Lite-On SOHW-1213S

Czwarta ''dwunastka'' na rynku nie zmienia diametralnie sytuacji w naszym rankingu nagrywarek DVD.

Czwarta ''dwunastka'' na rynku nie zmienia diametralnie sytuacji w naszym rankingu nagrywarek DVD.

Nowy model Lite-Ona w stosunku do poprzednika SOHW-812S różni się nie tylko szybszym zapisem płyt DVD+R. Podwyższeniu uległa także prędkość zapisu CD-R i odczytu CD-ROM - teraz wynosi 48x zamiast dotychczasowych 40x. Ponadto, podobnie jak w modelu SOHW-832S z obsługą dwuwarstwowych płyt DVD+R, użytkownik może korzystać z polskojęzycznego Nero (szkoda, że w uboższej wersji Express) i NeroVision Express zamiast zestawu firmy Sonic - i to w zasadzie wszystko, co zmieniło się w pakiecie. Krążki DVD+R DL nie są akceptowane przez SOHW-1213S, choć chyba tylko kwestią czasu jest pojawienie się odpowiednio zmodyfikowanego, oczywiście nieoficjalnego, firmware'u napędu - tak jak było z modelami 451S, 851S i 812S.

Bez niespodzianek

Testy potwierdziły to, co widać z parametrów: nagrywarka była wyraźnie szybsza od poprzednika w tych konkurencjach, w których "dwunastka" została ulepszona, a więc w zapisie CD-R i DVD+R oraz w odczycie CD-ROM (rezultaty w zapisie i odczycie CD były rekordowe). Co ciekawe, nowy Lite-On uzyskał także wyższy wynik w odczycie DVD-ROM, choć tu nie wprowadzono żadnych zmian sprzętowych. Jednak tak jak w SOHW-832S, kopiowanie pakietowe plików na DVD±RW wciąż jest dużo wolniejsze niż w modelu 812S.

Mimo że pod względem wydajności SOHW-1213S okazał się nieznacznie lepszy od Plextora PX-712A (z wyjątkiem zapisu DVD) i praktycznie na równi z LG GSA-4120B, to daleko mu do lidera, nagrywarki 812S, jak również do "dwunastki" Samsunga TS-H542.

Informacje AB, tel. (71) 3240500, http://www.ab.com.pl

Cena 410 zł


Zobacz również