Letni wysyp

Choć okres jest wakacyjny, ani redakcja, ani producenci i dystrybutorzy sprzętu nie próżnują, czego najlepszym dowodem zawartość działu testów w tym wydaniu PCWK.

Choć okres jest wakacyjny, ani redakcja, ani producenci i dystrybutorzy sprzętu nie próżnują, czego najlepszym dowodem zawartość działu testów w tym wydaniu PCWK.

Wysyp testów mamy w tym miesiącu wyjątkowy, i to w bardzo różnych kategoriach, dzięki czemu na monotematyczność na pewno narzekać nie będziecie. A że i nowinek sporo, tym lepiej - w końcu w wakacje o nowinkach czyta się szczególnie miło, leżąc np. na plaży.

Najważniejszy temat tego wydania to nieprawdopodobnie szybkie karty graficzne z najnowszymi układami Radeon X800 oraz GeForce 6800. Pierwsze próbki tego tematu mieliśmy już miesiąc temu, ale teraz przyjrzeliśmy się całej plejadzie kart tej klasy i wciąż nie możemy otrząsnąć się ze zdumienia. Jakim cudem producentom udało się uzyskać taki przeskok technologiczny i taki wzrost wydajności? W porównaniu z tym kartami rekordziści sprzed dwóch-trzech miesięcy wypadają prawie jak zintegrowane układy graficzne w stosunku do tych dawnych czempionów. Oczywiście ceny - jak zwykle w takich wypadkach - zdumiewają, bo zaczynając się od mniej więcej 2000 zł, zbliżają się do 3000 zł. Ale było tak prawie zawsze, a potem następował systematyczny spadek. Na szczęście w momencie, gdy ceny tych cudeniek będą już akceptowalne dla większości klientów, same karty pozostaną wciąż bardzo atrakcyjne. Testowane w tym numerze karty dziś stanowią odpowiednik niedostępnych dla zwykłego śmiertelnika luksusowych limuzyn, ale już za kilka miesięcy mogą stać się porównywalne do dobrego samochodu klasy średniej. I dlatego czytelnicy PCWK są w lepszej sytuacji niż czytelnicy magazynów motoryzacyjnych, dla których najczęściej marzenie o opisywanych tam modelach nigdy się nie spełni.

Oczywiście karty graficzne to nie wszystko. Przygotowaliśmy jeszcze jeden test, wyjątkowo na czasie - nagrywarek DVD. To hasło wyjaśnia wszystko. Wieloformatowe nagrywarki płyt DVD szturmem zdobywają rynek, czemu świetnie służą szybko spadające ceny. Skoro wystarczy dołożyć 100 zł, żeby mieć nagrywarkę DVD zamiast CD-RW, lista argumentów przeciwko takiej decyzji topnieje gwałtownie. Zwłaszcza, że przy prędkości zapisu x12 (a taka obecnie obowiązuje), nagranie całej płyty DVD trwa około 7 minut. Nagrywarka DVD rozwiązuje wiele problemów z archiwizacją danych ściąganych z Internetu. Przy coraz bardziej popularnych łączach szerokopasmowych ściągnięcie nawet kilkudziesięciu gigabajtów w skali miesiąca nie stanowi problemu, natomiast archiwizacja tych materiałów na płytach CD zaczyna tracić sens.

Skoro już jesteśmy przy komponentach, warto wspomnieć o jedynym w swoim rodzaju teście obudów komputerowych i paneli do nich. Pierwszy argument za tym, żeby się z nim zapoznać, ma charakter statystyczny - to największy taki test w Polsce. W tabeli na płycie zamieszczamy pełne informacje na temat ponad 30 obudów, od najprostszych po luksusowe, w artykule zaś omawiamy najlepsze z nich, a także wskazujemy ogólne trendy i punkty, na które warto zwracać uwagę. Wybór jest olbrzymi i łatwo się pogubić w ofercie lub podjąć pochopną decyzję. A przecież obudowa plus zasilacz mają duży wpływ na wygodę naszej pracy i bezpieczeństwo samego zestawu komputerowego.

W dużym stopniu od obudowy i zasilacza zależy, czy będziemy narzekać na hałas, czy cały system będzie pracował stabilnie i czy poradzi sobie z najnowszymi komponentami. Do tego dochodzi jeszcze aspekt wizualny - coraz częściej obudowa stanowi wyraz gustów użytkownika, oddającego się sztuce moddingu, czyli modyfikacji wyglądu komputerów. Jedne modele nadają się do tego celu lepiej, drugie znacznie gorzej.

Jeśli powyższa wyliczanka nie wystarczy, warto dodać jeszcze w telegraficznym skrócie, że na następnych stronach testujemy również najnowsze płyty do Athlonów XP, kolorowe drukarki laserowe, skanery i kilka pojedynczych urządzeń. Materiału do lektury na pewno nie zabraknie. Ponieważ zaś wakacje wciąż trwają, szczęśliwcom, którzy mają teraz wolne, życzymy na zakończenie pięknej pogody!


Zobacz również