Konkurent Photoshopa

Wybierając program fotoedycyjny często myżlimy, że będzie on albo tani i ubogi w funkcje, albo też pełen możliwości, lecz za to bardzo drogi. Czy złoty środek naprawdę nie istnieje?

Wybierając program fotoedycyjny często myżlimy, że będzie on albo tani i ubogi w funkcje, albo też pełen możliwości, lecz za to bardzo drogi. Czy złoty środek naprawdę nie istnieje?

Na rynku programów do szeroko pojętej grafiki rastrowej szczególną rolę odgrywają te, które są niejako dedykowane do fotoedycji. Pojawiło się mnóstwo aplikacji, które mają za zadanie poprawę jakości zdjęć, czy też całkowitą ich przeróbkę. Gdy kupujemy aparat cyfrowy, dołączane jest do niego oprogramowanie, które umożliwia dokonanie podstawowych poprawek mniej udanych zdjęć. Jednak możliwości tego typu aplikacji często są niewystarczające, zwłaszcza dla wymagających użytkowników. Wówczas rozwiązaniem może być sięgnięcie po programy, które rozpowszechniane są za darmo, lecz i w tym przypadku mała liczba funkcji lub też skomplikowana budowa interfejsu stają się przeszkodą dla wielu nie do pokonania. Co zatem wybrać, gdy najpopularniejsze programy z tej dziedziny są drogie, a darmowe nie spełniają oczekiwań?

Interfejs PSP przypomina te, które znamy z innych programów fotoedycyjnych. Z lewej strony widoczny pasek przybornika. Po stronie prawej palety: Materials (kolory, tekstury), Over-view (czyli podgląd obrazka, na którym aktualnie pracujemy), Layers (warstwy) oraz History (czyli historia dokonanych czynności).

Interfejs PSP przypomina te, które znamy z innych programów fotoedycyjnych. Z lewej strony widoczny pasek przybornika. Po stronie prawej palety: Materials (kolory, tekstury), Over-view (czyli podgląd obrazka, na którym aktualnie pracujemy), Layers (warstwy) oraz History (czyli historia dokonanych czynności).

Przyjrzyjmy się aplikacji, która dla wielu może okazać się "złotym środkiem". Paint Shop Pro wymieniany jest najczęściej jako rywal Adobe Photoshop, a jest od niego wielokrotnie tańszy.

Interfejs

Wszystkie elementy menu są oczywiście modyfikowalne (możemy np. dodać tylko te narzędzia, z których najczęściej korzystamy, "pochwycić" dany element i ustawić go w wybranym miejscu lub ustawić go z menu View), co pozwala dostosować okno programu do naszych potrzeb czy też przyzwyczajeń.

Przybornik

Pasek przybornika posiada standardowe narzędzia, np. zaznaczanie, a także takie, które są specyficzne właśnie dla PSP, jak pędzle do usuwania rys i zmarszczek (Scratch Remover). Warto wspomnieć, że nawet narzędzia znane z innych programów często mile nas zaskoczą łatwością obsługi czy możliwością późniejszej modyfikacji, np. narzędzie do kadrowania. Ponadto znajdziemy tu podstawowe przybory do edytowania tekstu i grafiki wektorowej, takie jak wielokąty (które można wykorzystać przy wprowadzaniu tekstu lub selektywnej pracy z efektami) czy Pen Tool (pióro). Sam tekst po prostu wpisujemy w osobnym oknie (dobieramy rodzaj czcionki oraz jej właściwości), akceptujemy wybór, po czym możemy dowolnie zmieniać jego wielkość, kolor (wypełnienie) i położenie.

Szybkie poprawki

Przybornik z narzędziami

Przybornik z narzędziami

PSP to program stworzony do pracy z fotografią, choć nie tylko. Aplikacja zawiera bowiem podstawowe narzędzia do grafiki wektorowej oraz umożliwia przygotowanie elementów strony WWW, takich jak przycisk czy logo. PSP pozwala szybko poprawić zdjęcia. Z poziomu zakładki Enhance Photo w prosty sposób dokonamy całkowicie automatycznej i jednostopniowej poprawki fotografii One Step Photo Fix.

Jeśli jednak chcemy aktywniej uczestniczyć w doborze narzędzi poprawiających jakość zdjęcia, a nadal wolimy nie zagłębiać się w skomplikowane ustawienia, wybierzmy jedną z sześciu opcji automatycznej poprawy (również z zakładki Enhance Photo), która akurat nas interesuje. Mamy do wyboru: Automatic Color Balance (balans kolorów), Automatic Contrast Enhancement (ustawienia ostrości), Clarify (rozjaśnianie), Automatic Saturation Enhancement (nasycenie kolorów), Edge Preserving Smooth (wygładzanie z zachowaniem krawędzi), Sharpen (wyostrzanie).

Przy wszystkich automatycznych poprawkach, zanim ostatecznie zaakceptujemy nasz wybór, mamy możliwość podglądu efektu końcowego.

Warstwy

Trzeba wspomnieć, że wszystkie powyższe poprawki możemy też wykonać w trybie zaawansowanym, samodzielnie decydując o każdym ustawieniu (Menu->Adjust). Ponadto program posiada ogromną paletę efektów: 3D, Artystyczne, Zniekształcenia, Krawędzie, Geometryczne, Świetlne i Tekstury, które uatrakcyjniają zdjęcia - możemy np. zrobić z portretu obraz olejny czy szkic.

