MP3 na każdą okazję

Duże, małe, kolorowe, monochromatyczne, tanie, drogie. Wybór odtwarzaczy MP3 jest tak duży, że z łatwością można się w nich pogubić. Aby tobie było łatwiej, my przebrnęliśmy przez morze multimedialnych urządzeń. Część nie wytrzymała naszych prób.

Duże, małe, kolorowe, monochromatyczne, tanie, drogie. Wybór odtwarzaczy MP3 jest tak duży, że z łatwością można się w nich pogubić. Aby tobie było łatwiej, my przebrnęliśmy przez morze multimedialnych urządzeń. Część nie wytrzymała naszych prób.

Mimo wielkiej kampanii, zapoczątkowanej przez RIAA przeciw formatowi MP3, mającej na celu wmówienie światu, że MP3=piractwo, dziś trudno wyobrazić sobie sprzęt komputerowy bez tego formatu. Skompresowanych piosenek słuchać można nie tylko z peceta czy przenośnego odtwarzacza, ale i z telefonu komórkowego, radia samochodowego i wieży HiFi. Świat kręci się wokół MP3.

Odtwarzacze przestały już tylko odtwarzać pliki muzyczne. Odbierają również audycje radiowe, pełnią funkcję dyktafonu, przenośnej konsoli do gier, czy kalendarza. Większość firm, która do tej pory traktowała je po macoszemu, teraz produkuje i reklamuje, jak tylko się da. Za przykład posłużyć może MSI oraz cała rzesza mniejszych producentów, do tej pory specjalizujących się w sprzęcie zupełnie innego typu. Doszło do tego, co najlepiej zaobserwowaliśmy w trakcie testów, że choć półki uginają się pod odtwarzaczami MP3, to jeden produkt od drugiego różni się minimalnie albo wcale. Łatwo zauważyć, że np. ten sam system operacyjny obsługuje większość urządzeń z ekranem OLED. Niektóre wyposażono w jego wersję rozszerzoną (np. o kodowanie w locie do formatu MP3), a innych nie.

Thomson Lyra PDP 2345 wyposażony został w najlepsze pod względem jakości słuchawki.

Thomson Lyra PDP 2345 wyposażony został w najlepsze pod względem jakości słuchawki.

Wybór jest na tyle duży, że spokojnie możemy powybrzydzać. Od razu radzimy: nie warto zbytnio oszczędzać na odtwarzaczu MP3. Lepiej kupić sprzęt o 200 zł droższy, ale za to oferujący przyzwoite brzmienie, bo w niektórych wypadkach nie pomogą nawet najdoskonalsze słuchawki.

Czym powinien się charakteryzować nowoczesny odtwarzacz plików muzycznych? Z pewnością musi obsługiwać jak najwięcej formatów, w tym obowiązkowo MP3, WMA i OGG, a najlepiej jeszcze AAC. Odbiornik radiowy z funkcją rejestrowania audycji to także wyposażenie minimum. Najlepsze modele powinny kodować w locie muzykę z radia w formacie MP3, przy poziomie bitrate nie niższym od 128 kb/s. Również dyktafon to wyposażenie minimum nowoczesnego odtwarzacza MP3. Coraz częściej spotyka się także wejście liniowe, umożliwiające przegrywanie muzyki np. z walkmana czy odtwarzacza CD. Warto sprawdzić, czy w parze z taką opcją idzie również kodowanie w locie. Bo po co rejestrowanie dźwięku ze źródła zewnętrznego, skoro zostanie zapisany w zubożonym formacie WAV (a tym samym zajmie sporo miejsca) i brzmieć będzie przeciętnie.

MP 2000 Teac nie wypadł w naszych testach rewelacyjnie, ale już wkrótce może odgryźć się nowym multimedialnym odtwarzaczem.

MP 2000 Teac nie wypadł w naszych testach rewelacyjnie, ale już wkrótce może odgryźć się nowym multimedialnym odtwarzaczem.

Ekran prawdę ci powie... o odtwarzaczu MP3. Słaba jakość wyświetlacza zazwyczaj oznacza, że całe urządzenie ma podobne "walory". Modne stały się ostatnio ekrany OLED i odtwarzacze w nie wyposażone polecamy szczególnie. Wyświetlacze te są bardzo czytelne w nocy i w pełnym słońcu, a pobierają znacznie mniej prądu.

Trudno sobie wyobrazić współczesne urządzenie przenośne odgrywające muzykę bez pracy w trybie pamięci USB. Po co nosić ze sobą drugi magazyn danych, skoro odtwarzacz MP3 nada się do tego doskonale. Warto pamiętać, że w tym wypadku tryb USB drive powinien być dostępny bez instalowania dodatkowego oprogramowania, a pojemność odtwarzacza taka, żeby oprócz plików muzycznych zmieściły się inne dane.

