Koda DRA-660 + AM950

Komplet Kody, czyli amplituner zintegrowany z odtwarzaczem DVD i udany zestaw kolumn z aktywnym subwooferem.

Komplet Kody, czyli amplituner zintegrowany z odtwarzaczem DVD i udany zestaw kolumn z aktywnym subwooferem.

DRA-660 to nowy produkt Kody. Wcześniej takiego w ofercie nie było, bowiem urządzenie to łączy funkcje aplitunera 5.1 i odtwarzacza DVD. Model ten jest wyjątkowo dobrze wykonany. Front to starannie wyszlifowany obły płat aluminium z wyraźnym wyświetlaczem i niewielką liczbą klawiszy pozwalającą na zachowanie eleganckiej i jednocześnie nowoczesnej formy. Pozostałe elementy obudowy także wykonano z metalu. Przy planowaniu zakupu szafki na sprzęt warto wziąć pod uwagę to, że obudowa Kody jest niezwykle głęboka. Producent nie eksperymentował i włożył do obudowy niewielkiej wysokości sprawdzone komponenty odtwarzacza DVD, który jest oferowany jako samodzielny produkt. Widać to chociażby po menu ekranowym wyposażonym w bardzo zaawansowane opcje konfiguracji, szczególnie te dotyczące charakterystyki brzmienia i sposobu prezentacji obrazu. Podobnie jak w modelu 638B, do dyspozycji mamy całą gamę funkcji, takich jak: regulacja ostrości, kontrastu, a także barwy. Niestety, na tylnym panelu nie znajdziemy wyjść komponentowych, a tym bardziej obecnego w modelu DVD wyjścia VGA. Są za to wyjścia analogowe 5.1 oraz aż 6 końcówek mocy. Nie 5, lecz 6 końcówek mocy, gdyż ostatnia z nich jest przewidziana do zasilania pasywnego subwoofera. W ustawieniach dźwięku mamy typowy zestaw - wybór wielkości kolumn, określenie ich odległości od słuchacza i wzmocnienie poszczególnych kanałów. Dla osób lubujących się w eksperymentach dźwiękowych przygotowano korektor pozwalający przekształcić kinowy pokój w stadion czy jaskinię. Naszym zdaniem to dodatek całkowicie zbędny, jednak być może znajdą się miłośnicy takich udziwnień. Końcówki mocy wzmacniacza oddają po 30 W na kanał. Specjalny kanał dla subwoofera pasywnego dysponuje mocą 60 W. Zestaw dostępnych dekoderów składa się z układów pozwalających na odtwarzanie ścieżek DD 5.1, DTS 5.1 i Dolby Pro Logic II. Tuner radiowy cechuje dobra czułość, a ciekawostką nieczęsto spotykaną u konkurencji jest możliwość zapisania w pamięci aż 50 stacji radiowych. Na wyświetlaczu są prezentowane także informacje RDS. Nie będzie problemów z odtwarzaniem płyt spoza Europy. Urządzenie jest pozbawione blokady regionalnej.

Wykonany z przeciętnych jakościowo materiałów. Rozplanowanie przycisków nie do końca przemyślane.

Wykonany z przeciętnych jakościowo materiałów. Rozplanowanie przycisków nie do końca przemyślane.

Dystrybutor oferuje DRA-660 w kompletach z różnymi zestawami kolumn. W testowanym systemie do dyspozycji mieliśmy zestaw AM950 składający się z 5 identycznie zbudowanych kolumn satelitarnych oraz aktywnego subwoofera (z własnym wzmacniaczem). W takim przypadku można podłączyć dodatkowy subwoofer pasywny i korzystać z dwóch jednocześnie pracujących kolumn basowych. Kolumny mają wymiary minimonitorów, są konstrukcjami dwudrożnymi z metalową kopułką wysokotonową. Kolumna kanału centralnego jest taka sama jak pozostałe, z tą różnicą, że logo Kody na maskownicy umieszczono w pozycji poziomej tak, aby dobrze prezentowało się przy takim ustawieniu kolumny. Monitory są kolumnami z obudowami zamkniętymi. Subwoofer ma niewielkie gabaryty. Ma jednak pełen zestaw gniazd podłączeniowych, regulator częstotliwości odcięcia, głośności oraz przełącznik fazy. Wbudowany wzmacniacz ma moc 80 W i wystarcza w zupełności do sprawnego wprawiania w ruch membrany głośnika basowego umieszczonego na przedniej ściance. Wszystkie kolumny pokryto srebrną folią markującą szczotkowane aluminium. Zaciski głośnikowe to słabe jakościowo sprężynki pozwalające na umieszczenie w nich gołych kabli o niewielkim przekroju. Takie same złącza są niestety także na tylnym panelu amplitunera. O ile kolumny satelitarne, pomimo niewielkich gabarytów, zagrają dobrze nawet w stosunkowo dużym pomieszczeniu, o tyle subwoofer poradzi sobie jedynie w niewielkich pokojach. Brzmienie zestawu pozytywnie nas zaskoczyło. Dźwięk jest wyjątkowo przestrzenny, z naciskiem na górną i średnią część pasma.

Słyszalna jest jednak niewielka dziura basowa pomiędzy kolumnami satelitarnymi a subwooferem. Kopułki z metalu nie epatują ostrym i męczącym dźwiękiem. Zapewniają dobrze zrównoważone brzmienie z silnie zaakcentowanymi średnimi tonami. Subwoofer nie przytłacza słuchacza lawiną dźwięków. Kolumna basowa nie jest w stanie reprodukować najniższych częstotliwości. Zakres wyższych rejestrów basu jest przekazywany z dobrą dynamiką i zróżnicowaniem. System Kody w swojej kategorii cenowej zasługuje na wyróżnienie. Odtwarzacz DVD, jeśli nie potrzebujemy podłączać go do projektora, sprawdzi się bardzo dobrze przy współpracy z telewizorem nawet wysokiej klasy. Obraz można modyfikować w szerokim zakresie, co daje użytkownikowi pole manewru w kwestii dostrojenia parametrów wyświetlania. Zestaw brzmieniowo jest także dobry. Ścieżki filmowe są przekazywane z odpowiednią dynamiką i werwą. Efekt otoczenia dźwiękiem słuchacza został osiągnięty, a jakość brzmienia, jak na system tej klasy, jest całkowicie zadowalająca.

Informacje

Typ combo

Cena 1850 zł

Dystrybutor Polpak Poland, http://www.polpak.com.pl

Funkcje regulacja parametrów obrazu, kilka trybów przestrzennych audio, kompresja dynamiki, odtwarzanie MP3 i JPEG, tuner radiowy z RDS, zoom, brak blokady regionalnej, dekodery DTS, DD i DPL II

Złącza 2 kompozytowe, Euroscart z RGB, S-Video, wyjście cyfrowe audio optyczne i koncentryczne, dwa wejścia i jedno wyjście liniowe

Dlaczego

Staranne wykonanie, dobre wyposażenie i szerokie możliwości regulacji. Brzmienie i obraz na dobrym poziomie.


Zobacz również