Kalendarium

Rok 2004 w skrócie! Prezentujemy najciekawsze wydarzenia, premiery, wzloty i upadki w branży IT .

Rok 2004 w skrócie! Prezentujemy najciekawsze wydarzenia, premiery, wzloty i upadki w branży IT .

STYCZEŃ

<font color="#CC0000">2 stycznia - AMD uzupełnia ofertę 64-bitowych procesorów o Athlona 64 3400+.

Model ten pracuje z taktowaniem wynoszącym 2,2 GHz. Tak jak wolniejsze wersje wyposażono go w 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz podstawkę Socket 754. Procesor posiada jednokanałowy kontroler pamięci DDR400. Cena układu to ok 500 USD.

Więcej informacji: http://www.pcworld.pl/news/62435.html

<font color="#CC0000">13 stycznia - NVidia prezentuje prototypowe karty graficzne wyposażone w interfejs PCI Express, następcę szyny AGP.

Prezentacja odbyła się podczas targów CES. Procesory, które jako pierwsze zostaną przygotowane pod kątem współpracy z PCI Express to NV40, NV41, NV42 i NV45. Z kolei obsługą tych układów zajmą się chipsety do płyt głównych nForce -CK8-04, K8 3GIO.

Więcej informacji: http://www.pcworld.pl/news/62689.html

<font color="#CC0000">15 stycznia - producenci oprogramowania zabezpieczającego ogłaszają "Dzień Firewalla".

Główni organizatorzy "Personal Firewall Day" to Microsoft, Network Associates, Sygate, Zone Labs, oraz TruSecure. Firmy chciały w ten sposób edukować użytkowników - tzn. przekonać ich, że w dobie powszechnego dostępu do Internetu korzystanie z osobistych firewalli i programów antywirusowych, a także ich cykliczne uaktualnianie, jest niezbędne dla zabezpieczenia się przed hakerami, oszustami i wirusami komputerowymi.

Więcej informacji: http://www.pcworld.pl/news/62787.html

<font color="#CC0000">20 stycznia - w Internecie pojawia się pierwsza wersja robaka Beagle (vel. Bagle).

Przez kolejne kilka miesięcy jego kolejne odmiany irytowały będą użytkowników komputerów na całym świecie.

Więcej informacji: http://www.pcworld.pl/news/62925.html

<font color="#CC0000">21 stycznia - w Warszawie rozpoczynają się targi Komputer Expo 2004.

Cechą charakterystyczną tegorocznej edycji Komputer Expo 2004 było - wedle organizatorów - szersze otwarcie imprezy na klienta indywidualnego.

Więcej informacji: http://www.pcworld.pl/news/62951.html

<font color="#CC0000">26 stycznia - w Sieci pojawia się nowy, niezwykle aktywny robak pocztowy - Mydoom (znany również jako Novarg).

Robak w rekordowym tempie rozprzestrzenił się w Sieci, bijąc na głowę najbardziej aktywne insekty w historii Internetu. W ciągu kilkudziesięciu godzin skutecznie sparaliżował pracę zarówno dużych korporacji, jak i zwykłych użytkowników Internetu.

Więcej informacji: http://www.idg.pl/news/watek/35.html

LUTY

<font color="#CC0000">2 lutego - na rynek trafia nowy procesor Intela, następca Pentium 4 - Prescott.

Układ korzystał z rozbudowanej architektury NetBurst, jednak jedną z najistotniejszych jego cech jest to, że przełamał kolejną barierę technologiczną - jest wykonywany w procesie 0,09 mikrona.

Więcej informacji: http://www.pcworld.pl/news/63377.html

<font color="#CC0000">4 luty- premiera Schizm II Kameleon - drugiej odsłony polskiej gry przygodowej. W grze wcielamy się w bohatera budzącego się na opuszczonej stacji kosmicznej krążącej wokół nieznanej mu planety.

Więcej informacji: http://www.gamestar.pl/news/63326.html

<font color="#CC0000">13 lutego- część kodu źródłowego systemów Windows NT oraz 2000 sposób "wyciekła" do Internetu. W Sieci pojawił się również kod źródłowy Office'a.

"Udostępnienie kodu może doprowadzić do eskalacji ataków na komputery pracujące pod kontrolą systemu Windows NT i 2000" - ostrzegał Thor Larholm, specjalista ds. bezpieczeństwa z kalifornijskiej firmy PivX Solutions.

