Konwersja plików wideo na iPoda

Praktycznie od momentu pojawienia się pierwszego iPoda zaczęły krażyć pogłoski, że Apple planuje także produkcję przenośnego odtwarzacza wideo. Plotki te sprawdziły się w ubiegłym roku, kiedy zaczęto sprzedawać iPody z możliwością wyświetlania nie tylko zdjęć, ale i plików wideo. W jaki sposób można jednak samodzielnie przygotować takie pliki?

Praktycznie od momentu pojawienia się pierwszego iPoda zaczęły krażyć pogłoski, że Apple planuje także produkcję przenośnego odtwarzacza wideo. Plotki te sprawdziły się w ubiegłym roku, kiedy zaczęto sprzedawać iPody z możliwością wyświetlania nie tylko zdjęć, ale i plików wideo. W jaki sposób można jednak samodzielnie przygotować takie pliki?

<strong>Szybszy eksport</strong> Konwersja plików wideo za pomocą ustawień MPEG-4 w programie QuickTime Pro pozwoli oszczędzić sporo czasu

Szybszy eksport Konwersja plików wideo za pomocą ustawień MPEG-4 w programie QuickTime Pro pozwoli oszczędzić sporo czasu

Praktycznie od momentu pojawienia się pierwszego iPoda zaczęły krążyć pogłoski, że Apple planuje także produkcję przenośnego odtwarzacza wideo. Plotki te sprawdziły się w ubiegłym roku, kiedy zaczęto sprzedawać iPody z możliwością wyświetlania nie tylko zdjęć, ale i plików wideo. W jaki sposób można jednak samodzielnie przygotować takie pliki?

Na szczęście zadanie to nie jest skomplikowane. Na iPodzie można zapisać praktycznie dowolny materiał wideo - projekty zmontowane w iMovie, własne filmy DVD, a nawet programy telewizyjne zarejestrowane na dysku twardym w komputerze. W tym poradniku pokażemy, że przygotowanie wideo na wynos nie jest wcale skomplikowane.

Ripowanie płyt DVD

Pierwsze pytanie na temat nowego iPoda, jakie zadaje większość osób, brzmi "Czy mogę na nim oglądać filmy DVD?". Tak, jest to możliwe. Najlepszym sposobem osiągnięcia tego będzie użycie darmowego narzędzia HandBrake ( http://handbrake.m0k.org ), które umożliwia ripowanie zawartości płyty DVD do pliku MPEG-4.

Aby rozpocząć proces ripowania, należy włożyć dysk do napędu DVD i uruchomić program HandBrake. Kliknięcie przycisku Open spowoduje rozpoczęcie procesu skanowania dysku. Jeżeli odczyt dysku nie będzie możliwy (na przykład w sytuacji, gdy płyta DVD została zabezpieczona), zostanie wyświetlony komunikat "No valid title found). W takim przypadku można pobrać i uruchomić program MacTheRipper, który pozwala pominąć większość zabezpieczeń stosowanych przez producentów. Następnie wystarczy wybrać opcję DVD Folder/Image w programie HandBrake i przejść do utworzonej teczki VIDEO_TS.

Spowoduje to wyświetlenie listy tytułów, czyli zawartości płyty - filmu, materiałów dodatkowych, zwiastunów itd. Teraz można wybrać tytuł, który ma zostać poddany konwersji. W przypadku filmu będzie to zwykle tytuł o najdłuższym czasie odtwarzania. Jeżeli płyta DVD zawiera kilka odcinków serialu, poszczególne tytuły mają podobną długość. Kolejność takich odcinków można sprawdzić na pudełku płyty.

Kolejnym krokiem jest wybranie ustawień, a w szczególności formatu wideo. Aby możliwe było odtworzenie filmu na iPodzie, należy wybrać format pliku MP4 File, a następnie wybrać pozycję AVC/H.264 Video / AAC Audio z listy rozwijanej Codecs. Teoretycznie możliwe jest wybranie również formatu MPEG-4, ale kodek H.264 zapewnia mniejsze pliki o lepszej jakości.

Kolejną istotną kwestią jest rozmiar obrazu, który można wybrać poprzez kliknięcie przycisku Picture Settings. Maksymalna rozdzielczość wideo w formacie H.264 na iPodzie to 320 x 240 pikseli, a więc należy kliknąć strzałkę w dół obok pola szerokości i wybrać ustawienie 320. Ponieważ opcja Keep Aspect Ratio jest domyślnie zaznaczona, wysokość obrazu zostanie ustalona automatycznie. W przypadku filmu w formacie 4:3 wartość ta wynosi 240 pikseli, natomiast filmy szerokoekranowe są skalowane na mniejszą wartość (na przykład 144 piksele), aby zachować właściwe proporcje.

Aby film panoramiczny wyświetlić na całym ekranie iPoda, należy usunąć zaznaczenie opcji Widescreen, co jednak spowoduje lekkie obcięcie krawędzi obrazu. Ze względu na błąd w programie może okazać się konieczne wyłączenie opcji Keep Aspect Ratio po ustawieniu wysokości, ale przed kliknięciem przycisku Close.


Zobacz również