Karty graficzne

Różnice cen kart graficznych są nadzwyczaj duże. Wybraliśmy wartościowe produkty z poszczególnych kategorii wydajności.

Różnice cen kart graficznych są nadzwyczaj duże. Wybraliśmy wartościowe produkty z poszczególnych kategorii wydajności.

Kartę graficzną można kupić za 300 zł albo wydać na nią dziesięć razy więcej. Można nawet całkowicie zrezygnować ze specjalizowanej karty i zainwestować w płytę główną ze zintegrowanym rdzeniem graficznym. Wybór karty w dzisiejszych czasach jest bardzo trudny. Liczba procesorów instalowanych w modelach różnych producentów jest tak duża, że nawet osoba na bieżąco śledząca zmiany w branży miewa kłopoty z identyfikacją procesora oraz ze znajomością jego specyfikacji. Liczą się tylko dwaj producenci układów graficznych dla masowego odbiorcy - ATI i NVIDIA. Obie firmy "idą łeb w łeb", jeśli chodzi o wydajność produktów oraz zestaw funkcji, które poszczególne modele mogą obsługiwać. Dla najbardziej wymagających graczy przewidziano modele ATI Radeon X800 oraz serię NVIDIA GeForce 6xxx. Układy te w najlepszych wersjach (X800 XT PE i GF 6800 Ultra/GT) mają aż 16 potoków renderingu i 256-bitowy interfejs pamięci. Obie te cechy architektury, w połączeniu z wysoką częstoltiwością taktowania rdzenia i pamięci, decydują w największym stopniu o wydajności karty graficznej. Modelami środka są aktualnie karty GeForce 5700 oraz Radeon 9700/ 9800. Co prawda, mają już najlepszy okres za sobą, ale wciąż pozwalają na komfortową grę w większość nowszych gier. Wśród tanich produktów pojawiły się modele z procesorami Radeon 9600 PRO/9550 oraz GeForce 5700LE. Produkty ATI oferują lepszy współczynnik wydajności do ceny niż układy NVIDII.

MSI NX6800 Ultra-T2D256

Informacje: MSI, http://www.msi-polska.pl

Cena: 2699 zł

GeForce 6800 Ultra to prawdziwy demon prędkości. Kto chce mieć najszybszą kartę na rynku, powinien kupić ten model. Tajwański Microstar nie opracował go sam, lecz skorzystał z referencyjnych produktów, które ozdobił kolorowymi naklejkami na układzie chłodzącym. Urządzenia wyposażone w ten układ graficzny w testach wydajności wypadają nieco lepiej niż ich najgroźniejszy rywal - ATI Radeon X800 XT PE.

Nie da się ukryć, że oprócz oszałamiającej prędkości generowania grafiki 3D 6800 Ultra ma też wady. Są to z pewnością gabaryty oraz bardzo duże wymagania wobec układu zasilania. Ostatnim z minusów jest cena. Poza tym same plusy. Bardzo nowoczesna konstrukcja, technologicznie wyprzedza Radeona X800. Pixel i vertex shadery w NVIDII realizowane są w wersji 3.0. ATI nie oferuje aż tak zaawansowanych algorytmów. Procesor NVIDII wyposażono także, po raz pierwszy, w koder i dekoder wideo, zintegrowany z procesorem. Ma niespotykane do tej pory możliwości, m.in. programowalny silnik wideo, pozwalający na kodowanie i dekodowanie wszystkich rodzajów MPEG-ów w czasie rzeczywistym. Zaletą karty jest wydzielanie niewielkiej ilości ciepła, podczas gdy modele ATI grzeją się niemiłosiernie. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku prawie dwa razy większy i głośniejszy układ chłodzenia, jaki zastosowała NVIDIA. Jak widać, coś za coś. Jeśli chodzi o cechy indywidualne, to MSI postawiło na bardzo dobry pakiet oprogramowania. W standardzie otrzymujemy pełne wersje kilku dobrych gier, m.in. "URU", "XIII" oraz "Prince of Persia 3D". Opisywany model to wersja z interfejsem AGP 8x. Modele z szyną PCI Express x16 mają specjalne gniazda pozwalające im pracować w duecie (tryb SLI) i w ten sposób zwiększać wydajność podsystemu graficznego.

