LG RH4820V

Koreańska stacjonarna nagrywarka DVD z HDD, która w tym przedziale cenowym jest bezkonkurencyjna na rynku.

Koreańska stacjonarna nagrywarka DVD z HDD, która w tym przedziale cenowym jest bezkonkurencyjna na rynku.

LG wprowadziło do oferty dwie nagrywarki stacjonarne. Pierwsza z nich to model zapisujący materiał audio-wideo na płytach DVD-RW i DVD+RW. Drugi jest bardziej rozbudowaną wersją, która oprócz wypalarki DVD-RW (niestety, nie ma tu obsługi formatu "plus") ma także wbudowany dysk twardy o pojemności 80 GB. Konkurencja oferująca podobne "combo" za swoje produkty żąda wielokrotnie więcej niż LG. Z tym większym zaciekawieniem podeszliśmy do testu tego urządzenia. Wygląd i jakość wykonania nagrywarki LG wzbudzają zaufanie. Przedni panel jest bardzo oszczędny w formie, przez co prezentuje się efektownie. Wyświetlacz emanujący błękitem przedstawia informacje w czytelny sposób, lecz menu ekranowe LG to prawdziwy majstersztyk. Po raz pierwszy spotkaliśmy się z tak przyjazną ikonografią. Menu jest w stylu paneli zarządzania znanych z programów komputerowych. Grafika ma wysoką rozdzielczość, a czytelność poszczególnych grup funkcji jest znakomita. Na pilocie zdalnego sterowania wystarczy wcisnąć ikonę domku (ikona identyczna z klawiszem Home w przeglądarkach internetowych), aby przenieść się do widoku wyboru określonego nośnika danych: HDD (dysk twardy), DISC (płyta DVD) lub Memory Card (karta pamięci). Na wyposażeniu znalazł się bowiem także czytnik kart pamięci (akceptuje nośniki formatów SD, MMC i Memory Stick, lecz, niestety, nie ma tu miejsca na popularne karty Compact Flash). Pierwsze przygotowanie wypalarki do pracy nie sprawia trudności. Strojenie odbywa się automatycznie i chociaż trwa stosunkowo długo, to precyzja wyszukiwania stacji telewizyjnych jest doskonała. Na dysku twardym czy nagrywalnym DVD możemy zapisywać takie rodzaje danych, jak filmy, zdjęcia cyfrowe oraz pliki MP3. Dysk twardy umożliwia zapis do 80 godz. filmu (w najsłabszej jakości) lub 20 godz. w najlepszej. Są trzy tryby nagrywania, identyczne zarówno w przypadku nagrań na dysku twardym, jak i płytach DVD. Na krążku DVD-R/-RW można zapisać 1-4 godz. filmu. Nie jest to wiele (Panasonic i Philips potrafią "upchnąć" na płycie 4,7 GB nawet do 8 godz.), jednak warto dodać, że w modelu LG jakość nagranego materiału jest akceptowalna nawet w przypadku najdłuższego trybu. Co ciekawe, przy dokonywaniu zapisu na płytach DVD możemy zadecydować, czy materiał ma być nagrany w proporcjach 4:3, czy 16:9. Szkoda, że takiej opcji nie ma przy nagrywaniu na dysk twardy.

