Kino od fundamentów

Urządzanie nowego mieszkania to doskonała okazja do stworzenia przemyślanej instalacji kina domowego. Staranne planowanie pozwoli uniknąć później przykrych niespodzianek, a domowa sala kinowa będzie bardziej estetyczna. co więcej - możemy taką instalację zaplanować sami, bez pomocy wyspecjalizowanej firmy.

Urządzanie nowego mieszkania to doskonała okazja do stworzenia przemyślanej instalacji kina domowego. Staranne planowanie pozwoli uniknąć później przykrych niespodzianek, a domowa sala kinowa będzie bardziej estetyczna. co więcej - możemy taką instalację zaplanować sami, bez pomocy wyspecjalizowanej firmy.

Planowanie systemu kina domowego rozpoczęto, gdy mieszkanie znajdowało się jeszcze w stanie surowym. Pozwoliło to na takie rozplanowanie pomieszczenia, aby bez problemu łączyło różne funkcje. Poprowadzenie kabli pod parkietem i wzdłuż listew oraz odpowiednie rozmieszczenie gniazdek zasilających sprawiają, że całość wygląda czysto i efektownie. Podwieszany sufit umożliwia dyskretną instalację głośników sufitowych.

Na planie mieszkania oznaczyliśmy rozmieszczenie poszczególnych elementów kina domowego. Numer 1 to kanapa ustawiona naprzeciwko telewizora (2). Cyfrą 3 zaznaczono przebieg kabli idących do głośników efektowych (4). 5 to głośniki główne, 6 - subwoofer, 7 - to głośnik centralny ustawiony na telewizorze lub pod nim.

Założenia

Pomieszczenie, w którym będzie instalowane kino domowe, to pokój dzienny o nieregularnym kształcie. Z jednej strony otwarty jest na kuchnię, od której oddziela go częściowo barek. Na przeciwległej ścianie znajduje się okno, jednak jest ono po lewej stronie, tak że większa część ściany jest pusta. Na krótszej ścianie pokoju są szerokie drzwi balkonowe. Naprzeciwko nich jest przejście do dalszej części mieszkania.

Podłoga będzie wyłożona twardymi panelami, a w części kuchennej zostanie zainstalowany podwieszany sufit. Planując instalację, staramy się w miarę możliwości ukrywać elementy mogące oszpecić pomieszczenie. Musimy też pamiętać, że pokój ten nie będzie służył tylko jako sala kina domowego - to również pokój dzienny. Głośniki i telewizor nie mogą przeszkadzać w codziennym życiu ani zbytnio rzucać się w oczy.

Pokój

Wykańczanie mieszkania to też budowa kina

Wykańczanie mieszkania to też budowa kina

Rozplanowanie instalacji kina domowego rozpoczęto jeszcze przed ułożeniem podłogi i rozmieszczeniem elementów wystroju pokoju. Dzięki temu udało się uniknąć kilku istotnych problemów. Początkowo kanapa, na której będzie siedział widz, miała znajdować się na wprost drzwi balkonowych. Jednak rozwiązanie to powodowałoby, że telewizor trzeba by ustawić nie na wprost oglądającego, lecz nieco po lewej - w rogu pokoju. To spory problem, zwłaszcza gdy chcemy zachować wrażenie przestrzenności dźwięku i umieszczenia widza w środku akcji. Utrudnione byłoby też rozmieszczenie głośników głównych oraz efektowych - za kanapą byłoby przejście do dalszej części mieszkania, niemożliwe byłoby więc ustawienie tam podstawek pod głośniki.

Między innymi ze względu na te ograniczenia właściciele mieszkania postanowili zmienić nieco początkowy układ pokoju. Telewizor wraz z głośnikami ma stanąć na dłuższej ścianie pomieszczenia, między drzwiami balkonowymi a oknem. Pozwoli to na ustawienie kanapy na wprost - widz będzie siedział plecami do kuchni. Takie rozwiązanie pozostawia miejsce na bezpieczne ustawienie głośników za kanapą.

Problemem może być boczne światło z drzwi balkonowych padające na ekran telewizora. Jednak okna te wychodzą na południowy wschód, słońce będzie więc w nich tylko przed południem - filmy zwykle oglądamy wieczorem. Pozostaje też zawsze możliwość zamontowania żaluzji bądź rolet.

Telewizor

Okazały telewizor wraz ze stolikiem

Okazały telewizor wraz ze stolikiem

Jednym z najbardziej okazałych elementów zestawu jest 32-calowy telewizor Philips 32PW9527.

Panoramiczny kineskop działa w trybie 100 Hz i jest wyposażony w funkcję Pixel Plus, która powoduje podwojenie liczby pikseli w linii i zwiększenie liczby linii o 1/3. Dzięki temu uzyskiwany obraz ma jakość zbliżoną do standardu cyfrowej telewizji High Definition.

Odbiornik jest wyposażony w 6 głośników, które odtwarzają dźwięk przestrzenny dzięki systemowi Dolby 3D Surround. Opcjonalnie można podłączyć dwa dodatkowe głośniki bezprzewodowe. Choć w opisywanym przypadku system ten nie znajdzie raczej zastosowania w filmach odtwarzanych z DVD, to może się przydać przy oglądaniu choćby wiadomości czy zawodów sportowych.

Telewizor Philips ma w zestawie stolik dopasowany stylistycznie do obudowy odbiornika. Przy montowaniu całego zestawu niezbędne są dwie silne osoby - telewizor waży ponad 50 kg i wymaga precyzyjnego dostosowania do podstawy. Może też pojawić się problem z umieszczeniem na stoliku elementów zestawu kina domowego. O ile płaski odtwarzacz DVD z pewnością się zmieści, o tyle niektóre wzmacniacze są zbyt wysokie, by dało się je postawić na szklanych półkach stolika. Na szczęście jedną z nich można zdemontować, jednak wtedy nasz sprzęt będzie musiał stać na podłodze.


Zobacz również