Procesor: GeForce 6800 Ultra

Taktowanie procesora: 400 MHz

Wielkośc pamięci: 256 MB

Taktowanie pamięci: 550 MHz

Asus V9950 Gamer Edition

Informacje: Asus, pl.asus.com

Cena: 1019 zł

Procesor GeForce FX 5900 XT dzielnie broni się nawet w dobie wkraczania na rynek demonów prędkości w rodzaju Radeona X800 czy GeForce 6800. Powód to doskonały stosunek wydajności do ceny. Karta jest dopracowana. Asus nie opierał się na rozwiązaniach referencyjnych NVIDII, tylko samodzielnie opracował układ chłodzenia montowany na procesorze. Wykonano go z miedzi i zintegrowano z nim cicho pracujący wentylator, którego prędkość obrotowa może być dynamicznie lub ręcznie zmieniana dzięki oprogramowaniu Asus Smart Doctor. Z jego poziomu można też podwyższać częstotliwość taktowania rdzenia procesora i 128 MB pamięci DDR, pracującej domyślnie z prędkością efektywną 700 MHz. Rdzeń taktowany jest z wysoką częstotliwością 400 MHz, którą można zwiększyć odpowiednio do 770 i 470 MHz. Układ chłodzenia pracuje wydajnie i cicho. Pamięci chłodzone są przez zamontowane na nich, precyzyjnie wykonane miedziane radiatory. Zestaw gniazd na śledziu jest już standardowy i obejmuje: złącze monitorowe VGA, DVI oraz wyjście telewizyjne. Wydajność zadowoli większość graczy - jest bardzo zbliżona do oferowanej przez dwa razy droższe karty z układami GeForce FX 5950 Ultra czy Radeon 9800 PRO. Dodatkowe przetaktowanie częstotliwości procesora i pamięci powoduje wzrost wydajności karty. Możliwa jest także aktualizacja BIOS-u, która przekształca GF FX 5900 w model FX 5950 Ultra.

Procesor: GeForce FX 5900 XT

Taktowanie procesora: 400 MHz

Wielkośc pamięci: 128 MB

Taktowanie pamięci: 350 MHz

HIS Excalibur 9550 64bit

Informacje: Sirius.pl, http://www.sirius.pl , tel. (33) 8235211

Cena: 280 zł

Ograniczenie interfejsu pamięci z 256 do 128 bitów to najprostsza metoda uzyskania procesorów graficznych, które będą stanowiły tzw. model środka. Najlepsze układy opierają się na 256-bitowej architekturze pamięci, a najtańsze modele otrzymują niekiedy bardzo ograniczony interfejs 64-bitowy. Taki zabieg przeprowadzono w przypadku Radeona 9550 firmy HIS, którego wydajność jest zdecydowanie wyższa niż można by sądzić, choć czywiście zadowoli jedynie mało wymagających graczy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że karta kosztuje niecałe 300 zł. Za te pieniądze otrzymujesz produkt z dobrymi przetwornikami RAMDAC, a także wydajnością 3D, która pozwala pograć w niższej rozdzielczości nawet w nowsze gry.

HIS przygotował model, który bez problemu umieścisz w małym pececie, coraz częściej zajmującym w domu eksponowane miejsce obok telewizora. Omawiana karta dobrze się nadaje do mini-PC, bo nie jest wysoka. Urządzenie przystosowano do instalacji w niewielkich obudowach i płytach głównych nowego standardu BTX. Na śledziu znajduje się pełny zestaw gniazd - analogowe VGA, cyfrowe DVI oraz wyjście telewizyjne. Pomimo małych gabarytów na karcie znalazło się miejsce na wystarczające w codziennej pracy 128 MB szybkich pamięci DDR. Szkoda, że w zestawie zabrakło atrakcyjnych aplikacji. Dodano jedynie płytę z wersjami demonstracyjnymi gier i dwie stosunkowo mało atrakcyjne aplikacje do przeglądania zdjęć.

Procesor: ATI Radeon 9550 SE

Taktowanie procesora: 250 MHz

Wielkośc pamięci: 128 MB

Taktowanie pamięci: 200 MHz


Zobacz również