Kamery internetowe

Przedstawiamy pierwszą dziesiątkę najwydajniejszych kamer internetowych.

Przedstawiamy pierwszą dziesiątkę najwydajniejszych kamer internetowych.

Standardowa kamera internetowa ma w dalszym ciągu prostą konstrukcję, składającą się z pierścienia regulującego ostrość generowanego obrazu, matrycy obrazu, płytki półprzewodnikowej, przycisku wyzwalacza, obudowy, podstawki oraz interfejsu łączącego urządzenie z komputerem. Sercem kamery jest matryca obrazu, w głównej mierze odpowiadająca za jego jakość. Obecnie stosuje się dwa typy matryc: CCD i CMOS. Matryce CMOS, z uwagi na prostszą konstrukcję, wykorzystywane są w tańszych kamerach internetowych (gorsza jakość generowanego obrazu). Pobierają do kilkudziesięciu razy mniej prądu niż matryce CCD, dlatego często stosuje się je w kamerach internetowych wyposażonych w funkcje prostych aparatów cyfrowych (dłużej pracują na na bateriach). Matryce CCD, bardziej skomplikowane konstrukcyjnie, a co za tym idzie droższe w produkcji, nie są tak popularne, chociaż oferują lepszą jakość generowanego obrazu niż konkurencyjne rozwiązanie.

Wyniki testów

Wyniki testów

Do standardowych konstrukcji kamer internetowych dołączają urządzenia potrafiące pracować autonomicznie (Creative PcCam 750, Creative PcCam 550). Są to kamery internetowe wyposażone w funkcje prostego aparatu cyfrowego (autonomiczne zasilanie, własna pamięć flash, wyświetlacz LCD z podstawowymi informacjami o trybie pracy). Na jakość generowanego obrazu, oprócz rodzaju matrycy, wpływ ma jej fizyczny rozmiar - rozdzielczość. Określa ona liczbę punktów (pikseli) składających się na obraz (w wypadku matrycy CCD liczba elementów światłoczułych). Wartość ta podawana jest w megapikselach i wyliczana po przemnożeniu szerokości i wysokości generowanego obrazu.

Podczas zakupu kamery internetowej warto sprawdzić, czy podawana maksymalna rozdzielczość generowanego obrazu nie jest rozdzielczością interpolowaną (programowo powiększone za pomocą prostych algorytmów zdjęcie wykonane w najwyższej rozdzielczości matrycy), co wiąże się ze znacznym pogorszeniem jakości generowanego obrazu.


Zobacz również