Karty na dopingu

Asus zaatakował pozycję producentów kart graficznych specjalizujących się w tuningowaniu wzorcowych modeli. Teraz także jego karty są szybsze niż przewiduje norma.

Asus zaatakował pozycję producentów kart graficznych specjalizujących się w tuningowaniu wzorcowych modeli. Teraz także jego karty są szybsze niż przewiduje norma.

Asus od dłuższego czasu produkuje karty graficzne z serii TOP. Modele te charakteryzują się wydajnymi układami chłodzenia, które pozwalają producentowi na zastosowanie wyższej częstotliwości taktowania rdzenia graficznego i pamięci niż zalecają konstruktorzy układów graficznych. Taki zabieg stosowały do tej pory np. Gainward czy HIS, specjalizujące się właściwie w modelach o zawyżonych parametrach. Dobre komponenty nowoczesnych kart często wręcz zachęcają do podobnych działań. Moduły pamięci graficznej GDDR3 o czasie dostępu 1,6 ns pracują bez kłopotów z taktowaniem rzędu 1,2-1,3 GHz. Na kartach GeForce 6600 GT ich standardowe taktowanie to jednak tylko 1 GHz. Dlaczego nie podkręcić tych układów, wiedząc, że po zastosowaniu odpowiedniego chłodzenia stabilność karty nie powinna się zmniejszyć? Taki zabieg Asus zastosował w swojej najszybszej obecnie karcie graficznej, która jest także najszybszą kartą jednoprocesorową, jaka trafiła dotychczas do naszego laboratorium.

Najszybszy GTX w historii

Model EN7800GTXTOP/ 2DHTV/256M/OSP/A wyposażono w procesor GeForce 7800 GTX i 256 MB pamięci GDDR3. Standardowy układ chłodzenia jest bardzo udany i w segmencie najszybszych kart graficznych wyróżnia się niewielkimi gabarytami, dużą wydajnością chłodzenia i w miarę cichą pracą. Asus sięgnął jednak po produkt firmy Arctic Cooling, stosowany także na niektórych kartach graficznych firm Galaxy czy HIS. Jest to potężny układ chłodzenia, zajmujący dwa gniazda i wyposażony w tunel wyprowadzający nagrzane powietrze na zewnątrz obudowy. Mimo imponującej wielkości nie hałasuje nadmiernie nawet wówczas, gdy procesor graficzny, zmuszony do największego wysiłku, nagrzewa się najmocniej.

Częstotliwość taktowania procesora graficznego w opisywanym modelu wynosi aż 495 MHz, a moduły pamięci pracują z zawrotną częstotliwością 1375 MHz (efektywnie). W rezultacie daje to znakomitą wydajność, nawet nieco wyższą niż najszybszego dotychczas produkowanego modelu GTX Gainward PP! Ultra/ 3500 PCX XP GS.

Cichy, ale szybki

Druga nowością, dla większości ciekawszą, jest karta graficzna Asusa EN6600GT/Silencer /HTD/256M/A, wyposażona w procesor GeForce 6600 GT i całkowicie bezgłośny, nowatorski układ chłodzenia. Nie tylko prezentuje się bardzo ciekawie od strony wizualnej, ale także w praktyce niewiele można mu zarzucić. Jest to, naszym zdaniem, najlepsze pasywne chłodzenie, jakie do tej pory zastosowano na kartach graficznych. Odprowadzanie nagrzanego powietrza za pośrednictwem wyłącznie wydajnych radiatorów ma zalety i wady. Zaleta to, oczywiście, zerowy poziom hałasu. Wada to wydalanie ogromnej ilości ciepła do wnętrza obudowy, co zakłóca pracę pozostałych komponentów (szczególnie procesora). Asus zastosował system z ruchomym miedzianym pomocniczym radiatorem przytwierdzonym do głównego radiatora rurą cieplną (heatpipe). Zależnie od ilości wolnego miejsca w obudowie i ulokowania w niej wentylatorów wyprowadzających gorące powietrze na zewnątrz blaszanej skrzynki (przy karcie z pasywnym chłodzeniem jest to wyposażenie wręcz obowiązkowe) radiator Asusa można ustawić pionowo lub poziomo. Polecamy to pierwsze rozwiązanie, lecz tylko w wypadku obudowy z kominem powietrznym na bocznej ściance. Taka kombinacja sprawdzi się najlepiej.

Asus pracuje z częstotliwością taktowania wyższą niż standardowa - 520/1040 MHz (standard to 500/1000). Szybkość karty jest bardzo dobra i plasuje ją wysoko w naszym TOP 10 kart graficznych ze średniego przedziału cenowego.


Zobacz również