Na wyposażeniu wypalarki znalazł się układ progresywnego skanowania wypuszczający na złącza komponentowe sygnał pozbawiony przeplotu (także w PAL). Jakość obrazu jest bardzo dobra, chociaż nie może się równać z "progresywną" wizją rewelacyjnego wręcz pod tym względem najnowszego modelu Panasonica. O ile jednak Panasonic przeplotu pozbawia jedynie materiał wyświetlany z odtwarzacza DVD, o tyle LG dokonuje tej operacji w pełnym zakresie, także przy oglądaniu obrazu telewizyjnego czy z dowolnego innego nośnika. Jeśli już jesteśmy przy porównaniach ze sprzętem Panasonica, warto wspomnieć o dwóch różnie rozumianych przez firmy, a tak samo nazwanych funkcjach TimeSlip. Rozwiązanie to po raz pierwszy zaprezentował Panasonic - to rewelacyjna funkcja pozwalająca na oglądanie wcześniej rozpoczętego nagrania, podczas gdy dalsza jego część jest zapisywana jednocześnie w tle. Panasonic pozwala na nagrywanie audycji telewizyjnej, uruchamianie w tym samym czasie innych filmów zapisanych na tej samej płycie (!), a w wersji z dyskiem twardym możemy uruchamiać programy zapisane także na innych pamięciach (również flash). LG definiuje TimeSlip w nieco odmienny sposób. Tu, po pierwsze, nie można uruchomić oglądania nagrywanego właśnie programu, jeśli jego zapis nie rozpoczął się od wciśnięcia klawisza TimeSlip. Jeśli jednak zapis zostanie uruchomiony w ten sposób, to urządzenie rozpocznie buforowanie danych w pamięci i może w ten sposób magazynować do godziny materiału. Niestety, oglądanie w tym samym czasie innych zapisanych na dysku filmów nie jest możliwe.

To bardzo ograniczona wersja funkcji znanej ze sprzętu Panasonica. Sprawdzi się, jeśli widz będzie chciał zrobić sobie nie za długą przerwę w oglądaniu nadawanego programu.

Bardzo dobra ergonomia, wykonany z dobrych materiałów. Najważniejsze klawisze fosforyzują w ciemności.

Bardzo dobra ergonomia, wykonany z dobrych materiałów. Najważniejsze klawisze fosforyzują w ciemności.

LG ma za to funkcję, której nie spotkaliśmy nigdy wcześniej w cyfrowidzie innej marki. Jest nią PIP, czyli obraz w obrazie. Tu jego działanie polega na możliwości podglądu obrazu telewizyjnego (w małym okienku) podczas oglądania filmów z płyt DVD. To znakomita funkcja, tym bardziej użyteczna, że audycje podglądane można podczas oglądania filmu DVD zmieniać, a okienko przesuwać na ekranie i ustawić w dogodnym dla siebie miejscu. W nagrywarkach wielonośnikowych istotne są możliwości migracji danych pomiędzy płytą a twardym dyskiem. W LG dane można przegrywać z DVD na HDD i odwrotnie, a także z kart pamięci na dowolny nośnik. Nie można jednak przegrać filmu (nawet niezabezpieczonego) z płyty DVD na dysk twardy. Można za to dokonać takiej operacji, podłączając do wejścia Euroscart nagrywarki zewnętrzny odtwarzacz DVD. Sprawdziliśmy także, czy nagrywarka podłączona do komputera PC kablem DV (FireWire) współdziała z nim i pozwala na przesyłanie bezpośrednio z niego materiału audio-wideo, który można by zapisać na dysku twardym lub płycie DVD. Niestety, mimo że nagrywarka sygnalizuje "wykrycie" komputera, nie było możliwości przesłania poprzez interfejs DV żadnych danych.

Informacje

Typ nagrywarka DVD z HDD

Cena 3999 zł

Wymiary 43 x 6,9 x 36,7 cm

Waga 6,4 kg

Dystrybutor LG Electronics http://www.lge.pl

Obsługiwane formaty

Odczyt: CD-Audio,CD-R/CD-RW, DVD-Video, DVD-R/-RW, DVD+R/+RW, SVCD

Zapis: DVD-R/-RW, dysk twardy, karty pamięci flash (SD, MMC, Memory Stick)

Funkcje symulacja dźwięku przestrzennego, edycja nagranego materiału wideo, blokada rodzicielska, 3 predefiniowane tryby jakości nagrań, MP3, JPEG, PIP, TimeSlip, progresywne skanowanie

Złącza 2 x S-Video, 2 x Euroscart, 2 x kompozyt, cyfrowe audio (optyczne i koncentryczne), 2 x RCA, DV, komponent

Dlaczego

Bardzo dobra sekcja wideo i niezła audio, wzorowo zaprojektowany intuicyjny interfejs, przydatny PIP oraz doskonały stosunek jakości do ceny.


Zobacz również