Kinowa alternatywa - Karty dzwiękowe

Wewnętrzne i zewnętrzne karty dźwiękowe, które znakomicie sprawdzą się w pecetowym zestawie kina domowego.

Wewnętrzne i zewnętrzne karty dźwiękowe, które znakomicie sprawdzą się w pecetowym zestawie kina domowego.

Sound Blaster Live! 24-bit PCI

Tani sposób na szybkie poprawienie jakości brzmienia.

Opisywany model należy do serii kart dźwiękowych przeznaczonych dla osób, które kupiły tani komputer ze zintegrowanym z płytą główną kodekiem audio. Jest to produkt stosunkowo niedrogi, który nie oferując wielu najnowszych funkcji, pozwala cieszyć się dźwiękiem dobrej jakości. To karta 8-kanałowa, pozwalająca na podłączenie zestawu kolumn 7.1.

Dobra jakość, niska cena

Kartę wyposażono w wysokiej jakości przetworniki cyfrowo-analogowe, pozwalające na odtwarzanie stereofonicznych nagrań z rozdzielczością do 24 bitów i próbkowaniem do 96 kHz. Przy wykorzystaniu pełni możliwości urządzenia i odtwarzaniu ścieżek wielokanałowych dostępne tryby odtwarzania prezentują się słabiej i możliwe jest skorzystanie z rozdzielczości 16-bitowej i próbkowania 48 kHz. Z kolei opcje nagrywania nie wypadają najgorzej na tle droższych modeli. Możliwy jest zapis z parametrami 24 b /96 kHz. Podczas testów przeprowadzonych przez nas aplikacją Right Mark Audio Analyzer, karta Creative'a uzyskała bardzo dobre wyniki, potwierdzające dane techniczne podawane przez producenta. Na szczęście, wraz z cięciami kosztów Creative nie zdecydował się na zubożenie karty o bardzo wygodne w użyciu i pełne ciekawych funkcji oprogramowanie multimedialne.

Informacje Creative Labs, tel. (22) 8530266, http://www.creative.pl Cena 185 zł

Sound Blaster Live! 24-bit External

Jedna z najtańszych zewnętrznych kart dźwiękowych.

Powyżej polecaliśmy wewnętrzną wersję jednej z najtańszych kart Creative'a. Tym, którzy mają niewielkie obudowy, np. barebone, może ona sprawić kłopoty podczas instalacji, bo czasami okazuje się za duża. Rozwiązaniem jest kupno modelu zewnętrznego z interfejsem USB. Karta teoretycznie nie wymaga zewnętrznego zasilania, ale właściciele notebooków powinni przed jej zakupem sprawdzić, czy dany model komputera będzie mógł dostarczyć do karty z portu USB dawkę energii, która zapewni bezproblemową pracę. Na obudowie znajdziemy wejście mikrofonowe oraz wyjście słuchawkowe, a obok nich wyjście cyfrowe optyczne. Są także gniazda analogowe do podłączenia zestawu głośników 5.1, wejście liniowe, cyfrowe wyjście elektryczne oraz wyjście głośnikowe standardu DIN.

Tym razem w sześciu kanałach

Live! 24-bit External jest kartą pozwalającą na podłączenie kolumn 5.1 (wersja wewnętrzna jest 8-kanałowa). Można tego dokonać na dwa sposoby - korzystać z najpopularniejszych obecnie wejść minijack (po dwa kanały na wejście) lub zdać się na nieco już zapomnianą przejściówkę DIN. Dźwięk można także wyprowadzić w formie cyfrowej za pośrednictwem cyfrowego wyjścia koncentrycznego lub optycznego, a całością wygodnie sterować, korzystając z wygodnego pilota.

Informacje Creative Labs, tel. (22) 8530266, http://www.creative.pl Cena 185 zł

Gainward Hollywood@Home 7.1

Mało popularny procesor dźwiękowy VIA przekonuje funkcjami i jakością dźwięku.

Kartę Gainwarda oparto na procesorze firmy VIA, produkowanym w dwóch wersjach - przeznaczonej do instalacji na płytach głównych, i "dyskretnej", tworzonej z myślą o dodatkowych kartach dźwiękowych. Układ ten nosi nazwę Envy-24 HT-S i charakteryzuje się m.in. tym, że pozwala na obsługę aż ośmiu kanałów. VIA była w tej kwestii prekursorem i podobnie jak Crystal, umożliwiła tak bogatą konfigurację kolumn dużo wcześniej niż Creative Labs. Na karcie znajdziemy całą baterię wyjść do podłączenia kolumn - cztery gniazda minijack. Dwa dodatkowe złącza przeznaczone są do mikrofonu i podłączenia urządzenia komunikującego się drogą cyfrową (wyjście optyczne). Procesor dekoduje materiał nagrany we wszystkich najpopularniejszych formatach, takich jak DD 5.1, DD EX, DTS 5.1, DTS ES. Gracze muszą się zadowolić zgodnością z EAX 2.0, Sensaura 3D czy A3D 1.0.

DVD z ośmiu kanałów

Filmy na płytach DVD oczywiście nie są zapisywane ze ścieżkami 8-kanałowymi. Dodatkowy, ósmy kanał powstaje w wyniku rozbicia tylnego kanału centralnego na dwie kolumny (odtwarzające te same ścieżki). Karta dostarczana jest ze specjalną edycją programowego odtwarzacza DVD - WinDVD 4 7.1, która pozwala na wykorzystanie pełni możliwości procesora VIA.

Informacje Multimedia Vision, tel. (22) 3389000 http://www.mmv.pl Cena 250 zł


Zobacz również