Komiks w strumieniach bitów

Znakomity film na płycie, która z dwóch powodów stała się prawdziwą sensacją na rynku. Po pierwsze - jest to dysk dwuwarstwowy wyprodukowany w naszym kraju, a po drugie - znalazła się na nim polska wielokanałowa ścieżka dźwiękowa zakodowana w formacie DTS.

Znakomity film na płycie, która z dwóch powodów stała się prawdziwą sensacją na rynku. Po pierwsze - jest to dysk dwuwarstwowy wyprodukowany w naszym kraju, a po drugie - znalazła się na nim polska wielokanałowa ścieżka dźwiękowa zakodowana w formacie DTS.

Zaskakująco dobra jakość obrazu jest zapewne zasługą odpowiednio dobranego materiału źródłowego o stosunkowo niskim stopniu kompresji. Poziom nasycenia barw podkreśla komiksowy charakter filmu. W żadnej scenie nie pojawiają się problemy z obrazem, ale trudno się temu dziwić przy strumieniu bitów, który przekracza w filmie 7 Mb/s.

Po raz pierwszy na krajowym dysku zastosowano dwie warstwy. Jest to niewątpliwy postęp polskiej produkcji DVD i nadzieja na lepsze, pod względem technicznym i merytorycznym, filmy w przyszłości. Ponieważ tworzenie w tym standardzie jest skomplikowane, niekiedy mogą pojawiać się problemy z osiągnięciem wysokiej jakości. Trzeba pamiętać, że uzyskanie dobrych płyt przy produkcji dwuwarstwowej jest o wiele trudniejsze niż w przypadku nosników jednowarstwowych. Kolejną wyjątkową cechą dysku jest dźwięk w formacie DTS. Pierwszą płytą z dźwiękiem w systemie DTS był, co prawda, Vabank II, ale ścieżkę dźwiękową rekonstruowano ze stosunkowo słabego jakościowo materiału. Tym razem do dyspozycji specjalistów był oryginalny materiał bardzo dobrej jakości. Dodano jedynie dubbing.

Mimo że uzyskano dobry efekt końcowy, można mieć pewne zastrzeżenia. O ile atmosfera dźwiękowa scen jest w wielu miejscach bardzo atrakcyjna, o tyle polskie dialogi brzmią nie najlepiej. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie zostały umieszczone w głośniku centralnym i nie zawsze pasują do obrazu na ekranie. Niekiedy wręcz niszczą bardziej wyrafinowane efekty dobiegające z pozostałych głośników.

O filmie

Asterix i Obelix to dwaj przyjaciele z małej galijskiej wioski, która opiera się od wielu lat rzymskim legionom i nie chce złożyć pokłonu wielkiemu Cezarowi. Sekretem jest magiczny napój sporządzany przez druida Panoramixa, dajacy mieszkańcom nadludzką siłę, dzięki której bez problemu zwyciężają. Kiedy Cezar dowiaduje się o nieposłuszeństwie wioski, postanawia ją sobie podporządkować. Wyrusza na czele wojsk do Galii, nie wiedząc, że szanse na zwycięstwo ma niewielkie. Film jest fabularną wersją znanej serii komiksów. Miłośnicy filmów animowanych i komiksów odnajdą w nim ulubione motywy i postacie.

Zupełnie inną kwestią jest porównanie wersji dźwięku zakodowanego w standardzie DTS i DD. Wydaje się, że na pierwszy rzut oka (lub ucha) różnica jest widoczna, oczywiście na korzyść DTS. Sprawia on wrażenie bardziej dokładnego i bogatszego w szczegóły. Okazuje się jednak, że wynika to z niewielkiej różnicy poziomów dźwięku pomiędzy wersjami. Różnica spowodowana odmiennym systemem kodowania nie jest wyraźnie zauważalna. Za takie opracowanie dźwięku należą się wydawcy brawa i miejmy nadzieję, że będzie więcej dysków wydawanych w ten sposób. Stosunkowo słabo na tle dźwięku i obrazu wypadają dodatki. Większość to plansze z tekstami informującymi o postaciach, propozycjach i zapowiedziach dystrybutora, a także o filmie. Najbardziej rozczarowują właśnie te ostatnie, bo przepisano je z okładki i nie wnoszą niczego nowego. Jedyne materiały filmowe to krótkie wywiady z aktorami, film o budowie scenografii i teledysk. Do wszystkich dodatków przygotowano polskie napisy, co trzeba zaliczyć wydawcy na plus. Co ciekawsze, teledysk jest także w polskiej wersji.

Asterix i Obelix kontra Cezar to nie tylko znakomity film dla całej rodziny, ale również przykład rozwoju naszego rynku DVD, który staje się coraz bardziej wymagający. Szkoda tylko, że tyle czasu zajęło naszym producentom i wydawcom dogonienie produkcji zachodnich i uzyskanie porównywalnego poziomu.

<hr size=1 noshade>Tytuł: Asterix i Obelix kontra Cezar

Region: 2

Język: polski, dźwięk sześciokanałowy w DD i DTS

Nośnik: płyta dwuwarstwowa

Format obrazu: 2.35x1, anamorficzny


Zobacz również