Laserowo i CMYK-iem

Wprawdzie od lat mówi się o biurze bez papieru, ale w rzeczywistości wprowadzanie tej koncepcji w znakomitej większości firm idzie bardzo opornie. A skoro jest papier, to musi być i drukarka - sieciowa, szybka, bardzo wydajna, możliwie bezawaryjna oraz najlepiej kolorowa.

Wprawdzie od lat mówi się o biurze bez papieru, ale w rzeczywistości wprowadzanie tej koncepcji w znakomitej większości firm idzie bardzo opornie. A skoro jest papier, to musi być i drukarka - sieciowa, szybka, bardzo wydajna, możliwie bezawaryjna oraz najlepiej kolorowa.

Takie wymagania są w stanie spełnić tylko laserowe drukarki kolorowe. Są to urządzenia przeznaczone do pracy w średnich i dużych biurach, z uwagi nie tylko na swoją wydajność i szybkość, ale także cenę. Również koszt ich eksploatacji jest wyższy niż przeciętnej monochromatycznej drukarki laserowej czy drukarki atramentowej. Rozdzielczość na poziomie 600x1200 dpi w pełni wystarcza w nowoczesnym biurze.

Laserowe drukarki kolorowe natomiast, wbrew błędnemu przekonaniu niektórych użytkowników, nie są najlepszym urządzeniem do profesjonalnych zastosowań w poligrafii (np. prób kolorów). Do takich zadań przeznaczone są inne specjalistyczne urządzenia i technologie. Wydruk z laserowej drukarki kolorowej może służyć jedynie jako dokument przykładowy.

Niskonakładowy druk kolorowy w nowoczesnym biurze jest już równie powszechny, co dokumenty faksowe czy poczta elektroniczna. Dzięki temu wydrukowanie atrakcyjnie wyglądającego papieru firmowego, zaproszenia, folderu czy dokumentu ilustrowanego kolorowymi wykresami nie jest już żadnym problemem.

Schemat działania czteroprzebiegowej kolorowej drukarki laserowej.

Schemat działania czteroprzebiegowej kolorowej drukarki laserowej.

Sprzedawane obecnie laserowe drukarki kolo-rowe mają pojemne podajniki automatyczne, moduły druku dwustronnego (dupleksery), karty sieciowe, twarde dyski. Wiele z nich umożliwia bezpośrednie dołączenie skanerów, sorterów, zszywaczy itp., dzięki czemu są w stanie zastąpić profesjonalne i bardzo drogie kserografy kolorowe.

Technologie

Jak w każdej grupie drukarek, tak i wśród laserowych drukarek kolorowych można wyodrębnić podgrupy różniące się między sobą techniką i technologią druku. Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Najpowszechniej stosowana jest technologia laserowa. O ile w drukarkach monochromatycznych w zasadzie jedynymi materiałami eksploatacyjnymi jest toner i bęben transferowy, to w kolorowych drukarkach laserowych liczba elementów zaliczanych do materiałów eksploatacyjnych jest większa i obejmuje zazwyczaj nie tylko toner (tonery w czterech kolorach), ale również bęben (lub bębny), pas transmisyjny, fuzer (utrwalacz termiczny) oraz olej.

Schemat działania jednoprzebiegowej drukarki stałoatramentowej.

Schemat działania jednoprzebiegowej drukarki stałoatramentowej.

Drukarki takie wyposażone są w cztery tonery: błękitny (cyan), różowo-purpurowy (magenta), żółty (yellow) i czarny (black), które tworzą CMYK. Tonery są umieszczane na tzw. karuzeli, która w procesie druku kolorowego obraca się, nanosząc kolejno na bęben każdy kolor toneru, który natychmiast przenoszony jest na papier, a następnie utrwalany termicznie przez fuser.

W niektórych drukarkach pojemniki z tonerami umieszczone są na tym samym poziomie. Toner pobierany jest przez bęben fotoczuły, który ładowany elektrostatycznie przez promień lasera, jest bezpośrednio nakładany na bęben lub pas transmisyjny, a dopiero z tego ostatniego na kartkę papieru przechodzącą przez rolki fusera.