Więcej informacji: http://www.pcworld.pl/news/63742.html

<font color="#CC0000">20 lutego - Intel wraz z firmą Dolby zaprezentował na IDF kodek dźwiękowy znany wcześniej jako 'Azalia'

Produkt pozwala na odtwarzanie dźwięku w konfiguracji 7.1, a dodatków obsługuje najnowsze technologie dekodowania Dolby Lalboratories z Dolby Pro Logic IIx włącznie.

Więcej informacji: http://www.pcworld.pl/news/63966.html

<font color="#CC0000">26 lutego - premiera Winzipa 9.0

W nowej wersji autorzy postawili na zwiększenie stopnia kompresji, poprawę funkcjonalności oraz na podniesienie poziomu bezpieczeństwa spakowanych plików. Niestety, pomimo stałej presji użytkowników, w programie nadal brak obsługi formatu RAR.

Więcej informacji: http://www.pcworld.pl/news/64163.html

MARZEC

<font color="#CC0000">1 marca - portal Wirtualna Polska zgłasza wniosek o ogłoszenie upadłości

Do bankructwa doprowadził firmę konflikt mniejszościowych akcjonariuszy z TP Internet kontrolującą większościowy pakiet. W jego wyniku przez szereg miesięcy akcjonariusze nie mogli przegłosować podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Więcej informacji: http://www.pcworld.pl/news/64300.html

<font color="#CC0000">15 marca - premiera popularnej strzelaniny sieciowej Unreal Tournament 2004. Od wcześniejszych wersji UT 2004 różni się przede wszystkim, znacznie ulepszoną grafiką oraz dwoma nowymi modami - Onslaught i Assault.

Więcej informacji: http://www.gamestar.pl/news/64822.html

<font color="#CC0000">22 marca - operatorzy telekomunikacyjni zawiązali koalicję przeciwko TPSA

Do koalicji przystąpiły: Telefonia Dialog, NASK, Aster, Netia, GTS, Energis, UPC, Onet oraz Interia. Zamiarem koalicjantów jest wpłynąć na politykę cenową TPSA i wymóc na operatorze obniżkę cen. Przedstawiciele firm podkreślają, że Telekomunikacja Polska pobiera od nich ośmiokrotnie wyższe stawki za dostęp do swoich łączy niż operatorzy zagraniczni.

Więcej informacji: http://www.pcworld.pl/news/64934.html

KWIECIEŃ

Kwiecień - Intel wprowadza do oferty drugą generację procesorów mobilnych Pentium M wchodzących w skład platformy Centrino. Otrzymują rdzeń Dothan i wyposażone są w 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu.

Więcej informacji: http://www.pcworld.pl/news/66086.html

<font color="#CC0000">12 kwietnia - premiera Painkillera znakomitej, polskiej strzelaniny FPP, która odniosła komercyjny sukces zarówno w Europie, jak i USA. Gra utrzymana jest w mrocznym, piekielnym klimacie, a kierujemy w niej poczynaniami zmarłego Daniela Garnera.

Więcej informacji: http://www.gamestar.pl/news/65207.html

<font color="#CC0000">13 kwietnia - rozpoczyna się przyspieszanie usług dostępowych czołowych polskich operatorów internetowych.

Swoje usługi po raz pierwszy przyspieszyły wtedy Telekomunikacja oraz UPC, jednocześnie nową usługę dostępową wprowadziła Netia. Więcej informacji: http://www.pcworld.pl/news/65618.html

<font color="#CC0000">14 kwietnia - europejska premiera procesorów graficznych NVidii - GeForce FX6800 i FX6800 Ultra.

GeForce FX6800 i 6800 Ultra to handlowe nazwy procesorów NV40. Wyposażono je w 16 potoków renderingu.

Więcej informacji: http://www.pcworld.pl/news/65597.html

<font color="#CC0000">14 kwietnia - Microsoft publikuje 4 "biuletyny bezpieczeństwa", zawierające "łatki" usuwające aż 20 różnych błędów.

Patche usuwały zarówno znane od dawna błędy w oprogramowaniu Microsoftu, jak i zupełnie nowe luki w zabezpieczeniach programów firmy. "Krytyczne" błędy wykryto m.in. w przeglądarce Internet Explorer oraz kilku komponentach systemów z rodziny Windows - m.in. Microsoft SSL oraz Remote Procedure Call (RPC).

Więcej informacji: http://www.pcworld.pl/news/65608.html


Zobacz również