Kino marzeń z Las Vegas

W tym miesiącu nie prezentujemy konkretnej realizacji systemu kina domowego. Postanowiliśmy przedstawić tendencje w instalacjach kina domowego na podstawie tego, co nasi wysłannicy zobaczyli na prestiżowych targach CES. Coroczne spotkanie w Las Vegas firm związanych z elektroniką użytkową i komputerami wyznacza kierunki rozwoju branży na cały rok

W tym miesiącu nie prezentujemy konkretnej realizacji systemu kina domowego. Postanowiliśmy przedstawić tendencje w instalacjach kina domowego na podstawie tego, co nasi wysłannicy zobaczyli na prestiżowych targach CES. Coroczne spotkanie w Las Vegas firm związanych z elektroniką użytkową i komputerami wyznacza kierunki rozwoju branży na cały rok.

Na tagach w Las Vegas dostrzegliśmy serię pomysłów i technologii, które w tym roku będą stosowane i rozwijane. Większość z nich nie jest jeszcze dostępna w Polsce, a być może niektóre wcale się u nas nie pojawią. Jednak uznaliśmy, że warto pokazać te propozycje, tym bardziej że niemal dowolne urządzenie można sprowadzić na prywatne zamówienie.

Co ciekawe - wyraźnie widać, że do dobrego kina nie potrzeba już wielkiego pomieszczenia, którego połowę zajmą telewizor, kolumny i szafa ze sprzętem. Wręcz odwrotnie - nowoczesne technologie potrzebują coraz mniej miejsca - wystarczy choćby spojrzeć na płaskie telewizory plazmowe czy LCD lub dwugłośnikowe systemy symulujące dźwięk przestrzenny. Paradoksalnie więc - najnowocześniejszym technologiom będzie łatwiej znaleźć miejsce w nie największych przecież polskich domach.

Amplituner

 Yamaha RX-Z9 dysponuje potężną mocą.

Yamaha RX-Z9 dysponuje potężną mocą.

Na początek serce systemu kina domowego - wzmacniacz. Każdy, kto stara się dotrzymać kroku rozwojowi technologii, ma zapewne taki, który obsługuje dźwięk w systemie 7.1. I dla nich niestety zła wiadomość - to rozwiązanie już jest przestarzałe. Teraz magiczne oznaczenie to 9.1. Yamaha niedawno zaprezentowała urządzenie o nazwie RX-Z9, które obsługuje dziewięć kanałów dźwięku (170 W x 7, 50 W x 2). Dekoduje całą gamę znanych i mniej znanych formatów kodowania dźwięku: Dolby Digital-EX, Dolby Pro Logic II, DTS-ES Discrete, DTS-ES Matrix 6.1, DTS 96/24 i Neo:6. Po co jednak dodatkowe dwa kanały, skoro nie ma filmów z tak zapisanym dźwiękiem? Konstruktorzy Yamahy przeznaczyli je na wzbogacenie efektów przestrzennych z przodu sceny akustycznej. To nowy pomysł, gdyż większość proponowanych ostatnio rozwiązań skupiała się na wzbogacaniu efektów przestrzennych generowanych przez tylne głośniki efektowe.

Dodatkowe dwa kanały są generowane na podstawie informacji zapisanych w systemie 7.1. Nowy cyfrowy procesor dźwięku - HD CINEMA DSP - korzysta ze zgromadzonych w pamięci wzorców brzmienia, by pogłębić efekty przestrzenne z przodu sceny.

Tył urządzenia także robi wrażenie...

Tył urządzenia także robi wrażenie...

Z punktu widzenia instalacji szczególnie ciekawy jest kolejny pomysł wykorzystany w RX-Z9. To system o nazwie YPAO (Yamaha Automatic Parametric Room Acoustic Optimizer), czyli automatyczny optymalizator parametrów akustycznych pokoju. Pod tą przydługą nazwą kryje się niewielki mikrofon podłączany do wzmacniacza i oczywiście współpracująca z nim zaawansowana elektronika. Chodzi o to, by ułatwić zwykłemu użytkownikowi konfigurację systemu głośników. Dochodzący z nich dźwięk jest zbierany przez mikrofon, a na podstawie tych danych system określa, czy wszystkie głośniki są prawidłowo podłączone, koryguje ewentualne opóźnienia sygnału, ustala częstotliwość odcięcia dla subwoofera i optymalizuje ustawienia częstotliwości dla każdego głośnika. Wszystko to odbywa się za naciśnięciem jednego przycisku - prościej już się chyba nie da....

Odtwarzacz

Chyba najwięcej niespodzianek pojawi się wśród odtwarzaczy DVD. Tak naprawdę to oba te słowa tracą już na aktualności - odtwarzacze są przestarzałe, a format DVD ma bardzo silną konkurencję.

Prototyp nagrywarki DVD Blu-ray.

Prototyp nagrywarki DVD Blu-ray.

O tym, że przyszłością kina domowego są systemy z nagrywarkami DVD, nikogo już nie trzeba przekonywać. Zapis obrazu na dyskach ostatecznie odsyła w niebyt przestarzały VHS. Firmy prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych nagrywarek, które pozwalają na jednoczesne nagrywanie i odtwarzanie obrazu, a ich konstruktorzy mają znacznie większe ambicje. Panasonic ze swoim systemem DIGA stara się zbudować istne centrum multimedialne. Na jednym dysku DVD-RAM mają być zgromadzone nie tylko filmy, ale też zdjęcia czy muzyka. Prosty interfejs przypominający menu w komercyjnych płytach DVD pozwala na szybką nawigację po zgromadzonych danych. Hasłem Panasonica jest zgromadzenie wszystkich wspomnień życia na jednej płycie.

Jednak to, co naprawdę wyznaczy kierunek przyszłości w kinie domowym, to Blu-ray - niebieski promień, czyli systemy oparte na niebieskim laserze. Mała długość fali niebieskiego światła pozwala na znacznie gęstszy zapis danych, niż jest to możliwe na płytach DVD. Panasonic obiecuje, że będzie to ok. 50 GB na dwuwarstwowym dysku. Wydaje się to prawdopodobne - Sharp pokazał prototyp takiego urządzenia, które na jednowarstwowych nośnikach TDK mieści do 27 GB danych.

No dobrze - tylko po co komu tyle? Przecież na zwykłej płycie DVD bez problemu mieści się cały film i jeszcze trochę dodatków? Odpowiedzi są dwie - po pierwsze, wcale nie bez problemu, a wystarczy spojrzeć na pięciopłytowe wydania "Władcy Pierścieni". Po drugie - to, co naprawdę wykorzysta możliwości Blu-ray, to obraz HD - High Density. Ten wkraczający dopiero format potrzebuje znacznie większych pojemności i prędkości transmisji, by podołać zapisowi obrazu w wysokiej rozdzielczości.


Zobacz również