Komputery z wigorem

Są drogie, czasami nawet bardzo i chociaż ich wartość z upływem czasu maleje, nadal stanowią dobrą inwestycję jako narzędzie do pracy i rozrywki.

Są drogie, czasami nawet bardzo i chociaż ich wartość z upływem czasu maleje, nadal stanowią dobrą inwestycję jako narzędzie do pracy i rozrywki.

Wydajność komputera jest, oczywiście, wprost proporcjonalna do wydanych pieniędzy. Oczywiste również, że ich wartość szybko spada wraz z pojawianiem się nowych rozwiązań technologicznych.

Prezentacja zawodników

Z uwagi na ograniczenie cenowe testowane konfiguracje nie należą do najwydajniejszych, jednak są to modele o dobrym stosunku możliwości i wydajności do ceny. Najwydajniejszy w tej kategorii okazał się Bestcom PC Gamer, wyposażony w procesor Intel Pentium 4 2,4 GHz, przetaktowany do 3,0 GHz, oraz szybką kartę graficzną ATI Radeon 9500 (po modyfikacji BIOS-u i przetaktowaniu pamięci oraz procesora o wydajności zbliżonej do ATI Radeon 9700).

Wydajność

Wydajność

Wybranie najwydajniejszego komputera było proste, ale najlepiej wyposażonego - już nie. Wszystkie komputery miały nowoczesne płyty główne obsługujące AGP x8 oraz USB 2.0. Komputery z procesorem AMD Athlon XP oparte były na płytach głównych z wydajnymi chipsetami VIA KT600 lub NVIDIA nForce2 Ultra 400. Wśród komputerów z procesorem Intela prym wiódł nowoczesny chipset Intel i865PE. Najnowszy chipset (VIA K8T800) zastosowano w komputerze Proabitu, jedynego, który korzystał z nowego procesora AMD Athlon 64 3000+ (rzeczywiste taktowanie 2 GHz).

Większość komputerów wyposażono w wydajne i szybkie twarde dyski. Największy 120 GB zamontowano aż w czterech modelach: AGE CompAGE PRIDE A22+, Komputronik Geo-PC Prostation SAX32BD/120OV, DGM Atom PC Neutron oraz AGE CompAGE PRIDE B25+. Najmniejszy, 40 GB, zamontowano w najtańszym komputerze AGE CompAGE Real X26. Ciekawe, że aż w trzech zestawach (w tym Bestcom PC Home XL) jako napęd optyczny wykorzystano nagrywarki DVD+/- RW, co niewątpliwie zwiększyło ich możliwości. Ostatecznie najwyższą ocenę w kategorii możliwości (najbogatsze wyposażenie) otrzymał komputer DGM Atom PC Neutron, zawierający m.in. duży twardy dysk (120 GB), nagrywarkę DVD+/- RW, sześć wyjść USB 2.0, jedno wyjście FireWire oraz bardzo dobry zestaw chłodzący Zalmana z regulacją prędkości wentylatora.

Komputer na wspomaganiu

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Analizując wyniki testów, można dojść do kilku wniosków. Otóż niektóre teoretycznie wolniejsze podzespoły mają lepsze wyniki od teoretycznie wydajniejszych. Idealnym przykładem są CompAGE PRIDE B25+ oraz DGM Atom PC Neutron. Wydajność pierwszego jest o 1,7 punktu niższa (na dziesięć możliwych do zdobycia), chociaż dysponuje teoretycznie wydajniejszą kartą graficzną ATI Radon 9600 PRO (DGM Atom PC Neutron - ATI Radon 9500). Ocena została przeprowadzona z zastosowaniem identycznego procesora, ilości i rodzaju pamięci oraz chipsetu płyty głównej w obu komputerach. Wszystko wyjaśnia się po szczegółowej analizie konfiguracji. Otóż w komputerze DGM Atom PC Neutron procesor został przetaktowany z 1833 MHz (11x166 MHz) do 2200 MHz. Wszystko z powodu zwiększenia taktowania szyny systemowej do 200 MHz i lekkiego podwyższenia napięcia procesora, który znosi to bez żadnych problemów.

Wzrost wydajności jest spory, a system widzi procesor jako AMD Athlon 3200+. Dokładnie tak samo jest w przypadku karty graficznej. W DGM Atom PC Neutron zastosowano kartę opartą na układzie ATI Radeon 9500, w której odblokowano cztery dodatkowe potoki renderujące, a także przetaktowano pamięć oraz procesor, uzyskując wydajność zbliżoną do układu ATI Radeon 9700. Dlatego w testach teoretycznie wolniejsza karta ATI Radeon 9500 jest szybsza od ATI Radeon 9600 PRO. Oba rozwiązania są często stosowane przez bardziej zaawansowanych użytkowników, a teraz również początkujący mogą się cieszyć z darmowego zwiększenia wydajności. Zaznaczyć należy, że zarówno zmodyfikowana karta graficzna, jak i przetaktowany procesor pracują stabilnie i bez jakichkolwiek problemów.