W procesie utrwalania toneru używany jest również olej, który zapobiega przywieraniu do wałków grzejnych, a jednocześnie daje ciekawy efekt druku z połyskiem. Taka technologia nazywana jest również czteroprzebiegową. Drukarki, które ją stosują, mają ograniczenia w prędkości druku.

Konkurencją dla czteroprzebiegowych drukarek laserowych są jednoprzebiegowe, a więc bardzo szybkie, drukarki LED. Działo laserowe zostało w nich zastąpione przez matrycę składającą się z diod LED, które naświetlają obraz na bębnie pobierającym toner ze wszystkich pojemników i bezpośrednio nanoszącym go na kartkę papieru, która wędruje do utrwalacza. W tym wypadku toner i bęben stanowią jeden moduł. Zatem faktycznie, drukarka wyposażona jest w cztery bębny.

Wyniki testu kolorowych drukarek laserowych

Wyniki testu kolorowych drukarek laserowych

Taka technologia umożliwia druk nie tylko monochromatyczny, ale i kolorowy z bardzo dużą prędkością. Technologia LED jest również tańsza od laserowej, co wpływa na cenę samego urządzenia. Diody LED mają swoje niezmienne miejsce w matrycy, a tym samym determinują poziomą rozdzielczość na jednym poziomie, bez możliwości zmiany czy choćby polepszenia za pomocą technik takich jak RET. Drugą niedogodnością może być przepalenie się diod w matrycy, co powoduje błąd w postaci pionowej nitki na drukowanym dokumencie. Na szczęście, uszkodzenia takie nie zdarzają się zbyt często.

Ciekawą alternatywą dla laserowej i LED-owej technologii druku kolorowego jest technologia stałego atramentu. Pomimo że pod względem działania jest bliższa zwykłym drukarkom atramentowym, to występuje w urządzeniach zaliczanych do grupy kolorowych drukarek laserowych.

Technologia stałego atramentu została zastosowana po raz pierwszy przez firmę Tektronix w 1991 roku w drukarce o nazwie Phaser III. Drukowanie polegało na natryskiwaniu przez głowicę drukującą barwnika bezpośrednio na papier, w sposób bardzo podobny do stosowanego w zwykłych drukarkach atramentowych. Różnicą był atrament dostarczany w postaci kolorowych brykietów, w dotyku przypominających stearynę, lecz znacznie twardszych od niej. W głowicy za sprawą działania wysokiej temperatury, ok. 140 stopni Celsjusza, stały atrament zmieniał stan skupienia na płynny, aby mógł być wyrzucony przez dysze głowicy. Taka drukarka była jednak marną konkurencją dla drukarek laserowych ze względu na niewiele większą niż w zwykłych drukarkach atramentowych szybkość.

Opłacalność kolorowych drukarek laserowych

Opłacalność kolorowych drukarek laserowych

W roku 1995 Tektronix wprowadził zmodyfikowaną, jednoprzebiegową wersję urządzenia, w którym roztopiony atrament natryskiwany był na rozgrzany metalowy bęben, z którego następnie był nanoszony na kartkę papieru. Bęben jest cały czas pokrywany cienką warstwą oleju po to, by atrament nie przywierał do niego. Ta technologia stosowana jest do dziś.

Zaletą tej technologii jest bardzo niska cena eksploatacji urządzenia i niski koszt wydruku jednej strony. Do plusów tego rozwiązania można również zaliczyć bardzo dobrą jakość wydruku cechującą się delikatną wypukłością i połyskiem miejsc zadrukowanych. Wydruk jest odporny na wodę.

Wadą technologii atramentowej jest bardzo długi czas oczekiwania na gotowość drukarki do pracy po pierwszym włączeniu, dochodzący do kilkudziesięciu minut (producent zaleca pracę ciągłą urządzenia, gdyż jeśli nie jest używane, przechodzi w tryb oszczędzania energii). Minusem jest również niezbyt duża prędkość druku.

Jak testowaliśmy

W naszym teście wzięło udział osiem urządzeń drukujących na nośnikach o formacie A4. Każdą z drukarek podłączaliśmy do utworzonej na potrzeby testu struktury sieciowej, instalując w komputerze oprócz sterowników także dołączane do drukarek oprogramowanie zarządzające.


Zobacz również