiem o średnicy 25 cm promieniującym w stronę podłoża. Gabaryty kolumny basowej, w porównaniu z satelitarnymi, są bardzo duże. Jednak srebrny kolor obudowy i jej ciekawy, nowoczesny kształt sprawią, iż nie będzie szpecił pokoju z zestawem kina.

Subwoofer wyposażono we wszelkie niezbędne regulacje potrzebne do precyzyjnego dostrojenia jego brzmienia: płynna regulacja częstotliwości odcięcia i fazy, pokrętło głośności oraz przełącznik sposobu prezentacji basu - cinema/music. W przypadku wybrania trybu muzycznego bas jest krótszy, lecz zarazem bardziej dynamiczny. Kolumienki satelitarne można ustawić na kilka sposobów. Standardowo w komplecie są niskie podstawki, dzięki którym można postawić niewielkie walce obok telewizora czy ekranu. Do naszych testów otrzymaliśmy kolumny z opcjonalnymi, wysokimi podstawkami, które są idealnie dopasowanymi stylistycznie aluminiowymi walcami i w nich umieszcza się kolumny satelitarne. Razem tworzą wysokie wieże, które oprócz poprawy warunków odsłuchu, pełnią także funkcję kanałów ukrywających okablowanie głośnikowe.

Tylne ścianki kolumn mają ponadto nagwintowane otwory przygotowane do montażu ściennego. Największymi zaletami zestawu KHT5005 są przestrzenność i możliwość uzyskania mocnego dźwięku z małych optycznie kolumn. Nie są to jednak konstrukcje o bardzo wyrafinowanym brzmieniu. Brakuje wypełnienia średnich tonów i bardziej precyzyjnego zespolenia dźwięku emitowanego przez kolumny satelitarne i subwoofer. Za to szerokość i głębokość sceny dźwiękowej są wspaniałe. Kolumna centralna daje czytelne i soczyste dialogi, a razem z frontowymi "walcami" tworzy brzmieniowy monolit. Soprany nie przekraczają granicy ostrości nieprzyjemnej dla słuchacza. Subwoofer gra mocnym basem o kinowym charakterze. Ten tryb odpowiadał nam bardziej, bowiem po przełączeniu kolumny w tryb nagrań muzycznych bas był zbyt szybko gaszony, urywał się, dając wrażenie niedosytu. Na koniec jedna uwaga - nie należy sugerować się niepozornym wyglądem kolumn - do pokazania pełni możliwości wymagają zastosowania mocnego wzmacniacza.

Informacje

Typ zestaw kolumn 5.1

Cena 8900 zł

Opcjonalne podstawki 780 zł

Dystrybutor Audio Center (012) 425 64 43

Funkcje regulacja fazy i częstotliwości odcięcia w subwooferze, przełącznik cinema/music, odłączanie uziemienia

Złącza dobre jakościowo metalowe gniazda

Dlaczego

Obszerna scena dźwiękowa. Mocny dźwięk z niewielkich kolumn.


Zobacz również