Komputronik Geo-PC Prostation SAX32BD/120OV

Zwycięzca testu charakteryzuje się oryginalnym wyglądem, dobrą wydajnością jak i sporymi możliwościami.

Komputronik Geo-PC Prostation  SAX32BD/120OV

Komputronik Geo-PC Prostation SAX32BD/120OV

Jak przystało na dobrej jakości komputer, Prostation jest bardzo wydajny i dobrze wyposażony. Sercem komputera jest wydajny procesor AMD Athlon 2500+, który został przetaktowany do 3200+, co w połączeniu z dużą ilością pamięci operacyjnej (512 MB PC3200, Dual Chanel) szybkim twardym dyskiem wykorzystującym interfejs Serial ATA zaowocowało najwyższymi notami w teście aplikacji biurowych. Równie dobre wyniki w testach graficznych klasyfikują ten komputer w ścisłej czołówce z ogólną oceną wydajności 9,4 punktu na 10 możliwych do zdobycia.

Niewątpliwie duża w tym zasługa zmodyfikowanej karty graficznej opartej na układzie ATI, Radeon 9500, która uzyskuje wyniki zbliżone do układu ATI Radeon 9700.

Wyposażenie

Oprócz dobrej wydajności komputer dysponuje bogatym wyposażeniem: 120-gigabajtowy twardy dysk, napęd typu combo (52x/24x /52x/16x), sześć wyjść USB 2.0 (w tym dwa z przodu obudowy), dwa wyjścia FireWire, dwie karty sieciowe (zintegrowane z płytą główną) oraz karta dźwiękowa. Płyta główna oparta jest na chipsecie NVIDII nForce 400 Ultra i w pełni obsługuje AGP x8 oraz kontroler Serial ATA (dwa wyjścia).

Niewątpliwie jest to najładniejszy komputer spośród przetestowanych. Ma obudowę Modecomu, w której dodatkowo, dla zwiększenia efektu, wstawiono okienko z logo GEO-PC.

Wnętrze komputera podświetlono niebieską katodą, a na procesorze zamontowano świecący zestaw chłodzący Thermaltake.

Informacje Komputronik, tel. (61) 8359400, http://www.komputronik.pl

Cena 2990 zł

Bestcom PC Gamer

Dla wszystkich miłośników najnowszych gier komputerowych będzie to idealny wybór.

Bestcom PC Gamer

Bestcom PC Gamer

Jest to najwydajniejszy komputer spośród przetestowanych. W ocenie wydajności uzyskał łącznie 9,8 punktu na 10 możliwych do zdobycia.

Podobnie jak zwycięski zestaw Komputronik GEO-PC Prostation SAX32BD/120OV, wykorzystuje zmodyfikowaną kartę graficzną opartą na układzie ATI Radeon 9500. Jako jednostkę centralną wykorzystano procesor Intel Pentium 4 2,4 GHz z zaimplementowaną technologią hiperwątkowości i magistralą FSB800 MHz.

Procesor dodatkowo został przetaktowany z 2,4 (12x200) do 3,0 GHz (12x250 MHz), dzięki czemu uzyskał najwyższe noty w teście PCMark 2004 CPU oraz SiSoftware Sandra 2004 CPU Bandwitch. Komputer wyposażony został w dwa identyczne układy pamięci o łącznej pojemności 512 MB i dzięki temu mógł w pełni wykorzystać możliwości podwójnego kontrolera pamięci wbudowanego w chipset Intela i865PE (Abit IS7-E). Podobnie jak w komputerze Komputronika, zastosowano w nim napęd typu combo, jednakże o lepszych parametrach zapisu płyt CD-RW (52x/32x/52x/16x).

Wydajność

Dobre noty w testach DirectX 7-9 gwarantują, że PC Gamer, przy zachowaniu pewnego umiaru podczas włączania efektów wygładzania czy filtrowania anizotropowego, nie powinien mieć kłopotów z zachowaniem odpowiedniego komfortu grania w najnowsze gry.

Szybki procesor oraz duża pojemność pamięci sprawiają, że aplikacje biurowe, internetowe czy graficzne powinny działać szybko i bez żadnych problemów.

Informacje Bestcom, tel. (61) 6649999, http://www.bestcom.com.pl

Cena 2990 zł


Zobacz również