Keynote 1.0

Aplikacja do tworzenia prezentacji

Aplikacja do tworzenia prezentacji

Od pewnego czasu mogło się wydawać, że Apple porzucił tworzenie oprogramowania biurowego, koncentrując się na aplikacjach multimedialnych (iTunes, iMovie, iPhoto itd.) i nawet pakiet AppleWorks nie doczekał się żadnej nowej wersji.

Dlatego też ogromnym zaskoczeniem stała się prezentacja programu Keynote na targach Macworld Expo. Jest to aplikacja służąca do tworzenia prezentacji, która będzie konkurowała z najpopularniejszym programem tego typu - Microsoft PowerPoint.

W programie dostępnych jest od ręki 12 stylów prezentacji. Oczywiście, możesz także dodać własne szablony.

W programie dostępnych jest od ręki 12 stylów prezentacji. Oczywiście, możesz także dodać własne szablony.

Interfejs programu jest bardzo prosty i czytelny. W mojej opinii Keynote jest bardziej intuicyjny niż PowerPoint, choć użytkownicy tego programu mogą mieć inne zdanie. Tworząc nową prezentację, mamy do wyboru 12 stylów z różnymi ustawieniami tła, kolorów i czcionek. Oczywiście możemy także przygotować własny szablon prezentacji.

Pewną wadę stanowi sposób obsługi palet narzędziowych. Kliknięcie przycisku Inspector powoduje wyświetlenie okna z wieloma zakładkami. Niestety, nie jest możliwa jednoczesna praca z wieloma zakładkami naraz - konieczne jest ciągłe przełączanie się. PowerPoint jest pod tym względem wygodniejszy.

Największe wrażenie robią jednak dostępne efekty transformacji między kolejnymi slajdami. Apple w pełni wykorzystał tu zaawansowane techniki graficzne Mac OS-a X i oferuje wiele ciekawych dwu- i trójwymiarowych przejść.

Intuicyjny interfejs Keynote. Aby uzyskać dostęp do niektórych narzędzi, trzeba często zmieniać zakładki w paletach.

Intuicyjny interfejs Keynote. Aby uzyskać dostęp do niektórych narzędzi, trzeba często zmieniać zakładki w paletach.

Keynote oferuje zaawansowane funkcje eksportu i importu prezentacji. Oczywiście, jednym z podstawowych wymogów jest możliwość korzystania z plików przygotowanych w PowerPoincie. Keynote dobrze się sprawdza pod tym względem, aczkolwiek można natknąć się na problemy z polskimi literami na komputerze z systemem Windows. W czasie testów zaimportowałem kilka prezentacji bezpośrednio z PowerPointa. Nie miałem żadnych problemów z ich otworzeniem: czasami konieczna była zmiana czcionki. Tylko jedna prezentacja została zaimportowana z pustym slajdem tytułowym; pozostałe były wyświetlane poprawnie.

Własne dokumenty można wyeksportować także do formatu PDF, a także filmu QuickTime z przyciskami sterowania prezentacją.

Program jest dostępny w wersji na Jaguara i kosztuje 99 USD. Za błąd Apple'a należy uznać brak wersji demonstracyjnej. Keynote w wersji 1.0 jest dość udanym produktem, aczkolwiek zdarzają się pewne niedociągnięcia. W moim przypadku program zawieszał się od czasu do czasu przy próbie użycia narzędzia do tworzenia tabel. Może kolejna wersja będzie bez wad.


Zobacz również