Kompakty średniej klasy

Najpopularniejsze cyfrówki to, oczywiście, średniej wielkości kompakty. Wśród nich znajdziemy proste, w pełni zautomatyzowane modele, oraz takie, które pozwalają użytkownikowi wpływać na postać rejestrowanych zdjęć.

Najpopularniejsze cyfrówki to, oczywiście, średniej wielkości kompakty. Wśród nich znajdziemy proste, w pełni zautomatyzowane modele, oraz takie, które pozwalają użytkownikowi wpływać na postać rejestrowanych zdjęć.

Podobnie jak poprzednie wersje, Canon PowerShot A95 ma duże możliwości w stosunku do ceny. Aparat można nawet ogłosić liderem w tej grupie cyfrówek. Określenie takie zawdzięcza nie tylko bardzo dobrej jakości zapisywanych zdjęć. Przyczyną jest również to, że A95 został zaprojektowany ergonomicznie - konstrukcja jego obudowy nawiązuje do niegdyś najbardziej zaawansowanych kompaktów tego producenta - PowerShotów serii G. Na korpusie cyfrówki znajdziesz niewielki uchwyt do prawej dłoni fotografującego, pozwalający pewnie trzymać aparat. Innym udogodnieniem jest zastosowanie charakterystycznego dla serii G odchylanego wyświetlacza, osadzonego na zawiasie, umożliwiającym obracanie panelu na boki oraz w górę i na dół. Rozwiązanie to jest niezwykle wygodne - na przykład ekran może zostać odchylony - podobnie jak w cyfrowych kamerach wideo - nawet o 180 stopni.

Fotografujący modelem A95 ma pełną kontrolę ustawień cyfrówki - może użyć ręcznego trybu doboru parametrów ekspozycji, a także priorytetów (preselekcji) migawki i przesłony. Jak przystało na model przeznaczony także dla amatorów, aparat umożliwia fotografowanie w tak zwanych trybach profilowanych (zdjęcia sportowe, portretowe itd.).

Po analizie zdjęć testowych okazało się, że cyfrówka najlepiej wypadła w próbie ostrości oraz dynamiki obrazu. Fatalnie spisała się funkcja automatycznego balansu bieli (polecamy używanie dostępnego w tym modelu trybu ręcznego).

Premier DC-6330

Premier DC-6330 - producent zastosował duży, bo dwucalowy wyświetlacz LCD. Pod prawym kciukiem fotografującego znajdują się przyciski sterujące zoomem.

Premier DC-6330 - producent zastosował duży, bo dwucalowy wyświetlacz LCD. Pod prawym kciukiem fotografującego znajdują się przyciski sterujące zoomem.

Ciekawą propozycję dla fotoamatorów, którym zależy na dużej rozdzielczości, ma Premier. W swojej metalowej kostce umieścił sześciomilionowy sensor CCD. Tak duża rozdzielczość to jeszcze rzadkość w amatorskich aparatach kompaktowych. Tajwański producent cyfrówek jednak zdecydował się na użycie sensora jeszcze mało rozpowszechnionego w tej klasie aparatów, rejestrującego obraz o wymiarach 2816x2112 pikseli. Okiem aparatu jest typowy (pod względem parametrów technicznych) dla średnich kompaktów zoom o trzykrotnym współczynniku przybliżania i świetle 1:2,8-4,7.

Aparat bardzo szybko się uruchamia - jest gotowy do fotografowania już po 1,9 sekundy. To niezły wynik.

Obsługa DC-6330 jest wygodna - do nawigacji w menu oraz większości nastaw służy zespolony czterokierunkowy przełącznik, w którego środku umieszczono przycisk wykonawczy (set). Zmianę ogniskowej wykonuje się za pomocą przycisków umieszczonych pod kciukiem prawej ręki fotografującego (takie rozwiązanie uznajemy za najlepsze). Na górze znajduje się typowe dla zaawansowanych cyfrówek koło trybów pracy. Można za jego pomocą ustawić żądaną preselekcję lub program (zdjęcia nocne, sportowe i portretowe).

Canon PowerShot A95

Canon PowerShot A95

Z tyłu do DC-6330 został wbudowany duży, aż dwucalowy monitor LCD. Nie oferuje, co prawda, przesadnie dużej rozdzielczości, ale pozwala na wygodny podgląd zarówno fotografowanej sceny, jak i wykonanych ujęć.

Aparat można polecić fotoamatorom, którym zależy na dużej rozdzielczości zdjęć, możliwości ustawiania wszystkich parametrów ekspozycji oraz dysponując niezbyt zasobnym portfelem - aparat kupisz za jedyne 1699 zł.

Sony DSC-P150

Najnowsze urządzenie Sony - "enty" już produkt z serii P - został wyposażony w matrycę o 7 milionach pikseli. W tej klasie aparatów podobna rozdzielczość zdarza się jeszcze stosunkowo rzadko.

Fotografowaną scenę można trzykrotnie przybliżyć za pomocą zoomu o ogniskowych odpowiadających 38-114 mm. Aparat umożliwia ręczny dobór parametrów ekspozycji.


Zobacz również