W związku z najnowszymi odtwarzaczami słyszy się czasem jeszcze jedno określenie - USB Host. To dodatkowy port, pozwalający na podłączenie innego urządzenia USB i przegrywania z niego danych. Do odtwarzacza można więc podłączyć większość aparatów cyfrowych i kopiować z nich zrobione zdjęcia.

Głośniki w zestawie z odtwarzaczem to godny naśladowania pomysł Grundiga.

Głośniki w zestawie z odtwarzaczem to godny naśladowania pomysł Grundiga.

Co jeszcze potrafi odtwarzacz MP3? Niektóre modele pozwalają oglądać zdjęcia, przeglądać pliki tekstowe, ale z pewnością największe możliwości mają przenośne centra multimedialne. Odgrywanie muzyki to w nich jedynie tło dla innych funkcji.

Godne polecenia multimedialne centra odczytują nie tylko filmy w nieskompresowanym formacie AVI, ale również w WMV i - co ucieszy wielu - także te zakodowane DivX-em lub XviD-em. Zabierając w podróż taki kombajn, trudno się nudzić. Najnowocześniejsze konstrukcje po podłączeniu do telewizora nagrają o określonej godzinie ulubiony film, a z kamery zgrają zdjęcia. Oznacza to, że nie trzeba już kupować wielogigabajtowych kart pamięci, bo fotografie magazynować można w odtwarzaczu. Te urządzenia również wzięliśmy pod uwagę, łącząc je w jedną kategorię z tradycyjnymi odtwarzaczami z twardym dyskiem. Dlaczego? Ponieważ coraz więcej zaawansowanych urządzeń z pojemnym twardzielem upodabnia się pod względem funkcji (ale nie wymiarów) do centrów multimedialnych.

Kupując takie centrum bądź zwykły odtwarzacz, musisz pamiętać, że połowa słuchawek dołączonych do urządzeń nadaje się od razu do wymiany, z 35 procentami można się przemęczyć kilka miesięcy, a jedynie 15 procent nie trzeba wymieniać.

Ezmax EZMP 4100 nie tylko odbierał audycje radiowe, ale i nadawał muzykę na falach radiowych.

Ezmax EZMP 4100 nie tylko odbierał audycje radiowe, ale i nadawał muzykę na falach radiowych.

Jeżeli nadal sadzisz, że można oszczędzać na odtwarzaczach, poproś w sklepie o produkt tani i urządzenie z wyższej półki. Posłuchaj z nich muzyki, a sam się przekonasz, jak duża może być różnica jakości tak niepozornych urządzeń.

Największy żal do większości producentów mamy o ignorowanie naszego kraju. Pełna polska instrukcja obsługi to ewenement, zdarzają się wersje na CD (trudno je czytać w podróży), ale równie często rodzimego podręcznika po prostu brakuje. Mało tego - z testowanych przez nas odtwarzaczy jeden miał polskie menu, w dodatku nieudolnie przetłumaczone.

Po zakupie wybranego urządzenia warto zainstalować w nim najnowsze firmware. Często zmiany są nie tylko kosmetyczne, ale wręcz gigantyczne. Dochodzą nowe funkcje, takie jak gry, odtwarzacz zaczyna odczytywać polskie znaki lub przestaje się zawieszać. Naprawdę warto!

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Jeśli wgrywanie plików MP3 do pamięci odtwarzacza wymaga osobnego oprogramowania, sprawdź, czy można je pobrać ze strony producenta. Zazwyczaj w witrynie WWW są jedynie uaktualnienia, a nie pełne wersje. To z kolei oznacza, że gdy zgubisz płytę i sformatujesz dysk, stracisz możliwość przenoszenia plików MP3.

Ostatnia porada oparta na naszych doświadczeniach: koniecznie przeczytaj instrukcję obsługi. Często wydaje się, że jakiejś funkcji brak, a niewielka liczba przycisków wskazuje, że nic więcej z urządzenia nie da się wycisnąć. To bardzo mylące, bo dostęp do niektórych poleceń wymaga czasem naciśnięcia kilku przycisków naraz. Bez instrukcji ani rusz.

Wyniki testów

Odtwarzacze podzieliliśmy na dwie kategorie: bardzo mobilne oraz z twardym dyskiem. Do pierwszych zaliczają się wszystkie urządzenia z pamięcią flash i napędem typu Microdrive o pojemności do 6 GB. Druga kategoria to odtwarzacze stricte muzyczne i centra multimedialne o znacznej pojemności, ale i większych gabarytach.


Zobacz również