Tym, co pomaga nawet z mało atrakcyjnych fotografii wykonać "arcydzieła", jest praca na warstwach. Trzeba przyznać, że PSP pod tym względem reprezentuje bardzo wysoki poziom. Umożliwia tworzenie kilku rodzajów warstw (rastrowa, wektorowa, art media), a także pozwala w prosty sposób tworzyć maski. Przez cały czas mamy możliwość podglądu wszystkich lub wybranych przez nas warstw, a klikając myszką na każdą z nich, otrzymujemy małe okienko z podglądem wybranego elementu (ułatwia to w istotny sposób orientację). Oczywiście można zmieniać nazwy, właściwości i położenie warstw względem siebie.

Historia

Paleta History daje możliwość obserwowania dokonywanych zmian na fotografii, cofania ich oraz tworzenia skryptów, czyli zautomatyzowanych sekwencji czynności.

Paleta History daje możliwość obserwowania dokonywanych zmian na fotografii, cofania ich oraz tworzenia skryptów, czyli zautomatyzowanych sekwencji czynności.

Istotnym elementem programu jest rozbudowany panel History. Z tego miejsca możemy nie tylko obserwować dokonywane przez nas zmiany, ale także "cofać się" do wyznaczonego przez nas momentu pracy. Możemy również zapisywać dokonane czynności w formie skryptów (wówczas za jednym razem program wykona wszystkie zapisane wcześniej czynności, w podanej przez nas kolejności). Skrypty przydają się, zwłaszcza gdy zależy nam na zautomatyzowaniu pracy.

Sieć

PSP jest programem, który spodoba się osobom przygotowującym zdjęcia i grafikę na potrzeby WWW. W prosty sposób uzyskamy więc przezroczyste tło fotografii, które na pewno uatrakcyjni naszą stronę WWW, zoptymalizujemy pliki (np. GIF lub JPG), aby wyświetlały się szybciej, wykonamy logo oraz przyciski pozwalające na nawigację strony, czy też "potniemy" ją na części, by ładowała się szybciej.

Podsumowanie

Z poziomu tego menu dokonamy jednostopnio-wych poprawek - funkcja One Step Photo Fix.

Z poziomu tego menu dokonamy jednostopnio-wych poprawek - funkcja One Step Photo Fix.

Paint Shop Pro ma wiele zalet, ale powstaje pytanie czy ma też jakieś minusy. Jest ich kilka. Przede wszystkim nie ma polskiej wersji, co dla wielu użytkowników jest istotną wadą. Trudności w obsłudze mogą mieć również osoby przyzwyczajone do pracy w innych aplikacjach tego typu jak Photoshop czy Gimp.

Wszyscy, którzy nie potrzebują "kombajnów graficznych", do których zalicza się PSP, mogą poczuć się zagubieni w bardziej skomplikowanych ustawieniach edytowanego zdjęcia. Słuszną radą jest więc dobór programu do rzeczywistych potrzeb. Jeśli bowiem nie myślimy, by w przyszłości zająć się poważniej edycją fotografii (również na własny użytek), może okazać się, że nie wykorzystamy większości funkcji PSP, a tylko będziemy używać podstawowych narzędzi, które dostępne są przecież i w darmowych aplikacjach. Jeśli jednak zależy nam na profesjonalnym, ale tanim programie do obróbki zdjęć na potrzeby domowe, zawodowe lub WWW - Paint Shop Pro wydaje się narzędziem wręcz idealnym. Cieszy też fakt, że firma Corel, która wykupiła program, zapowiada dalszy jego rozwój.

<hr size=1 noshade>Nowość - Paint Shop Pro X

Interfejs Paint Shop Pro X został zmieniony i odświeżony. Dużą część okna aplikacji zajmuje panel Learning Center, zawierający skróty do najczęściej wykorzystywanych narzędzi. Jest on skierowany przede wszystkim do początkujących użytkowników Paint Shop Pro.

Pozwala na dostęp do najpopularniejszych funkcji bez zagłębiania się i ma rozbudowane menu. Narzędziom towarzyszy krótki opis i kilka porad - firma Corel wyraźnie chce zachęcić do korzystania z Paint Shop Pro także osoby stawiające pierwsze kroki w świecie fotografii cyfrowej.

Większość nowości w Paint Shop Pro X jest związana z retuszem zdjęć. Na głównym pasku narzędziowym znajdziemy panel Makeover. To zestaw trzech narzędzi, służących do szybkiego retuszu cery i przyciemniania skóry, symulującego opaleniznę, oraz poprawiania wyglądu uzębienia. Najczęściej używaną funkcją z pewnością będzie Blemish Fixer, który rewelacyjnie usuwa wszelkie niedoskonałości cery, wypryski, plamki... Analogiczne efekty uzyskamy za pomocą klasycznego klonowania, ale Blemish Fixer wydaje się nieco wygodniejszy.

Ciekawym nowym narzędziem Paint Shop Pro X jest One-Step Noise Fix. Funkcja służy do usuwania kolorowego szumu, charakterystycznego dla zdjęć wykonanych tańszymi modelami aparatów cyfrowych, a pojawiającego się także na fotografiach rejestrowanych przez topowe modele lustrzanek przy długich czasach naświetlania, np. zdjęciach nocnych. One-Step Noise Fix to kombinacja wygładzania, wykrywania krawędzi i filtru rozmywającego. Po użyciu tej funkcji wprawdzie dostrzeżemy bez trudu, że zdjęcia były retuszowane, ale i tak efekt końcowy prezentuje się lepiej niż "zaszumiony" oryginał.

Paint Shop Pro X zawiera kilka nowości dla zaawansowanych użytkowników, ale te przeniesione zostały na dalszy plan: pełne odczytywanie informacji EXIF, obracanie zdjęć o orientacji pionowej, obsługa 16-bitowych kanałów, zaawansowane zarządzanie kolorem (na potrzeby profesjonalnego drukowania).

W numerze 8/2005 Zoom-a zajmiemy się ponownie PSP, opisując szczegółowo jego zaawansowane możliwości.


Zobacz również