Lepsze skanowanie

Najnowsza wersja profesjonalnego programu przeznaczonego do skanowania różni się na tyle od poprzednio przez nas opisywanej, że zdecydowaliśmy się poświęcić jej nieco miejsca. Program SilverFast niemieckiej firmy LaserSoft służy do polepszenia efektów skanowania fotografii, wykonywanego za pomocą standardowego oprogramowania.

Najnowsza wersja profesjonalnego programu przeznaczonego do skanowania różni się na tyle od poprzednio przez nas opisywanej, że zdecydowaliśmy się poświęcić jej nieco miejsca. Program SilverFast niemieckiej firmy LaserSoft służy do polepszenia efektów skanowania fotografii, wykonywanego za pomocą standardowego oprogramowania.

SilverFast jest przeznaczony do konkretnego skanera, a określona wersja działa właściwie z jednym modelem. Różnica, jaka zachodzi między używaniem tego programu a jego standardowego odpowiednika, polega na znacznie większej możliwości dokonania zmian w ustawieniach parametrów obrazu. Dotyczy to głównie korekcji barw. Sil-verFast prezentuje pod tym względem możliwości wykraczające nawet poza te, jakie dają niektóre programy do obróbki zdjęć. Zastosowano bardzo rozbudowany system, pozwalający dokonywać zmian składu barw (zarówno numerycznie, jak i na specjalnej palecie). Tu pojawia się jedna z nowości opisywanej wersji, polegająca na możliwości dokonania zmian w barwach nie tylko na całym obszarze skanu, ale także w wybranym jego fragmencie. Użytkownik może do tego użyć znanego z Photoshopa narzędzia Lasso, za pomocą którego zaznacza wymagające korekcji miejsce obrazu. Niestety, wybrany w ten sposób obszar może być poddany jedynie obróbce barwnej. Nie można dokonać selektywnej korekcji poziomów czy chociażby samej jasności. Jak wiadomo, zmorą "najcięższych" skanów jest duża rozpiętość jasności obrazu - występowania obszarów bardzo ciemnych oraz bardzo jasnych.

Kolejną wartą opisania cechą najnowszej wesji SilverFasta jest wykonywanie (przy współpracy z niektórymi skanerami) tzw. multisamplingu, czyli wielokrotnego skanowania tego samego obrazu w celu uzyskania lepszego efektu. Istnieje dzięki temu możliwość uzyskania wierniejszego i czystszego skanu. Różnicę widać w zdolności odczytania przez skaner szczegółów w najjaśniejszych i najciemniejszych miejscach zdjęcia. Ponadto znacznie obniża poziom powstałych szumów. Posiadaczom skanerów o mniejszej gęstości optycznej program daje duże możliwości poprawy jakości przenoszonych do komputera fotografii. Tu posłużyliśmy się przykładem. Zeskanowaliśmy kontrastowy slajd (ten rodzaj materiału fotograficznego jest trudniejszy do zeskanowania niż negatyw) amatorskim skanerem Nikon LS-30.

Na początku użyliśmy do tego celu najnowszego programu dostarczonego przez producenta sprzętu (Nikon Scan 2.5), następnie zaś opisywanej wersji programu SilverFast z uaktywnioną funkcją multisamplingu. Powiększyliśmy "trudny" ciemny obszar kadru. Na standardowym skanie widać duże zakłócenia wynikające z małych możliwości skanera (gęstość optyczna 3.0 D). Natomiast na obrazie wprowadzonym za pomocą SilverFasta z opcją multisamplingu wyraźnie widać mniejszą liczbę zakłóceń. Dzięki opisanej funkcji istnieje możliwość profesjonalnego wykorzystania niektórych urządzeń, które do tej pory przeznaczone były głównie dla zaawansowanych hobbystów. Niestety, za uzyskiwanie lepszej jakości obrazu musimy zapłacić dłuższym czasem skanowania. Jeśli skaner Nikon LS-30 w zwykłym trybie przenosi obraz do komputera (300 dpi, 20x13,5 cm) w ciągu minuty i 10 s, to przy wielokrotnym przebiegu czasy wynoszą odpowiednio:

- 3 min i 20 s (4 przebiegi)

- 12 min i 6 s (16 przebiegów).

Program jest przeznaczony do skanerów produkowanych przez firmy: Nikon, Canon, Microtek, Agfa, Epson i inne. Silverfast działa zarówno ze skanerami przeznaczonymi wyłącznie do materiałów przezroczystych (tak jak podany wspomniany Nikon LS-30), jak również ze skanerami płaskimi. LaserSoft Polska na swoich stronach WWW udostępnia wersje demo przeznaczone do konkretnego urządzenia.

SilverFast v.5.2

Rodzaj: program do skanowania

Informacje: LaserSoft Polska, tel.: (012) 4285040, www.lasersoft.krakow.pl

Cena: 450 - 4000zł

Zalety:

- program w dużym stopniu poprawia jakość skanów (szczególnie przy tańszych skanerach)

- ma bardzo duże możliwości korekcji barwy

Wady:

- wysoka cena

- działa tylko z niektórymi skanerami

Test został wykonany na komputerze z procesorem AMD Athlon 850 MHz 128 MB RAM. Pomiar czasów wykonaliśmy przy włączonej opcji eliminacji zanieczyszczeń ICE.


Zobacz również