Koda Harmony

Dopracowany stylistycznie zestaw kolumn z wyższej kategorii cenowej, oferujący zaskakującą przestrzenność generowanego dźwięku.

Dopracowany stylistycznie zestaw kolumn z wyższej kategorii cenowej, oferujący zaskakującą przestrzenność generowanego dźwięku.

Koda znana jest z bogatej oferty sprzętu, stanowią ją jednak głównie konstrukcje tanie, skierowane na rynek masowy, które brzmią zdecydowanie lepiej niż wskazywałaby na to ich cena. Ostatnio polski dystrybutor wprowadził zestaw kolumn wyższej kategorii i jakościowej, i cenowej. Seria Harmony nie jest już tak bardzo tania i ma w swoim segmencie sporo utytułowanej konkurencji. Zestaw testowy składał się z przednich kolumn podłogowych CV-20F, kolumny centralnej CV-21C, monitorów CV-21S oraz subwoofera aktywnego SW-1211. Modele te można nabyć samodzielnie lub w zestawie 5.1. Harmony oferowane są w dwóch wersjach kolorystycznych: ciemna wiśnia i jasny klon, i ta druga wersja trafiła do naszych testów.

Cechą charakterystyczną kolumn Harmony jest kształt obudów, wyglądem przypominających np. kolumny Wharfedale: ścianki są wygięte i zwężające się ku tyłowi. Taki kształt obudowy mają wszystkie kolumny włącznie z centralną. Tylko subwoofer jest typowym kanciastym sześcianem z przetwornikiem umieszczonym na przedniej ściance. Stoi na niewysokich nóżkach, a kanał bas-refleksu ma umieszczony z tyłu. Tam też umieszczono przełącznik fazy, płynną regulację częstotliwości odcięcia, głośności oraz wejścia niskopoziomowe. Są też wysokopoziomowe wyjścia i wejścia. Przetwornik suwboofera to głośnik ze stosunkowo niewielką membraną, lecz potężne rozmiary zawieszenia zdradzają możliwości pracy z dużym wychyleniem. Obudowy wykonano z MDF-u i wykończono sztucznymi okleinami, imitującymi naturalny fornir.

Zastrzeżenia budzi precyzja ich nałożenia. W niektórych testowanych kolumnach okleiny nie schodziły się idealnie na krawędziach, widoczne też były miejsca, gdzie okleina nie została dokładnie przyklejona (być może problem ten dotyczy tylko określonej partii kolumn). Przednie CV-20F dodatkowo mają czarny cokół, w który można wkręcić dostarczane w komplecie kolce. Konstrukcyjnie przednie kolumny są trójdrożne. Za przetwarzanie basu odpowiada głośnik 16,5 cm, średnie tony obsługuje 13,3-cm przetwornik. Pomiędzy nimi umieszczono 25-mm jedwabną kopułkę. Kolumna centralna i surround są dwudrożne. Posiadają przetworniki średnioniskotonowe z aluminiowymi membranami i tę samą kopułkę wysokotonową. Odsłuchy testowe pokazały jedną z największych zalet Harmony - umiejętność kreowania nieskończonych przestrzeni, cechy zaskakującej, jak na tak niedrogie kolumny. Analizując potencjalnych rywali, doszliśmy do wniosku, że mógłby się z nimi mierzyć jedynie zestaw kolumn Mission m34. Jednak i tak Harmony są od niego lepsze pod względem wyrównania pasma. CV-20F doskonale nadają się do odsłuchów stereo.

Kolumny grają dużym, pełnym dźwiękiem, wszystkie tony są dokładnie poukładane na właściwych miejscach. Soprany są czyste i zwiewne, przestrzenność wybitna, średnie tony dobrze dopasowane do szybkiego, dynamicznego nisko schodzącego basu. Kolumna centralna, w kinie domowym element kluczowy, oferuje dialogi doskonale klarowne i gra na tyle nisko, by przekaz miał swoją wagę i dobre wypełnienie. Subwoofer, który można dobrze wyregulować, potrafi wprawić ściany w drżenie. Nie jest wprawdzie bardzo szybki, jednak generuje ładny i miękki kinowy bas. Harmony są niewątpliwie najlepiej brzmiącym zestawem kolumn w ofercie Kody. Pod względem jakości wykonania, w podobnej cenie, znajdziemy lepsze modele u konkurentów, lecz jeśli chodzi o brzmienie zestawu, to znaleźć alternatywne kolumny będzie już bardzo trudno...

Informacje

Typ zestaw kolumn 5.1

Cena 3999 zł

Dystrybutor Polpak Poland http://www.polpak.com.pl

Funkcje subwoofer wyposażony w wejścia i wyjścia wysokopoziomowe; wejście niskopoziomowe, regulacja częstotliwości odcięcia, przełącznik fazy

Zlącza kolumny główne- podwójne, bardzo dobre gniazda przypominające WBT, pozostałe tak samo udane, lecz pojedyncze złącza

Główni rywale

Tannoy Fusion 3325 zł (bez subwoofera)

Klasyczna, elegancka forma. Dobre przetworniki gwarantujące brzmienie efektowne i poprawnie zbalansowane.

Celestion F30+F10+F35c+S80 3500 zł

Uniwersalne, dobre brzmienie. Klasyczny, ponadczasowy wygląd i precyzyjne wykonanie.

Dlaczego

Rewelacyjne brzmienie. Pełne, wyrównane i niezwykle przestrzenne. Wizualnie atrakcyjne. Nałożenie oklein do poprawki.


Zobacz również